Sari la conținut
cristi_74

Sursa in comutatie pt bormasina cu acumulatori

Postări Recomandate

Am facut aceasta sursa pt bormasina mea cu acumulatori de 12V.Totul merge ca uns dar am un tacanit enervant din sursa (cred ca din traf).Care sa fie problema?

Schema este de pe forumul vecin,userul ciby este creatorul(pe aceasta cale-i multumesc) si sper sa nu se supere ca am postat aici dar forumul vecin are probleme(nu pot sa-l accesez).Modificarile facute pt 12v:bobina L4 =9spire,rezistorul de 1K de la ledul optocuplorului 820R,rezistorul de 10K de langa semireglabil 6k8,dubla dioda ultrarapida 30A/60V Mospec.Tranzistorul mosfet 2SK1358,diodele BYV26C inlocuite cu UF4007,rez in paralel de 0,68R =>0,33R 3W,NTC de pe intrare de 4,7R.Traful este pe miez EI33.

Schema:

Pcb facut de mine:

post-5694-0-44401800-1454670888_thumb.jpg

post-5694-0-79368300-1454670927_thumb.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este posibil sa fie din compensare. Am facut si eu una de 10V care piuie. Cand am schimbat condensatorul de 150pf cu unul de 47nF a inceput sa se auda un pacanit. Am lasat-o sa tiuie, nu cred ca e problema.

Partajează acest post

Link spre post

Tacanitul este doar cand este fara sarcina.In rest merge OK,am lasat-o asa.La ce m-am mai gandit,ar putea sa fie din cauza bobinei de pe iesire ca dupa miezul pe care-l am eu si calculul facut trebuiau 24 spire si din lene am gasit o bobina intr-o sursa pc ,acelasi miez cu 30 spire si evident am pus-o pe aia :whistling:

Partajează acest post

Link spre post

Micsoreaza-i rezistenta de sarcina pt mers in gol, cea de 330 ohmi/2W. Pune de 220 la 3W.

Partajează acest post

Link spre post

Am facut si eu sursa ,este  foarte fiabila si merge  bine .

problema este ca masina are o limitare de curent incorporata care lucreaza foarte interesant . 

Partajează acest post

Link spre post

Am realizat 2 astfel de surse, si prima mi-o functionat din prima, a doua mi-o dat ceva dureri de cap, din cauza tranzistorului, dar mai mari o fost de la integrat .

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.