Sari la conținut

Identificare diametru tevi din instalatii sanitare

Postări Recomandate

Am citit diverse informatii de pe net, inclusiv am discutat aspectul asta cu cativa amici si oarecum sunt nelamurit in ceea ce priveste identificarea diametrului tevilor, spre exemplu de polipropilena, folosite in instalatii sanitare. Am inteles de la un vechi meserias ca la furtunuri se ia diametru interior in calcul si la tevi diametrul exterior. Adica, cu alte cuvinte, daca ar fi asa, la tevi diametrul exterior la teava asazis de un tol ar fi aproape 33mm, desi in realitate 1 tol = 1 inch. Sau, de fapt, teava de un tol care are 33mm diam. exterior are un diametru interior de un inch ?

Cine greseste? Meseriasul sau normele de proiectare internationale ?  :scratchchin:

Editat de elco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca in ambele situatii, ca sunt furtunuri sau tevi, se ia in calcul diametrul interior. Spre exemplu, o teava de PPR de un tol, are un inch diametru interior si grosimea tevi este cam de 4,2mm x 2 = 8,4 + 25,4 mm = 33,8 mm. Unii "meseriasi" s-au orientat dupa diametru exterior inca din vremurile ceausiste cand o teava la vremea aia avea, la fel ca ce de PPR, aproape 33 mm diametru exterior pt. tevile de un tol. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock