Jump to content
Sign in to follow this  
alexim_mihai

corectie ton +preamplificator cu tl072

Recommended Posts

Buna ziua Am realizat acest montaj l-am verificat, si c?nd il pun in functie, e jale. Are o pacaiala insupotabila, nu pot sa-l folosesc decat la volum minim, abia se aude. Alimentarea a fost facuta dintr-un traf cu mediana, dar nu mergea deloc( baraiala e si mai mare). Acum am facut  o improvizatie si il alimentez de pe o sursa de laborator stabilizata. Am verificat sa fie totul legat la masa... aveti idee ce poate cauza acest bruiaj infernal? Daca scot intrarea cu semnal , nu se mai aude nimic. Si nu amplifica deloc.
post-34205-0-99844200-1455781319_thumb.gifpost-34205-0-47902500-1455781336_thumb.gifpost-34205-0-68349500-1455781360_thumb.gif

revin cu detalii: am luat fiecare etaj in parte si am aplicat semnal la intrarile fiecarui etaj si am legat amplificatorul prin 100 ohmi direct la pinii de iesire a integratelor, totul functioneaza corect, numai etajul de corectie e mort, ramane sa scot integratul si sa-i fac o proba in locul etajului final

Pai de ce nu verificati si componentele RC , ar putea fi C.I. defect dar o singura piesa iti poate da peste cap toata treaba ?  Mai scrie pe schema sursei de alimentare sa nu fie conectata la sasiu . Ar mai fi modul in care ati realizat traseele pe PCB , unele trasee realizate incorect de asemenea pot crea probleme !

Numai bine !

Edited by Barbos Radu

Din cate vad eu schema este de pe situl espaudio , omul e maistru la capitolul audio,insa cea ce ma "baga putin in ceata" e faptul ca nu am vazut condensatori de cuplaj spre amplificator,iar asta cam da de banuit ! :scratchchin: E vorba despre un condensator electrolitic de 10uF vedeti schema cu tranzistori si cea cu circuite integrate de mai jos ! Desi nu cred ca asta e problema , merita incercat . Totusi mai sigur e o piesa RC defecta,un potentiometru sau ... cablaj "incorect"

Bfta si o zi buna !

post-34503-0-08134000-1457075414_thumb.png

post-34503-0-43148800-1457075421_thumb.jpg

Edited by Barbos Radu