Sari la conținut

Angajare ca muncitor necalificat


alex77

Postări Recomandate

Eu cu chimia m-am mai intersectat cand faceam poze, in rest, nu prea, doar notiuni generale.

Si cablaje, clorura ferica... :yes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cablaje, clorura ferica

Adica daca nu stiu chimie, n-as putea s-o utilizez asa cum utilizam multe alte produse depre care stim doar ce scrie pe eticheta?

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica daca nu stiu chimie, n-as putea s-o utilizez asa cum utilizam multe alte produse depre care stim doar ce scrie pe eticheta?

Corect!Sunt cazuri cand trebuie stabilita o anumita cantitate de substanta pentru a prepara alta substanta si banuiesc ca atunci sunt utile cunostintele de chimie.De exemplu daca doresti sa corodezi cu clorura cuprica aceea trebuie preparata dar pentru a da rezultate trebuie stabilit corect cantitatea de perhidrol si acid clorhidric iar cand se doresteste regenerarea aceleiasi substante tot asa.Dar si cand realizezi cablaje prin metoda foto trebuie stabilita o anumita cantitate de developant ce urmeaza dizolvat in apa deci si aici reprezinta un avantaj cunostintele de chimie deoarece daca solutia preparata este prea slaba astepti mult si bine pana se developeaza placa iar daca este prea concentrata poate foarte usor sa dizolve si traseele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1)and trebuie stabilita o anumita cantitate de substanta pentru a prepara alta substanta

2)Dar si cand realizezi cablaje prin metoda foto trebuie stabilita o anumita cantitate de developant ce urmeaza dizolvat in apa 

1)Clorura o cumpar gata preparata.

2)Raportul de dilutie corect este indicat pe ambalaj si in acest caz chiar nu ajuta cunoasterea chimiei, proportile asa cum scrieti si dvs. le determinati experimental, nu prin ecuatii chimice.

P.S.

In reactiile chimice un factor foarte important este si temperatura mediului si a solutiilor.

Ideea era ca a cunoste reactiile chimice nu este determinant in electronica pentru orice aplicatie.

 

 nu strica sa ai  un cantar special pentru a stabili cu exactitate cantitea de developant necesara.

Dar cantitatea cantarita, initial tot experimental este determinata.

P.S.

Cantarirea este o activitate care deriva din legile fizicii(masa, gravitatie), nu de chimie, chiar daca proportiile substantelor intrate in reactie influenteaza rezultatul.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

2)Raportul de dilutie corect este indicat pe ambalaj si in acest caz chiar nu ajuta cunoasterea chimiei, proportile asa cum scrieti si dvs. le determinati experimental, nu prin ecuatii chimice.

 

Normal ca nu te apuci sa rezolvi ecuatii chimice pentru asta  :giggle: dar nu strica sa ai  un cantar special pentru a stabili cu exactitate cantitea de developant necesara.Acum noi vorbim despre implicarea chimiei in electronica doar la nivel de hobby caci daca este sa vorbim la nivel de meserie atunci trebuie stiute mult mai multe doar am dat eu cateva exemple chiar in acest topic.De exemplu daca doresti sa intelegi cum sunt alcatuite componentele electronice nu poti fara chimie din cate am constatat.Inteleg si eu cat de cat ceea ce este descris in cuvinte caci ecuatiile chimice deja sunt lucruri care ma depasesc. :yes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica daca nu stiu chimie, n-as putea s-o utilizez asa cum utilizam multe alte produse depre care stim doar ce scrie pe eticheta?

Era doar un spirit de gluma, imi cer scuze daca va simtiti jignit. Este greu daca am ajuns in situatia in care devenim suspiciosi si pentru o gluma. Probabil ca cei cca 64 de ani ai mei nu mai reusesc sa mai faca distinctia dintre o gluma sau o jignire, imi pare rau. :flag_of_truce: 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am simtit jignit, doar am vrut sa subliniez ca utilizarea unui produs nu implica si pregatire  de specialitate in domeniu, cum ar fi de ex. cand aprindem lustra, nu trebuie sa fi electrician pentru aceasta operatie.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe timpul lui Ceausescu, nu se g?sea clorura ferica de nici un fel. Aveam ?ns? acces la laboratorul chimic al ?ntreprinderii unde lucram ?i puteam procura acid clorhidric. Nici eu nu am fost foarte tare la chimie, dar ?tiam ca acidul clorhidric combinat fiind cu fierul, rezulta clorura ferica. Am procurat a?adar un litru de HCl ?i deoarece nu vroiam sa ma apuc de calcule chimice, am mai procurat (tot de la ?ntreprindere) un bidon plin de ?pan m?runt de fonta. Am pus acidul clorhidric ?ntr-un recipient de plastic de 2 l ?i am turnat peste el pana la completarea unui volum de 1,5 l, ?pan de fonta. Am amplasat recipientul undeva departe de casa, ?ntr-o zona lipsita de pericole, inclusiv de pericol de incendiu. Dup? ce am pus cam 0,5 l de ?pan de fonta, am observat ca reac?ia era destul de alerta ?i se desf??ura cu degajare intensa de c?ldur?. M-am ?ndep?rtat, l?s?nd recipientul neacoperit cu dopul caracteristic din plastic ?i am revenit dup? 2 ore. Nu se ?nt?mplase nimic deosebit. Reac?ia se mai calmase, iar temperatura compusului nu era prea ridicata. Am revenit a doua zi ?i am constatat ca reac?ia se ?ncheiase ?i compusul era rece. Am separat cu precau?ie lichidul ?i l-am pus ?n alt recipient de 2 l. Peste el am completat din nou cu 0,5 l de ?pan de fonta. Reac?ia a fost mult mai pu?in intensa dec?t prima. Am continuat ?n acest mod, pana am observat ca dup? acela?i interval de timp, ca ?i la prima reac?ie, dup? separare, ?n recipient a r?mas o cantitate oarecare de ?pan de fonta. In acel moment, conform logicii echilibrului, reac?ia era ?ncheiat?, iar compusul era neutru fata de fierul din ?panul de fonta, din punct de vedere chimic. Am ob?inut astfel prima cantitate importanta de clorura ferica, pentru utilizare la coroziunea circuitelor imprimate. Mi-a ajuns practic, cam pana prin 1995. dup? care produsul ca atare, a ?nceput sa se g?seasc?, ?n special pe la comercian?ii din rep. Moldova. Dup? apari?ia primelor magazine specializate pe electronice, procurarea clorurii ferice nu a mai fost o problema.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu acasa, corodam cu acid azotic, la servici aveam clorura ferica, dar am incercat sa produc si eu clorura,de amorul artei, dar spre deosebire de dvs. am turnat acid peste span, treptat, deoarece stiam ca este o reactie exoterma(producatoare de caldura).

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acid azotic utilizez acum. L-am procurat (0,5 l) de la un magazin de comercializare piese electronice, cam prin anul 2000. Mi s-a p?rut mult mai economic dec?t clorura ferica, de?i mai periculos conform protec?iei muncii. In acest moment eficien?a lui a sc?zut mult, dup? folosin?? multipl? ?i m? g?ndesc s? procur altul.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reactia dintre acidul clorhidric si fier duce numai la clorura de fier si acid clorhidric in exces si hidrogen:

 Fe + 2HCL -> FeCl2 +H2  (daca este acid in exces, ramine in solutie)

 Explicatii: fier + acid clorhidric -> clorura de fier si hydrogen

 

Clorura ferica se poate prepara din:

Se dizolva Fe in acid diluat HClO (acid hipocloros) pentru a face FeCl3(clorura ferica).
HClO poate fi preparat mai usor prin amestecarea HCl(acid clorhidric) ?i H2O2 (apa oxigenata).

Se evita excesul de H2O2, deoarece acest lucru duce la descompune la HClO in HCI si eliberare de oxigen.

ATEN?IE: reac?ia dintre fier ?i HCI / H2O2 poate continua destul de puternic cu generarea de Cl2(clor), toxic ca vapori.

 

Reaciile se desfasoara in mai multe faze si in final se obtine oxid de fier si clorura ferica:

  Fe(OCl)3 + 2 Fe --> Fe2O3 + FeCl3

 

Aceasta este clorura ferica si este utilizata pentru reducerea poluarii apelor reziduale,

  dar si pentru corodarea cuprului la circuitele imprimate.

 

Nu folosesc acid clorhidric, azotic sau electroliza, deoarece se degaje produsi toxici si este periculos daca ajunge

 o picatura pe mina, fata sau chiar in locuri mai sensibile.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acidul clorhidric industrial procurat de mine de la laboratorul chimic, era destinat analizelor metalografice ?i era diluat ?n apa. Practic reac?ia s-a desf??urat cu degajare de clor ?i toate celelalte produse specificate. La decantare ?i separare, r?m?nea un m?l rosu la culoare, care b?nuiam ca este rugin?. De aceea am ?i realizat reac?ia ?n mai multe etape.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

HClO poate fi preparat mai usor prin amestecarea HCl(acid clorhidric) ?i H2O2 (apa oxigenata).

 

HCIO inseamna acid hipocloros dar tot din apa oxigenata si acid clorhidric se obtine clorura cuprica care am auzit ca este cea mai rapida la corodat iar pe deasupra poate fi si regenerata.Concentratia cred ca este apa oxigenata 25% si  acid clorhidric 37% . :scratchchin:

Editat de Ciprian 81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ultimile comentarii, neavand legatura cu subiectul initial, ar trebui grupate si mutate intr-o discutie separata referitoare la corodarea circuitelor imprimate.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock