Sari la conținut

Constructie amplificator Hi-Fi - ajutor (mega-incepator)

laurentiu.z

Postări Recomandate

mama lui... e bistabil, acela e butonul pe care l-as vrea.. nu stiu cum sa-l implementez iar contrele astea nu-si au locul, daca vreti sa-mi demonstrati ca nu stiu, nu va mai chinuiti, am recunoscut incepand cu titlul topicului.

am vazut ca sunt astfel de microintrerupatoare monostabile si bistabile, care e diferenta dintre ele daca atunci cand nu mai sunt apasate revin, ambele, la contactele initiale?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut ca sunt astfel de microintrerupatoare monostabile si bistabile, 

Dati-mi o legatura/trimitere spre microintrupatoare bistabile, unde le-ati vazut, sa stiu despre ce discutam.

Editat de miron1947
Link spre comentariu

Bistabil, inseamna ca are doua stari stabile(cum este cel basculant) care nu se schimba fara o noua actiune, despre cel  de la TME, eu n-am inteles asa, am inteles ca face o comutare si ramane asa doar cat este apasat.

Editat de miron1947
Link spre comentariu

Din ce am inteles eu nu este bistabil, are o singura stare stabila cand nu este apasat,

Despre acesta http://www.okazii.ro/componente-electronice/intrerupator/intrerupator-cu-retinere-pentru-veioza-26x18x14-mm-69106-a174656916 se poate spune ca este bistabil, la fiecare apasare isi schimba starea si ramane asa pana la o noua apasare,

Editat de miron1947
Link spre comentariu

"Stable positions number 2-position" adica bistabil, dar cred ca m-am lamurit in privinta lui. Daca ne uitam in a doua fotografie din prezentarea in 360grade se observa ca este un microintrerupator cu retinere, ca si cel de veioza, numai ca e mai mic, nu este cu impuls. (abia acum am observat)

Link spre comentariu

In noaptea asta imi voi sprijini bicicleta in ceata, poate pana maine se mai rarefiaza (noaptea e un sfetnic bun). Pana la urma e un amarat de buton, nu naveta spatiala... Va urez noapte buna si sa nu-mi luati in nume de rau nimic din ce am scris mai sus, unele explicatii mi-au depasit capacitatea de intelegere!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock