Sari la conținut

Constructie osciloscop cu tub B7S2 RFT homemade CRT

Nardu

Postări Recomandate

Aceasta este cea mai buna si se poate monta direct pe comutator. In continuare, perpendicular pe ea

se poate monta restul circuitului inclusiv finalul vertical. Un ansamblu mecanic care sa sustina totul

ca un modul detasabil este necesar, altfel este o constructie atehnica. Linga comutatorul de sensibilitate

se monteaza comutatorul de intrare si mufa BNC. Desenati un proiect de modul detasabil. 

@gsabac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu detalii, am incercat sa pun idea intr-un desen. Stiu ca dvs. aveti talent la desenare si la mecanica,

Este necesara o proiectare corecta cu dimensiuni reale. Capetele unor suruburi trebuiesc innecate,

poate este necesar sa folositi si alte dimensiuni mai mici la unele suruburi. 

post-24607-0-68835000-1466778657_thumb.jpg

Succes !

@gsabac

• Like 1
Link spre comentariu

@gsabac, solutia modulara la care m-am gandit este ceva asemanator din img#1 (ElektorScope 77 fara placa din spate cu conectori, o manie a anilor '80 !  prefer conexiuni sudate in acest caz). Promit ca voi face si un proiect in 3D !

• Panoul Frontal amplificator Y

Ca sa fie mai clar pozitionarea elementelor accesibile pe panoul frontal in raport cu pozitionarea pe placa amplificator Y+atenuator intrare, am proiectat panoul.

Am renuntat la comutatorul tip claviatura (push buton) pentru  S5-S6 in favoarea unui comutator de traslatie cu 2 pozitii; mai mic, mai convenabil ca pozitionare si legaturi scurte.

post-2883-0-78951600-1466858744_thumb.jpg

post-2883-0-51113000-1466860949_thumb.jpg

Editat de Nardu
  • Like 1
Link spre comentariu

Este cel mai ergonomic panou de amplificator vertical si frumos proiectat si prezentat.

In legatura cu circuitul uA710, circuitul uA711 este un uA710 cu intrari dublate.

Mai jos este un tablel cu echivalentele.

post-24607-0-14460400-1467020119_thumb.jpg

Pentru baza de timp sa ne mai gindim ce comutatori trebuiesc folositi, deoarece este nevoie de

minimum 20 de pozitii.

@gsabac

• Like 1
Link spre comentariu

@gsabac, sincer, nu m-am gandit sa caut si la versiuni dual. Cand ati scris CII72 de IPRS, mi-am adus aminte ca am asa ceva prin cutii (de prin '80). Am chiar 2buc. Nu stiu daca sunt si bune, fiind recuperate de pe niste placi industriale. Sa incropesc o schema simpla sa le probez.

Cu privire la comutator baza de timp, probabil 1x10?12 x 2 galeti, sa vad schema si caut. Sunt ceva oferte pe http://www.radioamator.ro/ 

post-2883-0-81846500-1467024097_thumb.jpg

Editat de Nardu
Link spre comentariu

• Atenuator intrare + Amplificator Y

Dat fiind faptul ca @gsabac s-a oferit sa imi doneze 2buc JFET=BFW11 imperechiati (mana cereasca !), am redesenat pcb-ul img#1.

Piesele R1, C1-trimer, R2, C2, R3 (Atenuator intrare) se monteaza direct pe/intre pinii: mufa BNC, S1-S2, S3-S4+placa atenuator.

img#2 - Detaliu montare BFW11 cu asigurare contact termic.

img#3 - Placa cu pastile dubla fata de 90x150mm pe care o voi folosi

img#4 - Amp Y +Tub B7S2, raport dimensional din lateral.

Mai mult ca sigur, pe placa va incape si Baza de timp+Amp X. Piesele voluminoase, condensatorii, vor fi montati pe comutator .

post-2883-0-76580100-1467036271_thumb.jpg

post-2883-0-89360300-1467036301_thumb.jpg

post-2883-0-98978400-1467036368_thumb.jpg

post-2883-0-61279800-1467037556_thumb.jpg

Editat de Nardu
Link spre comentariu

@gsabac

• Atenuatorul de intrare

Cat de "crancene" sunt valorile rezistentelor din componenta grupuri RC ; R5,R6,R7,R10,R11.... ? Tolerantele la capacitori sunt in general 10-20 %

• Amplificator-Y

Tranzistoarele Q1=BC109, Q2=BC107 ?!

BC109 A,B,sau C ?    hFE cat este recomandat ?

post-2883-0-78477300-1467309046_thumb.jpg

post-2883-0-80215500-1467309286_thumb.jpg

Link spre comentariu

Rezistentele R3...R15 sunt 1%. Pot fi confectionate din 2 rezistente in serie sau 2 in parallel, la nevoie.

Adelectrecom si Conexelectronic au rezistente de precizie, pot fi si SMD.

Puneti BC107, sau orice BC cu capsula metalica, perechi, cu beta mai mic, 100...300.

Se gasesc  BF459, daca nu sunt buni, BF259 sau BF337(250V, 130MHz) de la TOR-online.ro, circa 3 lei, trebuiesc perechi.

@gsabac

Editat de gsabac
  • Like 1
Link spre comentariu

La BFW11 , pinul 4 substrat, unde il legam ?  La masa , -V , sau il lasam in  pace ?

Finalii, eu am gasit BF459 si BF337 =1 leu (tva inclus)  la tseonline si BD115 (180V, 145 Mhz) = 0.55 lei la ronishop.

Link spre comentariu

Finalii, eu am gasit BF459 si BF337 =1 leu (tva inclus)  la tseonline si BD115 (180V, 145 Mhz) = 0.55 lei la ronishop.

Pretul este interesant pentru a putea cumpara mai multe buc. pentru imperechiere !

Link spre comentariu

La BFW11 pinul 4 nu este substrat ca la circuitele integrate. Este conectat doar la carcasa si se poate

conecta la masa pentru ecranare si evitarea oscilatiilor de inalta frecventa. In mod curent,

o pereche de BFW11 se poate folosi linear pina la 300MHz. 

Pentru o deriva termica mica ei sunt imperechiati si montati impreuna intr-un radiator termic special.

Se poate confectiona din tabla (0,8mm..1mm) de aluminiu sau cupru cu inaltimea de 10mm si rasucita pe un dorn

putin mai mic decit tranzistorii. Piesele se monteaza intii pe radiator apoi se proiecteaza circuitul imprimat,

la distante perfecte pentru cele 8 gauri, ca in poza de mai jos

post-24607-0-79928600-1467911566_thumb.jpg

Locasul pentru tranzistori se alezeaza precis iar tranzistorii se monteaza cu pasta termica.

Succes !

@gsabac

Editat de gsabac
  • Like 1
Link spre comentariu

...Schema completa ar fi cam aceea din atasament...

Ce tip de tranzistoare sunt Q5 si Q6. Eu lucrez la un osciloscop diy cu tubul catodic 5DEP1. Problemele legate de alimentare nu le-am dep??it ?nc?. Am ?ncercat ini?ial o schema clasica cu transformator, dar ?ntruc?t am nevoie de o ?nalt? tensiune de 1200 V, a rezultat un transformator la limita lamelarii. Deoarece pentru lamelare a fost nevoie de ajustarea bobinajului cu o pana de lemn pentru ?ncadrarea ?n fereastra, am fost pus ?n final ?n situa?ia de a constata ca ?nf??urarea primara este ?ntrerupt?. A?adar trebuie sa ?ncerc alte variante de alimentare. Una dintre ele este cea a invertorului cu tranzistoare bipolare ?n schema cu autoblocare din mesajul #15. In fine, eu am utilizat ?n schemele de simulare o varianta pu?in diferita. Problema este ca limita de tensiune la care pot urca, este ?n jurul valorii de 1100 V. Am utilizat ?n acest scop ?n simul?ri, to?i tranzistorii de putere bipolari de tipul 2Nxxxx din biblioteca Multisim. Nu am g?sit nimic mul?umitor. Apoi, nu am g?sit (poate am trecut eu prea u?or peste textele mesajelor acestui subiect) nici o precizare referitor la parametrii transformatorului - num?r de spire, raport de transformare, etc, pentru ca sa pot dezvolta schema mea din schema ata?at? la mesajul #15.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu

Am intrebat de pin4 la BFW11, intrucat la o simpla cautare Google - https://goo.gl/2fE7yt, raspunsurile sunt si corecte - case , dar sunt si substrate chiar si unele documentatii (ex. http://www.semicon-data.com/js/geoms/Va/BF/BFW10.jpg)

Referitor la cuplajul termic, eu aveam de gand sa ii pun tub din tabla AL taiat img#1.

Ideia o am de aici : thermal-coupling3.jpg

O alta modalitate (poate fi simplificata din 2 buc AL , asemanator radiatorului pe care l-ati schitat taiat in 2 ) este :

XEiCw54l.jpg

Din punct de vedere racire , este mai buna versiunea cu tranzistoarele montate vertical.

Cablajul , il modific fara nici o problema !

post-2883-0-51511700-1467915788_thumb.jpg

Editat de Nardu
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock