Sari la conținut

Traf sudura


ola_nicolas

Postări Recomandate

Cred ca va fi insuficient curentul,

afirmatia de mai jos am gasit pe un forum rusesc, este tradus cu google: 

(Într-un mediu CO2 la un curent de 100A, tensiunea arcului este de aproximativ 19-20 volți (fir F1.2mm), la 200A - 22-24 volți (fir F1.6mm), la 300A - 30-33 volți, la 500A - 36-40 volți (fir Ф2mm), .......... Ceva de genul acesta, deoarece există încă o dependență a curentului/tensiunii de viteza de avans a firului, diametrul firului, condițiile de sudare.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Spuneam in ultimul mesaj postat pe acest topic ca am o mare satisfactie oridecate ori ma hotarasc sa utilizez transformatorul analizat in topic la vre-o operatie de sudare. Pot spune in acest moment mai mult decat atat.

 

In urma cu un an de zile, am cumparat de pe internet patru pachete de electrozi de ∅1,6 mm. Aveam o lucrare de sudare a unor piese din tabla subtire (1... 1,5 mm). Ma gandeam ca macar unul dintre cele doua invertoare de sudare le va putea utiliza. Nu a fost insa asa. Apareau niste fenomene suparatoare de lipire la curenti mici si de spargere a materialului de sudat la curenti ceva mai mari. Am renuntat pentru moment sa fac lucrarea, pana cand ea a devenit de neevitat. Am avut buna inspiratie de a incerca sa sudez cu transformatorul, si (culmea) a mers foarte bine, dupa ce am reglat curentul prin reglajul suntului magnetic. Asadar, parerea unora cum ca curentul continuu este mai bun atunci cand este vorba despre operatiuni de sudare, este foarte relativa si de multe ori departe de realitate. Am reusit deci sa fac o mare cantitate de operatiuni de sudare a unor piese din tabla de 1 mm grosime si de o calitate mai mult decat acceptabila, avand in vedere ca eu nu am o calificare de sudor. Imi pare rau, ca nu am avut posibilitatea sa fac poze, deoarece piesele nu imi apartineau, iar utilizatorul si le-a luat imediat.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock