Jump to content
Dudikoff

Protectii pentru amplificator

Recommended Posts

Se pare ca si aici domneste aceiasi boala mintala ca si pe Elforum. Sint unii care incearca sa faca si ei bani din niste kit-uri de montaje audio. E logic ca daca "domnul" Petru a facut cea mai tare protectie din lume, nu trebuie sa mai existe alta mai buna ca a lui, la fel cum face cretinul de Leco pe Elforum. Si atunci trebuie desfintati din start toti care incearca "si altceva". Domnule Petru, ori faceti misto ori sinteti complet pe dinafara ! Dupa mintea dvs. ar insemna ca releele solid state sint o prostie, caci asta este acel circuit cu mosfet. Toata lumea pe net zice ca merge foarte bine, numai domnul Petru nu e de acord. Mosfet-urile alea au RDS ON mai mic decat au contactele releelor electromagnetice. Cica cad 15V.... Cad pe dracu ! Dar nu mai are rost sa va explic.

Credeam ca pot discuta cu cineva pe forumul asta dar se pare ca m-am inselat. Eu am plecat de aici.... 

Edited by Dudikoff

Atunci va recomand sa mai cititi ca sa intelegeti diferenta intre valoarea varf la varf si tensiunea rms si tot asa. Se pare ca aveti niste lacune teoretice destul de grave care va impiedica sa intelegeti explicatile mele. Daca e asa, atunci va recomand o documentare in prealabil si dupa aceea recititi acest topic.

Eu nu am zis ca protectiile mele sunt cele mai grozave, am explicat ce deficiente are protectia pe care vreti sa o experimentati si da, functioneaza, respectand anumite conditi si cu dezavantajele de rigoare. 

Dar, precum spuneam, mai cititi putina teorie ca sa va insusiti anumiti termeni (e pacat ca electronist sa faceti confuzii dintre valori Vpp sau Vvv si Vrms). Totusi e ciudat faptul ca, cu asemenea lacune teoretice v-ati apucat sa experimentati circuite asa de complexe, care sa fie interesul..., oare ???

Circuitul cu MOSFET functionaeza foarte bine si n-are nici un dezavantaj, numai in imaginatia ta are.

Da, urmaresc niste interese ascunse.... Vreau sa vand protectia asta si sa fac bani sa ma imbogatesc si sa nu mai cumpere nimeni kit-ul tau. Esti multumit acum ? Vai de capu unora care la masa de pranz mananca eugenii...

Domnule @ Dudikoff, a facut si @Donpetru niste afirmatii neconforme, nu a studiat mai profund fenomenul.

Eu am masurat o cadere de tensiune alternativa de zeci de mV si timpul de intrare in actiune in cel mai defavorabil caz sub 50nS.

Sper ca diagrama cu tensiunea de autoinductie si oscilatiile amortizate se datoreaza inductantei serie si poate si inductantei difuzoarelor,

de aceea v-am trimis modele de difuzoare. Eu @gsabac care v-am facut o opozitie constructiva la mai multe topicuri si v-am descoperit

unele aspecte folositoare, nu cumva sunt cineva ! Cred ca va inselati daca va luati jucariile si plecati asa cum au facut-o si altii.

Este simplu sa va cereti scuze pentru iesirea aceasta. Daca v-a suparat cineva, doar Dvs. sunteti vinovat, caci nu puteti suporta

si opozitii dure, neconforme cu realitatea Dvs. pe care o considerati indubitabila. Se pare ca si @Donpetru are zone sensibile si se irita

uneori, desi nu ar trebui. Trebuie folosit atacul la idei, fenomene, postari, calcule dar nu la persoana.

Va mai spun o data pe scurt bancul cu preoteasa: Parinte ti s-au rupt pantalonii si ni se vade scula !, pentru destindere.

Justitia nu pedepseste persoana care este inviolabila, pedepseste fapta persoanei daca este inclusa in legea penala.

Asa trebuie sa facem si noi cu colegii nostril de forum. Fiecare trebuie apreciat mai mult dupa realizari si posibilitati, adica sa vedem

paharul plin al fiecaruia. 

Spor in continuare !

@gsabac

@Dudikoff,

Eu va propun sa lasati simularile si sa masurati in realitate caderea de tensiune pe acele MOSFET-uri (ma refer la caderea de tensiune varf-la-varf atunci cand amplificatorul debita puterea nominala). Intr-un asemenea caz, cand prin sarcina (difuzor, spre ex. de 4 Ohm) poate sa circule si 10 Arms, caderea de tensiune Vpp sau Vvv (e acelasi lucru, poate nu stiati), poate fi considerabila pe acele MOSFET-uri, care, daca o sa studiati datasheet-ul lor, au o tensiune de deschidere mare (cativa volti). Acei volti se regasesc in acei Vpp de care va spuneam. Lasati simularea, experimentati si o sa va convingeti. Si mai usor cu OFF-TOPIC-ul.

Eu nu raspund la provocari cu alte provocari, sa continuam impreuna topicul daca doriti.

Postez in continuare si va rog sa nu considerati asta ca un afront personal, ci ca o postare tehnica care poate lamuri daca

utilizarea tranzistorilor MOSFET canal N sunt utili pentru protectia etajului de iesire al unui amplificator audio de putere.

@donpetru, principiul este clar si vine de la circuitele integrate CD4016 si CD4066 de cind au fost inventate de RCA.

Desi tensiunea de comanda este sa spunem de 5V, rezistenta canalului nu depinde de aceasta tensiune.

Cele doua porti, de intrare si de iesire se pot conecta oricum pentru semnale analogice asa cum deriva din curbele fabricantului.

In particular se folosesc pentru convertoare analog numerice, R si 2R, cu comutarea semnalului analogic spre masa.

Voi invoca si cercetarile lui Rod Elliot precum si alte surse care au dat aviz pozitiv pentru folosirea tranzistorilor MOSFET de canal N.

Ei au realizat si montaje practice de succes care confirma posibilitatea conectarii si deconectarii semnalului audio,

de orice nivel sub  tensiunea maxima din catalog. Tensiunile de deschidere de citiva volti, nici nu conteaza in montajul prezentat

in pdf de @Dudikoff, deoarece comanda este de la -60V la +60V. Tensiunile dintre grila si sursa se stabilesc undeva

de la +12V la +15V si tin tranzistorii in starea deschisa cu citiva miliohmi. La 10A cad zeci de mV care nu afecteaza cu nimic

semnalul util, nici ca distorsiuni nici ca nivel.

Succes !

@gsabac

Edited by gsabac

Degeaba aplicam acei +12V...15V intre grila si sursa daca nu sincronizam c-da cu semnalul audio aplicat intre sarcina (difuzor) si masa (si care se regaseste si intre D-drenele celor doua MOSFET-uri). Adica, daca nu avem potential sau tensiune intre cele doua drene, comandam degeaba MOSFET-urile ca nu se intampla nimic. Eu propun tuturor celor care au dubii cu privinta la functionarea acestui circuit sa-l construiasca practic si sa urmareasca pe osciloscop ce tensiune exista intre cele doua drene ale MOSFET-urilor atunci cand amplificatorul debita puterea nominala pe cea mai mica impedanta suportata de el, comparativ cu tensiunea debitata de amplificator intre iesire si masa. O sa vedeti ca exista o cadere (estimam eu ochiometric acei 10...15Vpp, nu neg ca s-ar putea sa fie si mai putin de 10Vpp dar pana nu testam practic asta nu putem stii cu exactitatea cat este).

Deci, eu am subliniat clar aspectul ca un MOSFET conduce intre drena si sursa, daca are potential atat pe "alimentare" cat si pe "comanda" (nu este suficient numai una). Comparatia cu CD4066 nu isi are rostul pentru ca vorbim de alte valori de curenti care necesita sa fie rupti, curenti care dau nastere unor caderi de tensiune destul de semnificative pe MOSFET mai ales ca, in cazul de fata, MOSFET-ul ca sa functioneze tensiunea de c-da a sa trebuie sa fie o oglinda a semnalului care circula prin difuzor, pentru ca, in caz contrar, cand tensiune pe difuzor dispare (ca doar e muzica si nu o sinusoida), tranzistorul se blocheaza. Acum apare o mica problema, trecuta cu vederea si anume: daca semnalul de c-da e sincronizat si apare pe iesirea amplificatorului o componenta continua, c-da MOSFET-ilor ar trebui intrerupta brusc pentru ca daca nu e asa atunci se inchide circuitul de c-c prin difuzor si MOSFETI, ceea ce iar nu e bine. Totusi, am pus accent pe un aspect dar nimeni nu a spus nimic concret despre cum se efectueza c-da MOSFET-ilor (mai exact sau cu alte cuvinte, in practica, ce tip de semnal se utilizeaza? Audio?)

editare uterioara: Daca tensiunea de c-da a MOSFET-urile ar fi constanta, conform schemei, sa presupunem ca s-ar pastra in +12Vcc, atunci din cauza ca tensiunea pe difuzor este variabila, este posibil ca MOSFET-ul sa intre in conductie in functie de tensiunea aplicata difuzorului. Totusi, la praguri mici de semnal audio pe difuzor, s-ar putea sa se inrautateasca comutatia MOSFET-urilor.

editare ulterioara 2: In plus, daca tensiunea s-ar pastra constanta pe c-da MOSFET-urilor, daca apare DC pe iesirea amplificatorului, difuzorul este compromis daca nu este intrerupta tensiunea de c-da. Iar daca e asa, ajungem la concluzia ca cel mai bine e sa avem sincronizata tensiunea de c-da cu cea de alimentare (unde cea de asazis "alimentare" este cea care se regaseste si pe difuzor).

@donpetru, accept spusele Dvs. poate au un adevar ce trebuie demonstrat atit practic cit si prin experiente si verificat ca anduranta.

Poate @Dudikoff sa construiasca si sa testeze montajul propus de el, sa faca teste si sa ne comunice si noua. 

Dupa mine un lucru este foarte clar. Nimic nu poate substitui un contact ca rezistenta la socuri electrice de curent sau de tensiune.

In legatura cu schema propusa pentru dezbateri, am descoperit o tensiune de autoinductie, care depaseste 120V si care poate duce

la distrugerea tranzistorilor de 100V, mai ales la temperatura mare. Nu am primit inca o replica.

Poate sunt si alte fenomene greu de depistat pe care nici nu le banuim. Ca idee, este buna pentru studiu, asa am considerat-o

de la inceput si de aceea am incercat sa o sprijin, pentru aplicatii garantate trebuie muncit insa foarte mult. 

@gsabac

Edited by gsabac

Donpetru, tensiunile alea de autoinductie care pot distruge mosfetii se pot rezolva cu niste diode cum e in poza de mai jos

Eu nu vad de ce o fi asa mare stresul la aceste relee solid state. Nu uitati ca ele sunt folosite pentru a comuta puteri mari industruiale, nu '' jucarii '' gen boxe la iesirea amplificatorului

post-6546-0-66906400-1469395003_thumb.png

@maxente, este foarte bine cum ati replicat in legatura cu protectia la supratensiuni.

Poate am pierdut eu din vedere acest aspect. Nu este si nu a fost nici un stres.

Aici se poate spune doar ca este un studiu teoretic si o controversa tehnica Solid State vs. Relay State.

Am sa continui sa analizez si alte aspecte tehnice ale schemei propuse. 

@gsabac

Intrebare:

- oare de ce firme cu traditzie in audio, gen Onkyo, Accuphase, Technics, Sony, Yamaha,etc, nu folosesc SSR_uri in amplificatoare ?

Avand in vedere limbajul utilizatorului @Dudikoff din acest topic, oarecum nefondat, i-am acordat 7 zile de pauza, prilej cu care poate sa se documenteze teoretic referitor la aspectele expuse de mine in aceasta problema. Ganditi-va ca acele tranzistoare nu pot sa intre in conductie daca nu au ambele tensiuni aplicate (comanda si alimentare, "alimentarea" fiind facuta de semnalul audio). Complementar cu aceasta problema va recomand sa studiati ce se intampla cu un MOSFET care nu are tensiune de c-da (terminalul grila este in aer) dar este alimentat. Faptul ca nu aveti un bagaj de cunostinte teoretice si practice elementare care se dezvolta de regula in cadrul unor sedinte de laboratoare in electronica de genul: cum functioneaza un triac, cum functioneaza un MOSFET etc., v-au facut sa aveti reactiile din acest topic, oarecum nefondate. Dar, poate o pauza de 7 zile nu strica sa invatati aceste baze ale electronici.

@maxente, eu nu am facut referire la tensiuni de autoinductie. Poate utilizatorul @gsabac !!!

Eu va propun sa construiti circuitul tuturor si sa facem o discutie cat mai obiectiva asupra functionari lui, fara a ne baza pe simulatoare. Se pot folosi si simulatoare de circuite electrice si electronice dar retineti ca trebuie analizat si modelul pSpice a fiecarui tranzistor (adica nu trebuie luat cel implicit care mai mult ca sigur in cazul LTSpice este un model ideal). In plus, comportamentul de functionare exact il poate da doar un montaj practic si ca drept urmare ar trebui sa construim unul.

@sinus_pure, foarte buna intrebarea. Chiar vroiam si eu la un moment sa intreb asta. Cred ca foarte multi producatori de aparatura audio nu au inlocuit banalul releu electromagnetic cu un asemenea circuit din cauza ca cred ca au luat in considerare si o parte din dezavantaje (unul din acestea fiind expus si de mine in interventiile din acest topic).

Dac? se dore?te separarea total? a sarcinii de etajul final, releul clasic e solu?ia de baz? luat? din electrotehnica de for??. Dezavantajele s?nt cele fizice, mecanica ?i contactele ce se uzeaz? ?i arcul electric la deconectare, mai ales ?m cc. S?nt domenii unde e preferabil releul cu semiconductori (anumite automatiz?ri), c?ci se comand? u?or ?i nu are dezavantajele celui clasic, dar risc? s? devin? s?rm? ?n anumite condi?ii grele. 

Asa este, aveti dreptate. Sunt si avantaje si dezavantaje, si la solid state si la cele electromagnetice

@sinus_pure e intr-adevar o intrebare buna si asta, de ce acele firme nu au folosit solid state in acele amplificatoare 

Poate un raspuns ar fi ca in era lor de glorie nu existau mosfeti cu Rds on foarte mici cum sunt in ziua de azi, cine stie... or mai fi fost si alte motive

Daca ar fi sa consultam niste audiofili 100% sigur o sa ne spuna ca acele MOSFET-uri fac numai rau semnalului audio si dintr-un anume punct de vedere chiar au dreptate.

Analizand parerile din topic ii dau dreptate adminului pentru ca la curenti mari prin difuzor (10A in domeniu pro audio este ceva obisnuit) intre punctul de c-da a MOSFET-urilor si GND (masa) va trebui pastrat o tensiune de comanda de aproape 10V - ceva mai putin decat zenerul D1 - ma refer la schema asta - fig.1:

http://hifisonix.com/wordpress/wp-content/uploads/2012/08/Speaker-Relay-V1.03.pdf

In plus, la MOSFET-uri Rds_on variaza cu temperatura, uneori chiar mult. Nu e cazul unui FDP083N15A care are Rds_ON= 0,0083 Ohm iar la curenti de zeci de amper caderea de tensiune pe ele ar fi la o prima vedere nesemnificativa. Totusi, poate a cam exagerat adminul cu o tensiune de varf la varf de 10...15Vpp pierduta pe acest circuit, dar cativa volti la curenti mari sigur exista.

Problema e alta in toate discutia asta si observ ca nu si-a dat nimeni cu parerea: cum comanzi ale MOSFETuri ca amplificatorul sa sune bine ?  :smile:  Acu sa "va vad".  :smoke: