Sari la conținut

Osciloscop home-made cu tuburi


CARTESIUS

Postări Recomandate

   Uite link-ul cu autocolantul - http://www.conrad.com/ce/en/overview/2512110/

In cazul tau, pentru ca ai deja gaurile si decupajele efectuate e mai bine sa folosesti hartie foto sau carton laminat numai pe fata tiparita si sa lipesti cu aracet. Pana incepe sa se usuce poti sa mai misti fata, sa o centrezi. Cu autocolantul ..."cucu"!  

   Pentru experimentat la baza de timp, daca ai si timp! Utilizezi claviatura si ii maresti functionalitatea atat cat se poate. https://translate.google.com/translate?hl=en&sl=auto&tl=ro&u=http%3A%2F%2Fwww.jogis-roehrenbude.de%2FBastelschule%2FMiniszill%2FMiniszill.htm&sandbox=1

Ablenk.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-29626-0-65308800-1470690536_thumb.j

 

@CARTESIUS, frumoasa realizare, felicitari,se poate lucra cu el.

 

S-a adus in discutie osciloscopul din Tehnium  1979 , acum citiva ani buni  l-am vazut realizat la cineva, era de vinzare, aparea trasa ,functiona amplificatorulY,luminozitatea,focalizarea,dar ca ar mai avea nevoie de citeva reglaje, eventual citeva modificari, ca sa se poata lucra cu el,sau ca piese de schimb,tubul era nefolosit, l-am cumparat foarte entuziasmat,lucrare ingrijita.

M-am apucat sa fac reglajele la el, cum era aratat in Tehnium,  reglajele s-au putut face,dar reglarea amplificarii pe verticala(era foarte mare) n-am putut sa o fac,am constatat ca nu era folosit tubul indicat in schema mi se pare ca unul rusesc,in osciloscop era tubul DG 7-132,am tras concluzia nu stiu daca corecta ca asta ar putea fi cauza,si l-am demontat( dupa multe incercari de al calibra),in ideea de a incerca eu o costructie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Nardu, cu aceasta avalanse de date, am tras concluzia ca tubul rusesc are o sensibilitate de deflexie 

 mai proasta de circa 2 ori in comparatie cu tubul DG7-32 pe care de altfel l-am folosit si eu.

Acesta poate sa fie motivul pentru care nu s-a reusit realizarea osciloscopului. Pentru o functionare buna,

  ar fi fost necesara o tensiune de alimentare a etajelor finale de peste 300V si sa se reduca deviatia

  la 60mm x 36mm.

 

@gsabac

  • Like 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gsabac, am posibilitatea si disponibilitate de scana rapid (daca si imaginea e relativ buna!) OCR orice document despre ceea ce discutam. Restul, Gtranslate, Bing translate, Systran.....etc.

  - Poveste:  "ciugulesc" putin ruseste. Revista "Radio", .... am invatat literele prima data si incet si cam ce scrie. Era pe-atunci Revista "Sport si Tehnica". Aveam un  mic dictionar de instrumente muzicale (tiparit cca 1950-'52..?!). Acolo era corespondenta alfabetului rus. Dar tot acolo mai era si altceva: "Saxofonul = instrument de suflat cu ....descrierea lui....imperialist"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock