Jump to content
Sign in to follow this  
Mihai3

Transformator toroidal

Recommended Posts

Buna ziua. Am observat ca daca introduc un transformator toroidal intr-o carcasa de sursa de PC si conectez o sarcina in secundarul transformatorului cutia incepe sa vibreze destul de puternic, iar daca strang cu mainile de cutie, atunci vibratiile se atenueaza. Transformatorul a fost fixat, pe o bucata de cablaj, cu sistemul clasic format din 2 bucati de cauciuc si un disc metalic, iar cablajul a fost fixat cu suruburi in interiorul cutiei de la sursa de PC. 

Daca pun acelasi transformator toroidal pe masa si conectez acelasi consumator in secundarul transformatorului, acesta scoate un sunet foarte slab, perceptibil doar cu urechea lipita de transformator. 

Ce se poate face pentru a anula (sau macar atenua) vibratiile cutiei de sursa de la PC ? 

Edited by Mihai3

Cred ca este prea mare ca dimensiuni transformatorul comparativ cu cele ale carcasei sursei si peretii ei sunt in proximitatea campului magnetic al transfoematorului.

P.S.

Cu capacul carcasei scos, se comprta la fel?

Daca nu, izolati galvanic capacul de cealalta parte a carcasei, este posibil sa actioneze ca o spira in scurtcircuit per ansamblu daca este foarte aproape de transformator.

Edited by miron1947

Se aude sunetul si cu capacul scos. Dar de aceasta data, indiferent cum strang carcasa cu mainile, sunetul se aude la fel de puternic. 

Cred ca ar fi mai bine daca as cumpara o carcasa de plastic... 

O poza cu transformatorul in carcasa:

http://i64.tinypic.com/302z80p.jpg

O problema care imi vine in minte este ca si faptul ca am umblat la bobinajul transformatorului ar putea determina acest sunet (am incercat sa strang cat mai bine bobinajul dupa ce am umblat la el), dar am avut inca un transformator (mai demult) pe care l-am montat tot asa intr-o carcasa de sursa si s-a auzit si atunci acest sunet. 

Edited by Mihai3

Ce distanta are fata de placa inferioara(orizontala) a carcasei, sunt cca. 3 cm?

Edited by miron1947

Mai mult de 1 cm nu are. Eu estimez undeva la 5mm-1cm. 

Edited by Mihai3

Suspendati-l macar provizoriu la cca.3 cm  si vedeti daca are efect.

Dar daca tineti mana pe transformator(o zona izolata) se simte ca vibreaza?

Edited by miron1947

L-am suspendat dar la doar 1,5cm (l-am pus pe 4 distantiere) si zgomotul a fost mai slab in intensitate.

Daca tin mana pe transformator nu se simte ca vibreaza. 

Edited by Mihai3

1,5cm (l-am pus pe 4 distantiere) si zgomotul a fost mai slab in intensitate

Daca are efect, poate reusiti sa-l mai distantati.

Edited by miron1947

Daca in locul sistemului clasic de prindere al transformatorului (cu surub si disc metalic) folosesc niste coliere din plastic mai exista posibilitatea sa actioneze ca o spira in scurtcircuit carcasa de la sursa de PC ? 

Daca in locul sistemului clasic de prindere al transformatorului (cu surub si disc metalic) 

De ce, fara el nu mai vibreaza/bazaie?

Eu am impresia ca este o vibratie mecanica amplificata de carcasa, pentru a determina daca daca fenomenul este de natura electrica sau mecanica, masurati curentul in primar, in carcasa si in afara ei.

Daca este aropiat sau identic, problema este de natura mecanica si trebuie fixat amortizat(elastic) pe carcasa.

Edited by miron1947

Bazaie/vibreaza si fara el, dar cu o intensitate mai slaba. 

De exemplu daca folosesc carcasa fara capac, bazaie slab (mai slab decat cu sistemul de prindere), iar daca pun capacul incepe sa bazaie mai puternic (si de data aceasta fara sistemul de prindere).

PS In ambele situatii (cu/fara capac) bazaie mai slab decat atunci cand era montat cu sistemul de prindere.

Edited by Mihai3

Dar cu saibe de cauciuc sub saibele sistemului de prindere, diminueaza sau nu?

Parca diminueaza putin, dar nu sunt prea sigur. 

PS: Daca montez transformatorul intr-o carcasa de plastic va mai exista problema zgomotului ? 

Edited by Mihai3

PS: Daca montez transformatorul intr-o carcasa de plastic va mai exista problema zgomotului ? 

Nu stiu, incercati, daca zgomotul apare din cauza comportamentului carcasei ca o cutie de rezonanta la vibratiile miezului, nu stiu cat influenteaza materialul din care este construita aceasta.

Edited by miron1947

Am un transformator toroidal de 200VA care initial avea doua secundare de 17V, fiecare cu cate un curent de 5,88A. Am facut o comparatie intre diametrul sarmei din secundarul acestui transformator si sarma din secundarul unui transformator de 100VA si 2x15V. Sarma din secundarul transformatorului de 100VA are un diametru de 1mm, iar sarma din secundarul transformatorului de 200VA are acelasi diametru cu sarma de la transformatorul de 100VA, deci 1mm. Este posibil ca sarma de la transformatorul de 200VA sa admita un curent de 5,88A, avand in vedere ca are diametrul de 1mm ? 

Edited by Mihai3