Sari la conținut

Sond? de osciloscop miniatur? 1:1 ?i 10:1 homemade, 11lei


gsabac

Postări Recomandate

@gsabac & @donpetru: Este foarte evident ca domnul Sabac, are o enorma experienta ?n ceea ce prive?te tehnologia construirii, adapt?rii ?i utiliz?rii osciloscopului catodic sub toate formele ?n care poate fi el ?nt?lnit ast?zi. Ii propun de aceea domnului Sabac (?i ?l rog pe domnul Donute sa aib? ?n vedere un sprijin ?n direc?ia acestei propuneri) sa solicite administratorului acestui forum trecerea sa de la grupul Tehnium Azi, la grupul Editors. In acest mod, tot ceea ce poate transmite domnul Sabac, se poate realiza sub forma unor articole tehnice, asupra c?rora are dreptul de editare ?i de moderare a comentariilor. Pentru cei interesa?i ?n domeniu, este mult mai avantajoasa o expunere sistematizata a informa?iilor dec?t ?mpr??tierea lor aleatorie pe cuprinsul unui subiect tehnic comun deschis pe acea tema. Aceasta este o p?rere de participant la discu?ii ?i de om interesat de subiect. Decizia ?n mod evident va fi luata de cei ?n cauza.

 

P.S. F?r? leg?tur? cu subiectul, ?l rog pe domnul donpetru sa ??i fac? pu?in timp ?i sa publice articolul pe care i l-am expediat ?n vederea punerii ?n practica a proiectului primului almanah Tehnium Azi. Mul?umesc.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ ola_nicolas, multumesc pentru aprecieri, dar nu am sa solicit nici o favoare

  si nu am facut aceasta niciodata, desi toti colegii mei solicitau posturi de conducere,

  avansari, avantaje materiale si nu numai.

 

@Nardu v-am raspuns in postarea #15 si va urez spor la constructii.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A edita ?i publica articole tehnice nu este o "avansare". Eu personal nu ma simt ?n postura unui om avantajat prin faptul ca pot publica articole. Dimpotriv?, pentru publicarea unui articol, trebuie sa muncesc infinit mai mult dec?t ?n calitatea unui simplu participant la discu?iile pe o anumita tema ?ntr-un subiect tehnic. In plus, sunt obligat din toate punctele de vedere sa ?mi asum tot ceea ce scriu ?ntr-un articol. Bine?n?eles ca aceasta este o responsabilitate suplimentara. Nimeni nu este obligat sa ?i-o asume dac? nu vrea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca donpetru nu are timp sa citeasc? chiar toate mesajele, sau poate are alte criterii de selectare a celor care pot scrie articole!? Cu ceva mai mult timp ?n urma, am f?cut o propunere asem?n?toare ?i ?n leg?tur? cu flomar, la care nu s-a dat un r?spuns pana ast?zi. ?mi pare r?u, dar dac? celor care au ?ntr-adev?r ceva de comunicat, nu le este permis accesul la scris, atunci acest portal nu ??i va realiza menirea. Altminteri, tot respectul la adresa portalului, a administra?iei precum ?i al membrilor din toate grupurile.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze forumului, pentru o postare in afara topicului. Am postat deoarece am fost luat in vizor.

@ola_nicolas, de ce nu folositi simultan Mesageria Personala si sectiunea

 Sugestii si Reclamatii. Ideile bune si foarte bune sunt de luat in consideratie.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gsabac: Deoarece donpetru este moderator unic pe acest forum ?i ?n mod normal ar trebui sa citeasc? ?i aceste mesaje. De ce ar citi cu predilec?ie doar rubrica de sugestii ?i reclama?ii?! In plus, problema este una de interes comunitar ?i nu una personala intre mine ?i gsabac, intre mine ?i flomar, intre mine ?i donpetru, sau intre mine ?i oricare alt membru al portalului, pentru a utiliza mesageria personala. Din punctul meu de vedere, aici (?n miezul problemei) sau la rubrica de sugestii, este acela?i lucru.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate domnul @gsabac vroia sa spuna ca este off topic treaba asta cu propunerea pe care ia-ti facut-o si ca asa ceva se discuta la "Sugestii si Reclamatii".Totusi cu dansul in functia de editor acest forum ar avea foarte mult de castigat dar decizia ii apartine numai dumnealui.

Editat de Ciprian 81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.............................................................

In legatura cu Visual Analiser Project, acesta se bazeaza pe un software complex care nu lucreaza decit

  cu varianta de adaptor proprie, poate are si secrete de fabricatie care de fapt te trimit sa cumperi produsul.

 

@gsabac

   

    Trebuie spus ca partea hardware se fabrica de mai mult timp si in Romania de catre Firma Epsicom Craiova http://www.epsicom.com/index.php?id=kit_produs_detalii&titlu=2609281641&search=Osciloscop%20si%20generator%20de%20semnale%20pe%20USB , care au simplificat putin schema prin inlocuirea convertorului DC5V-DC+/-12V, original cu elemente discrete (partea din dreapta/jos a schemei) cu convertor DC-DC integrat SW2-512D.

    Acuma, eu nu o sa cumpar kit-ul, (juma din pret e PCM2902), PCM2902, poate numai 44.1kHz, e cam "batran". Nu se merita atatia bani pentru ceea ce poate in ansamblu.

    Am sa achizitionez - Placa de sunet Enermax DreamBass Genie - https://moka-pc.ro/default/placa-de-sunet-enermax-dreambass-genie.html , nu pentru ca arata frumos si are si LED-uri neon, ci pentru ca este bazata pe chipset VIA VT1620A, capabil pe Recording: 24/16 Bit, 16/32/48/96 KHz si pentru faptul ca este construita cu chipul discret nu turnat pastila pe cablaj, cablajul in sine imi da posibilitatea sa curat ce trebuie de pe el urmand al folosi ca atare, modul placa sunet; inlocuieste modul KM1667 de la italian.   

  Enermax_DreamBass_5.jpg1.jpg

   Partea din stanga, intrarea, o voi inlocui cu una sau o combinatie din variatele pe care le-am nominalizat. Indiferent de varianta, primordial va fi separarea galvanica. Experimentez! Partea din dreapta, am s-o las pe cea originala. Poate am sa umblu la AmpOp, sa pun ceva mai nou.

   Partea de soft, merge orice care lucreaza bazat pe o placa de sunet (soundcard based), nu neaparat a lui: Art Osciloscop cu generatorul lui, Multi-Instrument de la Virtins http://www.virtins.com/downloads.shtml . Asta vinde si el marfa lui software si hardware! E mai bun "moaca-ingrasa" de la italian.

   Daca tot am amintit de Epsicom, au la kit-uri - Caracteroscop pentru tranzistoare bipolare http://www.epsicom.com/index.php?id=kit_produs_detalii&titlu=3500896145&search=Caracteroscop%20pentru%20tranzistoare%20bipolare , simplu. In preambulul articolului de prezentarea - "Avem aici o solu?ie simpl?, u?or de dezvoltat ulterior ?i pentru alte tipuri de componente" , suna a o invitatie sa deschidem un topic despre un asemenea aparat de masura.

      ,    

Editat de Nardu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In documentatia pentru Art Oscilloscope se specifica in clar ca functioneaza si la peste 192 KHz frecventa de esantionare.

Eu am testat aceasta pe multe sisteme de calcul, mai vechi si mai noi. Aproape toate esantioneaza corect la peste 128 KHz.

Problema este cu banda de frecvente reala a amplificatorului audio de intrare, precum si a amplificatorului de iesire.

Din testele mele se obtine o banda de la 20Hz la 20KHz la -2dB. Daca doriti o placa de sunet care merge la o frecventa mai mare,
 la adresa  http://www.daqarta.com/dw_gguu.htm , sunt prezentate test?ri de module externe ?i pl?ci de sunet comerciale,

 unele dintre ele merg chiar la 70KHz de la Intrare la Iesire, la frecven?a de e?antionare de 192 KHz.

?n acest caz osciloscopul pe PC merge la 70KHz. O frecvent? joas? pentru RF, dar utilizabil? la audio sau la convertori,

  mai ales c? sunt multe oferte de software gratuit ?i multe scheme de sonde de masur? care asigur? m?sur?tori de calitate.

Preturile sunt insa pe masura, cit un calculator. Atentie: nu trebuie confundata frecventa de esantionare cu frecventa reala

  de vizualizare,pentru osciloscop sau anexele sale.

In realitate se obtine o imagine clara la frecvente mult mai mici, in loc de 70KHz se vizualizeaza

 bine doar 20KHz. Asa merg osciloscoapele digitale, de aceea va invit sa cititi topicul:

Osciloscoape digitale DSO si metode de afisare a esantioanelor pe display.

 

@gsabac

Editat de gsabac
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In documentatia pentru Art Oscilloscope se specifica in clar ca functioneaza si la peste 192 KHz frecventa de esantionare.

..............................

 la adresa  http://www.daqarta.com/dw_gguu.htm , sunt prezentate test?ri de module externe ?i pl?ci de sunet comerciale..................................................

..........................Asa merg osciloscoapele digitale, de aceea va invit sa cititi topicul:

Osciloscoape digitale DSO si metode de afisare a esantioanelor pe display.

 

@gsabac

     Am citit ! Trebuie sa va spun ca despre Daqarta nu stiam. Buna resursa, bine documentat. Inca nu am parcurs tot.

De altfel eu va propun sa continuam partea aceasta de discutia cu privire la interfata hardware osciloscop pe PC la topicul: Osciloscoape digitale DSO si metode de afisare a esantioanelor pe display.  Am sa pun acolo screenshots cu Art Osciloscop pe laptop-ul pe care il folosesc cu valorile pe care l-ati utilizat, sa vedem comparativ.

Aici sa ramana ceea ce tine de sonda diferentiala si sonda opto-izolata.

Editat de Nardu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock