Sari la conținut

Unitatea de comand? Lincoln Electric V270-S


welder

Postări Recomandate

Bun? ziua. Aceasta este plac? medie (sunt 3 una dup? alta), unitatea de comand? LE Invertec V270-S.
Are cineva foarte acela?i dispozitiv pentru a fi reparat ?i este posibil s? spunem despre valoarea rezistor R3 suflat? El se afl? ?ntre pin3 ?i U1 pin4 (LM358), care prime?te un semnal de curent electrocauter de ie?ire a senzorului. Dac? ?nc?rca?i ultima revizie (SMD), este posibil s? se m?soare rezisten?? ?ntre pin3 ?i pin15 / 16 conector JP2.
Multumesc anticipat!


2ynjmsk.jpg
10r769c.jpg
 
 
Lincoln Electric V270-S:
generateur-de-soudage-invertec-v-270-s-9

?mi cer scuze pentru r?u rom?ni, dar utiliza?i Google Translate! 

Editat de welder
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dear friend, please use english.

 

Google traduce prost din limba bulgara in limba romana.

Google traduce destul de bine into english.

 

Foloseste propozitii scurte, google translate intelege corect.

 

Am primit pm de la tine si pe forum valvol.ru

Lipsa timp pentru raspuns corect.

 

Intreaba si pe Valentin Volodin.

Eu nu am raspuns acum.

Tu vrei detaliu.

Acum, eu nu am pentru reparat, in atelier, aparat like this.

 

Bine ai venit pe acest forum!

Este forum bun.

Eu apreciez la tine efort folosire limba romana.

 

Emil.

Editat de em2007
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg.

Mesajul privat de la tine am primit prin valvol.

 

Am primit recent pentru reparat acest model:

 

post-7-0-45549700-1459884928_thumb.jpg

 

Inca nu am avut timp pentru el.

 

Daca te ajuta, il demontez si caut detalli care te intereseaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dear Colleague,
 
Detail you requested is shown in the following picture:
 
??????????? ?? ?????????, ???????? ?? ????????? ???????:
 
v270_detail1.jpg
 
Resistor value is 11 ohms.
In fact, there are 3 resistors in parallel, each resistor with a nominal value of 33 ohms.
 
??????????? ???????? ????????????? 11 ??.
?? ????? ????, ???? 3 ?????????? ???????????, ?????? ???????? ? ????????? 33 ??.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorry for the late reply, but I had a birthday and a few burned out single phase welding inverters for emergency repairs. As you can see in the photo, i change the resistors (as according to em2007) and an operational amplifier U1. Unfortunately, there is no success. The control board still not working. No pulses to power modules, The display values is out of range and is not affecting from the current setting potentiometer! In the next days I will continue to research for another possible defects and problems.
*The 4.7k resistor between pin1 and pin4 of the LM358 now is at the solder side of the pcb.

???????? ??? ??????? ?????, ?? ? ???? ???? ???? ???????? ? ????????? ????????? ?????????? ????????? ?????????? ??? ????????-???????. ??? ????? ?? ????, ????? ????????? (? ???????????? ?? ?????? em2007) ? ???????????? ????????? U1. ? ????????? ???????? ?????? ??? ? ???? ?????????? ?? ????????. ????????? ??????? ????? ???, ????? ?? ??????? ?? ????????? ????? ? ?? ????????? ?? ???????? ???????????? ????????? ?????????? ????! ? ????????? ??? ? ???? ?????????? ?????? ? ??????? ??? ????????.
*4.7k ????? ????? ???1 ? ???4 ????????????? U1 ?????? ????????? ? ???????? ??????? ?????.

mvsye9.jpg

Editat de welder
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Resistor R3 = 10 Ohms!
11 ohms (2 x 22 ohms) in this pcb reduces the welding current actual value with 10%. Example: display shows 100 A -> welding inverter working at 90 A. IC LMC7660 in the power supply has replaced, because she was faulty too. Now everything is all right.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dear Emil,

 

Congratulations and thank you for the information!

We hope that you will contribute with other posts on our forum.

Here many users are interested in the field of welding inverters.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock