Sari la conținut

Preamplificator cu tub 6n3

uscatu83

Postări Recomandate

Mai era un electronist, altfel cu destul? experien??, care credea c? ionii de hidrogen din aer trec prin sticla l?mpii ?i r?m?n bloca?i ?n interior, a?a explica el ?mb?tr?nirea l?mpilor ?n timp. Probabil nu a v?zut l?mpi din radiouri ale anilor 1930 care func?ioneaz? perfect ?i azi.

...........

Cum am spus, lampa ?n sine nu are zgomot, ce e prezentat mai sus s?nt cazuri extreme datorate tot func?ion?rii ?n condi?ii grele sau produc?iei slabe calitativ. N-am de g?nd s? intru ?ntr-o polemic? tehnic? sau de idei, dar e ca-n povestea cu drobul de sare. Cerceta?i microfoanele de studio Neumann U47, U48, U67 ?i numeroasele replici moderne.

..........

Chitul respectiv e o glum? tehnic?, o g?selni?? de f?cut bani ?n care au mai intrat ?i unele firme, cosmetiz?nd sculele cu silicoane cu c?te o lamp? interesant?, dar inutil? ?n func?ionare. Asta ptr un pre? mai mare findc? l?mpile revin puternic din urm? ?i comer?ul e ?nfloritor.

...........

?n?eleg c? colegul are o spaim? de l?mpi sau cel pu?in nu-i plac, asta se poate rezolva cu audi?ii pe unde se adun? elitele melomanilor/l?mparilor/audiofililor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@zal nu ati inteles nimic din ce am expus in legatura cu zgomotul tuburilor cu vid.

Tensiunea si puterea zgomotului unei triode (are cel mai mic zgomot) le fac improprii

la aplicatii cu cele mai bune performante, realizate in prezent.

Modelele la care faceti referinta sunt de mult apuse si se vind  doar pentru colectii.

Replicile sunt deasemenea comercializate pentru faima cistigata odinioara.

@zal, cu toata stima, deoarece sunteti un membru important al forumului,

dar aproape toate postarile dvs sunt pe alaturi sau atacuri la persoane si expuneti

doar cunostintele intuitive,  fara un suport logic sau tehnic.

Nu cunosc ce studii aveti dar se vede cu prisosinta, din postari.

Nu ati dat sfaturi utile si nimeni nu a invatat aproape nimic de la dvs.

Polemicile cu alti useri deasemenea sunt de notorietate.

Ati stricat cu interventii neavenite si fara rost unele postari minunate. 

Ar fi corect ca in postari sa nu dati cu "barda" ci sa explicati cu exemple, scheme,calcule, masuratori,  ceea ce doriti sa exprimati.

Daca nu reusiti, cautati ajutor. 

Nu am facut un atac la persoana ci numai la actiunile sau inactiunile persoanei, asa cum le vad eu.

In legatura cu tuburile cu vid imi pare rau sa va spun ca premariti stralucirea unei sticle de mult apuse.

In prezent bijuteriile sunt din cristale, de la siliciu pina la diamant si s-a renuntat definitiv la margelele de sticla.

Ele mai traiesc doar in amintirile noastre si in placerea de a repeta ceea ce a fost si ce am facut odata cu succes.

Istoricul meu cu tuburi.

In anul 1968 am construit primul meu amplificator cu tuburi EL84, in contratimp, ultralinear.

In total am bobinat zeci de transformatoare de retea si de iesire pentru amplificatoarele facute de mine.

In plus am expus sudentilor, ca asistent, teoria tuburilor electronice cu vid. Sunt o parte din viata mea

si imi aduc aminte cu placere de aceasta descoperire minunata.

Mi-am propus sa prezint comparativ, intr-o noua postare, doua scheme de succes, amplificatorul P3A si amplificatorul in contratimp

cu transformator, cu EL34. Ambele cu si fara reactie negativa, pe care am sa o fac de diverse marimi pentru a arata

care sunt performantele de putere si frecventa si cum reactia negativa sporeste toate performantele unui amplificator.

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

Promit s? nu mai intervin aici, diferen?ele de opinie s?nt prea mari. Voi prezenta alte preuri ?i amplifuri cu l?mpi pe m?sur? ce le voi termina, am destule proiecte. Ptr mine a apus epoca silicoanelor, nu mai construiesc ?n prezent nimic cu trz.

...............

Am s? urm?resc totu?i post?rile, s?nt curios cum ar func?iona ampliful P3A f?r? reac?ie. Io a? fi ales o schem? mai modern?, simetric?.

Link spre comentariu

• 11 months later...

Salutare tuturor.

Din pozele atasate nu se pot deduce caracteristicile tehnice privind amplificarea, banda de frecventa, eficacitatea si valorile punctelor de aplicare ale corectiilor etc.Dar presupunind ca as avea  schema si piesele necesare + un amplificator cu tuburi ,  pe care sa-l deserveasca, eu l-as construi.Spor la mesterit!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock