Sari la conținut

Constructie osciloscop cu tub B7S2 RFT homemade CRT

Postări Recomandate

Am rezolvat cu simbolul LM733. E un bug la Symbol editor zic eu. Aveam pinii intrare si iesire setati regular si ceilalti short. Am modificat toti short  sau regular si s-a rezolvat.

Am vorbit tel. atunci si era vorba de 1x12poz-2 galeti. A ramas ca pune poze ! 

Acuma trebuie sa stiu si ce caut. Baza de timp la Hameg 312-6 are 1x18poz.- 3 galeti. Asta cam greu de gasit. Mai renunt la pozitii; 12 poz. si alta schema. 2x12-2 galeti, apelez la oferta @flomar. Mai e cu comutator de la MAVO-35 in combinatie cu 4066. Sau un Rotary encoder+ 4066 - 16 poz.

• Simulare

Am facut ceva antrenament.

Va=120V

BF420, BFS17P

L1,L2 = 6.65 ?H

L3,L4 = 2.4 ?H

R32,R33 = 1.32k?

THD=0.222%

Alimentat Va=150V, se reduc distorsiunile. THD=0.126%

post-2883-0-48779500-1473632131_thumb.gif

post-2883-0-67619300-1473632144_thumb.gif

post-2883-0-58794400-1473632291_thumb.gif

post-2883-0-91147900-1473632308_thumb.gif

post-2883-0-94048600-1473632323_thumb.gif

post-2883-0-05412900-1473633591_thumb.gif

post-2883-0-71705700-1473633599_thumb.gif

post-2883-0-58170300-1473634254_thumb.gif

Editat de Nardu
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 417
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Pentru @Nardu si @ola_nicolas si pentru cei interesati asa cum am promis. O baza de timp, pe care am realizat-o pentru 3 osciloscoape construite de mine, are urmatoarele facilitati incorporate: - Sc

@Nardu, ati postat la #196 si v-ati aratat disponibilitatea de a studia si construi un comutator mecanic pentru baza de timp. Va comunic ca eu am construit multe comutatoare mecanice, 1x12, 1x24, 4x1

Avem mari artisti cu care sa ne mindrim, sunt de admirat si astazi pentru ce au facut la vremea lor . Eu sunt si pictor amator de circa 40 de ani si am nenumarate tablouri facute de mine, in ulei sau

Posted Images

@Nardu: Eu nu ?tiu dup? ce documenta?ie ai luat datele CRT-ului, dar aici: https://www.baco-army-goods.nl/media/catalog/product/pdf/B7S2.pdf, vad ca pentru perechea de placi d11/d12, este indicata o capacitate parazita de 1 pF ?i nu de 5 pF cat ai fixat tu (v. capacitatea C12). Pentru Amplificatorul pe orizontala, ai pentru perechea d21/d22 o capacitate parazita de 2 pF. A?adar fa toate simul?rile cu aceste valori. In plus inductan?ele de corec?ie trebuiesc tatonate de asa maniera, ?nc?t c?tre valoarea maxima a benzii de frecventa, sa ob?ii o cre?tere (o a?anumit? "cocoa??") de maximum 3 dB a amplific?rii. Eu nu prea am timp sa pun ?n simulare schema ta (nu prea am timp nici pentru ale mele) dar sunt convins ca po?i ob?ine o banda mult mai buna ?i ?n general rezultate mult mai bune taton?nd schema. Daca vrei sa ob?ii concomitent ?i un factor de deform?ri armonice total cat mai bun, atunci, trebuie sa mic?orezi amplificarea etajului final, fie mic?or?nd prin tatonare rezistentele din colectorii finalilor, fie filtrul RC din emitori, fie ?i una ?i alta, concomitent cu cre?terea amplific?rii preamplificatorului cu circuit integrat AO din poten?iometrul de reglaj al amplific?rii. In final, eu am reu?it sa dublez practic banda (de la 50 la 100 MHz) utilizand in simulare o pereche de tranzistoare pre-finale BF799W. Nu ?tiu dac? am sa le ?i g?sesc. Daca nu, atunci voi cauta ni?te echivalente mai accesibile. Succes!

Editat de ola_nicolas
  • Like 1
Link spre post
.....................................................

HM-312-5

......................................................

Baza de timp de la acest osciloscop este foarte simpla si de luat in seama pentru B7S2.

@gsabac

Trebuie luat in seama si baza de timp de la HM-312-7, HM-312-8, sunt mai "aeriste"

post-2883-0-68679700-1473688617_thumb.jpg

post-2883-0-41951500-1473688632_thumb.jpg

Link spre post

Este un rezultat care arata performantele schemei, dar pentru un aparat de masura curba trebuie sa fie

lineara la 1% max 3% in domeniul de frecvente cit mai extins. Orice supracrestere sau scadere a amplificarii, chiar la

capatul superior al benzii altereaza formele de unda dreptunghiulare si da o imprecizie in masuratori.

@gsabac

Link spre post

Salut,

Citind aceste postari m-am hotarat sa-mi construiesc si eu un osciloscop de 20Mhz.

Intre timp am definitivat schema de principiu dupa care voi construi oscul.

Modelul de tub aferent schemei mele este D7-190/gh sau D7-201gh insa problema este ca nu am nici unul dintre ele.

Daca ma poate ajuta cineva cu unul functional contra cost ar fi grozav.Indata ce il voi avea ma apuc si de circuitele imprimate.

La sfarsitul proiectului voi posta ce am realizat plus schemele.

Stima

Link spre post

@radu_mihai, bine ati venit pe forum, cu o tema de interes, va urez succes !

Daca considerati ca este necesar, deschideti un topic nou cu titlul, de exemplu: 

Osciloscop de 20MHz cu tubul D7-190Gh sau D7-201GH, facut acasa.

Acolo puteti posta scheme, detalii sau puteti cere unele lamuriri de la membrii forumului sau sa dati explicatii

pentru alti membri ai forumului. Nu mai continuati cu prescurtari fara sens, scrieti in limba romana !

Puteti incepe chiar acum sa postati schema amplificatorului vertical de 20MHz, constructia bazei de timp

alimentatorul sau polarizarea tubului catodic. Si constructia mecanica este de interes pentru forum.

Daca doriti sa postati la sfirsitul constructiei ceva care poate nu puteti sa finalizati, nu este chiar benefic 

si nici interesant. Constructia poate dura chiar 2 ani si componentele de baza sunt extreme de greu de procurat,

deci finalizarea ?

Puteti primi ca ajutor un tub catodic si nu numai, mai vedem ! 

Succes !

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre post

@Nardu: Eu ??i propun sa studiezi schemele din ata?amentul 1 ?i 2. In ata?amentul 1, am ?nlocuit prefinalii BC107BP, cu tranzistoarele de ?nalt? frecventa BF799. Diagrama Bode pentru acest circuit este data in ata?amentul 3. In circuitul din ata?amentul 2, inductan?e de corec?ie (L1 ?i L2) se ?nseriaz? cu cate un condensator trimer simplu confec?ionat din c?teva spire din conductor emailat, ?nf??urate pe un pin metalic. In acest mod se ?nlocuie?te circuitul simetric serie L1, C4, L2 cu un filtru trece-banda format din elementele L1, C11, C4, L2, C12. Acest filtru, mai introduce un maximum ?i un minimum, care se pot vedea ?n diagrama Bode din ata?amentul 4, ?n compara?ie cu aceea?i diagrama ridicata pentru cazul circuitului f?r? capacit??ile C11 ?i C12 - vezi ata?amentul 3. Performantele celor doua scheme, spun totul. Pentru circuitul 1, s-a ob?inut o banda de 112 Mhz, iar pentru circuitul 2 una de 178 MHz. Dac? ai talent la matematica, atunci cele doua circuite, se pot optimiza teoretic. In acest scop, va trebui ?ns? sa ?ii cont (cel pu?in ?n cazul circuitului 2) ?i de capacit??ile parazite ale bobinelor L1 ?i L2, care se vor ?nseria cu acestea. Daca tii cont de aceste scheme de etaj final ?n ansamblul ampli Y, atunci ai ?anse sa atingi, sau chiar sa dep??e?ti o banda de 100 MHz. La mine nu merge varianta a doua, deoarece capacitatea parazita a placilor de deflexie dep??e?te 3 pF.

Editat de ola_nicolas
  • Like 1
Link spre post

@gsabac, continui cu ajustari. Deocamdata ma ocup numai de final. Merg progresiv, urmand pasii indicati la 5DEP1.

@ola_nicolas, schema 1 cu BF799, am implementat si eu. Se duce la 100Mhz, intradevar .

Am renuntat motivat de procurarea lui BF799 si am mers pe BC109BP, care duce pe la 40Mhz.

Spre surprinderea mea BF799 se gaseste la TME - http://www.tme.eu/ro/katalog/#id_category=112833&s_field=artykul&s_order=ASC&visible_params=144%2C36%2C2%2C273%2C35%2C268%2C10%2C635%2C261&used_params=36%3A26101%3B144%3A33575%3B (la o cautare simpla "BF799", Google pe romania, nu ti-l arata?!) .

Merg pe ideia de a simula cu trazistori gasibili si la pret la care sa pot cumpara 50-200, sa pot imperechia. De ex. 2N3866, mentionati de @gsabac, sunt, dar la min.10lei/buc  ......

Implementez acum schema 2. 

Link spre post
  • Baza de timp

Refer comutator, am sa-l construiesc dupa modelul de la E0102 dedicat pe schema de la Hameg 312-6,7,8.

Folosesc FR4 cu placatul mai gros de 105?m, argintez  - http://www.tme.eu/ro/details/lam100x160l1.5/laminate-un-singur-strat/

Redesenez cel 3 scheme sa vad diferentele intre ele.

post-2883-0-87273500-1473814357_thumb.jpg

Link spre post

... Merg pe ideia de a simula cu trazistori gasibili si la pret la care sa pot cumpara 50-200, sa pot imperechia. De ex. 2N3866, mentionati de @gsabac, sunt, dar la min.10lei/buc  ...

La tranzistori cu frecventa de taiere de peste 1 GHz, nu mai ai ce ?mperechea. Ei sunt deja strict controla?i ?n mod tehnologic de c?tre produc?tor. De aceea ?i sunt at?t de scumpi.

Editat de ola_nicolas
Link spre post

@radu_mihai, bine ati venit pe forum, cu o tema de interes, va urez succes !

Daca considerati ca este necesar, deschideti un topic nou cu titlul, de exemplu: 

Osciloscop de 20MHz cu tubul D7-190Gh sau D7-201GH, facut acasa.

Acolo puteti posta scheme, detalii sau puteti cere unele lamuriri de la membrii forumului sau sa dati explicatii

pentru alti membri ai forumului. Nu mai continuati cu prescurtari fara sens, scrieti in limba romana !

Puteti incepe chiar acum sa postati schema amplificatorului vertical de 20MHz, constructia bazei de timp

alimentatorul sau polarizarea tubului catodic. Si constructia mecanica este de interes pentru forum.

Daca doriti sa postati la sfirsitul constructiei ceva care poate nu puteti sa finalizati, nu este chiar benefic 

si nici interesant. Constructia poate dura chiar 2 ani si componentele de baza sunt extreme de greu de procurat,

deci finalizarea ?

Puteti primi ca ajutor un tub catodic si nu numai, mai vedem ! 

Succes !

@gsabac

Salut.

Eu nu vreau ca sa dureze 2 ani ca nu fac o lipitura pe zi.As vrea ca in cel mult 2-3 luni sa-l dau gata mai ales ca

placutele cu montajele aferente sunt gata facute si chiar puse in functiune si asta nu mi-a luat mai mult de aprox. o luna de zile.

Este adevarat ca inca nu am inceput constructia mecanica insa este gata proiectata si foarte simpla.

M-am axat pe cele doua tipuri de tuburi,D7-190/gh sau D7-201gh,si asa va ramane.

Momentan vreau un tub inca bun si nu ca ajutor ci sa-l cumpar.

Daca are cineva din bucuresti acest tip de tub ma poate contacta.076_027_76_68.

a14vwo.jpg

Editat de radu_mihai
Link spre post

... 2N3866, mentionati de @gsabac, sunt, dar la min.10lei/buc  ...

Ai cumva un spice-model pentru 2N3866? Eu am g?sit ?n biblioteca ms14 2N5769, cu care am atins 115 MHz cap?tul de banda, ?ns? nu am g?sit de cump?rat nic?ieri asa ceva.

Editat de ola_nicolas
Link spre post

@ola_Nicolas, la ce v-ar folosi 2N3866, are doar 55V tensiunea VCBo. Pentru frecventa mai mari puteti

sa incercati combinatii cu 2N5550 sau 2N5551, care au frecvente mult mai mari ca BF420.

Eu am reusit un final de 160MHz cu o structura in contratimp pe fiecare ramura, dar numai ca studiu.

Nu am incercat sa il realizez practic pentru ca nu era realizabil din mai multe motive.

Tektronix are un model de tranzistor identic cu 2N5551 cu capsula metalica care disipa 2W, l-am gasit in poze, 

dar nu este disponibil.

Tranzistorii cu frecvente de taiere intre 5GHz si 7GHz de tipurile BFR92, BFT93, BFR96, BFR106, BFT92, BFT93

costa intre 1leu si 2 lei. Este adevarat ca in acelas lot, la unele tipuri de tranzistori de MW, tranzistorii sunt foarte

apropiati ca performante insa selectarea lor este necesara pentru imperechere. Eu am masurat cu dispozitive

construite de mine, sute de astfel de tranzistori si stiu ce performante au, unde si cum se utilizeaza.

Pentru puteri mai mari am folosit BFG591(20V-max200mA-7GHz-2W 4lei) la etajul final al osciloscopului de 500MHz. 

Acum sunt disponibili la citiva lei tranzistori de 20GHz Si-Ge dar si la citiva $ circuite integrate MARxx, MAVxx

care amplifica 12dB...28dB pina la 12GHz si chiar mai mult.

@gsabac

Editat de gsabac
  • Like 1
Link spre post

... la ce v-ar folosi 2N3866, ..

Cred ca nu a?i ?n?eles. Era vorba despre ?nlocuitori pentru pre-finali. Dar dac? tot a venit vorba, cred ca este o buna direc?ie de cercetat ?i pentru ?nlocuitorii finalilor, mai ales ca tensiunea de alimentare este sub tensiunea nominala pentru 2N5550, sau 2N5551. Am sa verific pentru to?i tranzistorii pe care i-a?i indicat, ?n limita ?n care exista model pe ms14.

... Eu am masurat cu dispozitive construite de mine, sute de astfel de tranzistori si stiu ce performante au, unde si cum se utilizeaza...

Aici exista o problema. Eu nu dispun de aparatura specializata de masura si control pentru tranzistoare, exceptand beta-metrul testerului universal. Toate Bune!

Editat de ola_nicolas
Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock