Jump to content
laurentiu.z

Constructie amplificator Hi-Fi - ajutor (mega-incepator)

Recommended Posts

O mentiune la filtraj. Mai multi condensatori in paralel dau rezultate mai bune. De exemplu , 3 condensatori de 3300uF pe ramura de alimentare vor da rezultate mai bune decata 2 condensatori de 4700 uF, desi capacitatea totala este aprox egala. Pentru explicatia acestui fenomen puteti cauta pe Google articolul lui Rod Elliott legat de surse de alimentare.

Elliot ?sta nu e un zeu, el scrie multe ptr ?ncep?tori. Pe ideia asta 10000 de condensatori de 1uF s?nt cei mai buni. :rofl:

Edited by zal

Depinde si ce fel de condensatori se utilizeaza, de exemplu nu sunt sigur ca doi condensatori de la Miva.. vor da rezultate mai bune decat un Roe sau Elna..

@donpetru - imi poti construi (contra-cost desigur) stabilizatorul de tensiune pe care mi l-ai propus in pagina 3 a acestui topic?

Eu vi-l pot construi pe un cablaj test dar nu luna asta pentru ca sunt foarte ocupat. Deja au ramas multe proiecte in urma pentru testat si definitivat. Anul asta m-am concentrat pe amenajarea noului stand de lucru din noua locatie si am amanat proiectele, unele teste s.a.m.d. 

Asadar, va pot ajuta cu constructia (contra cost - va anunt de pe acum ca manopera este taxata orar la preturi incepand de la 10Euro/ora). In general, asemenea activitati se merita economic daca intentionati sa comercializati kituri electronice sau sa produceti un numar mare de cablaje, pentru ca la nivel de prototip costurile nu sunt neglijabile. Din acest motiv, lucru recomandat si aici in forum de nenumarate ori, este sa incercati sa realizati dvs. prin propriile puteri exemplare unicat de circuite electronice, cu tot ce inseamna asta, inclusiv cablaj. Deci, nu ar fi rau sa luati in calcul si varianta asta. E buna pentru experienta personala in domeniu tehnic. Daca nu intentionati asta, mai discutam anul viitor.

Va salut! Ieri am patit o chestie neplacuta... Mai exact mi-a cedat un canal, pur si simplu a luat foc unul din TDA-uri in momentul in care am bagat amplificatorul in priza...

Acum sa va explic ce am facut... De curand am achizitionat o pereche de boxe mai de "Doamne ajuta" (Heco Victa Prime 702) pe care scrie ca ar avea impedanta de 4-8 ohmi. Masurat cu multimetrul, la bornele boxei am o rezistenta de 3,9 ohmi (stiu ca ar fi un calcul de echivalenta pentru impedanta... dar... imi prind urechile, asa ca am crezut producatorul pe cuvant). La volum mai mare aveam ceva pocnituri in boxa de pe canalul stang (pocniturile proveneau din amplificator, am facut proba prin inversarea boxelor), si am constatat ca racirea nu face fata...

Daca tot m-am apucat de mesterit, pentru inlocuirea racirii, am reluat si ideea de dubla alimentare, fiecare canal cu traf+redresare+filtrare proprie... Dupa cateva ore de munca am ajuns la masuratori, aveam o diferenta de 3,2-3,3V intre cele 2 alimentari (un traf cu 33-0-33 iar celalalt cu 36.3-0-36.3, ambele provenind din amplificatoare Lorta 75-202). Traful cu voltaj mai mare a fost cel pe care l-am folosit de un an incoace fara probleme.

Am masurat totul de 3 ori inainte de a baga in priza, toate legaturile erau corecte. In momentul in care am bagat in priza... Artificii, pe canalul alimentat cu 36,3-0-36,3 ...acelasi canal care mai dadea si pocnituri cand se incalzea (binenteles ca reduceam volumul imediat cand auzeam...)

Tin sa precizez ca boxele nu erau conectate (deci nu aveam sarcina) si nu aveam nici semnal de intrare aplicat.

Eu nu gasesc o explicatie logica la ceea ce s-a intamplat... Poate are cineva idee si imi poate da ceva sfaturi, sa nu mai ard si alte TDA-uri...

post-34750-0-29911300-1484466021_thumb.jpg

post-34750-0-21848700-1484466031_thumb.jpg

post-34750-0-81909100-1484466041_thumb.jpg

Nu ai inteles... tensiunea dupa redresare si filtrare este de +/-36V, deci nu am depasit limita de +/-40V. Apoi... am mai scris ca boxele nu erau conectate atunci cand am bagat in priza (deci amplificatorul nu avea sarcina), si nici semnalul de intrare... era doar amplificatorul, fara nici un cablu. Boxele au impedanta de 4-8 ohmi... adica functioneaza atat cu amplificatoare de 4 cat si de 8 ohmi (nu stiu cum recunosc impedanta amplificatorului dar.. teoretic... o fac).

Par sa fie in regula, racirea care se vede in poze este cea pe care am montato acum, inainte aveau racire pasiva si se cam incingeau... Au fost si ceva descarcari ale condensatorilor atunci cand am montat cablurile la loc... E posibil ca acele descarcari sa le fi prajit?

P.S.: scuze pentru confuzia creeata.

Edited by laurentiu.z

Ok, am descoperit ca unul din condensatorii de filtrare era curs si parea sa fie in scurt. Am hotarat sa construiesc alte module de redresare si filtrare si sa inlocuiesc condensatorii aia vechi (pacat de gabaritul lor...)

Nu stiu daca acel condensator scurs ar fi putut duce totusi la artificiile de care am avut parte...

In fine, aveti idee daca pot cumva aduce tensiunile din secundare ale celor 2 transformatoare la aceeasi valoare?

Ce diferente (sesizabile la ureche) s-ar simti intre cele 2 canale, unul alimentat cu 33Vcc iar celalalt cu 36.3Vcc?

Cum nimeni nu spune nimic, am sa va prezint primul PCB realizat de mine, inclusiv desenul. PCB-ul are dimensiunile de 13x7cm.

Fiecare din canale va beneficia de modul de redresare si filtrare separat, cu 2x10.000uF pe ramura (40.000uF pe canal).

Credeti ca este prea mult pentru un singur canal (2xTDA7294 in punte)?

P.S.: Daca va place si il vreti (pdf), ma puteti contacta.

post-34750-0-04930100-1484939446_thumb.jpg

Edited by laurentiu.z

In fine, aveti idee daca pot cumva aduce tensiunile din secundare ale celor 2 transformatoare la aceeasi valoare?

Ce diferente (sesizabile la ureche) s-ar simti intre cele 2 canale, unul alimentat cu 33Vcc iar celalalt cu 36.3Vcc?

Diferentele de tensiune sunt nesemnificative intre cele doua alimentari - mult mai important in acest caz e sa verificati sa fie egale valorile tensiunilor electrice pe plus si minus.

Faptul ca ati ajuns cu unul dintre montajele cu TDA7294 in situatia prezentata, denota multa neglijenta la asamblare/constructie amplificator.

@donpetru, acel montaj a functionat fara probleme din ianuarie 2016, acum am vrut sa-i schimb racirea si s-a intamplat ceva. As avea o banuiala ca mi-a ramas o buza de aluminiu cand am facut filetul in radiator, astfel punand minusul la masa... Am remediat problema, voi reface amplificatorul de la 0 si voi posta imagini pe parcurs. Sper sa va schimbati parerea :)

totusi nu am inteles partea cu "valorile egale ale tensiunilor pe plus si minus"... imi puteti explica... ca pentru un incepator?

Adica sa ma asigur ca am 33-0-33 si nu 33-0-34, respectiv 36,3-0-36,3 si nu 36,3-0-38?

Dupa redresare am tensiuni egale pe ramurile fiecarei alimentari, doar ca la o alimentare am 33-0-33 iar la cealalta 36,3-0-36,3

Edited by laurentiu.z

Ma refeream la faptul ca intre plus si minus sa fie exact aceeasi tensiune, spre exemplu, +/- 35Vcc, nu +36V si - 35.5V !!!

Daca montajul a functionat corect, atunci mai multa antentie in viitor pe "update-uri" la amplificatoare.

:) Probabil oboseala si-a spus cuvantul... printre reparatii de scule electrice si generatoare... lucram si la amplificator...

Oricum... daca nu faceam acum "update-ul" trebuia sa-l fac oate peste o luna, condensatorii aia rusesti au inceput sa curga... Cu ocazia aceasta am observat si acest lucru...

@donpetru, am o rugaminte daca se poate. imi puteti da fata in oglinda pentru filtrul 230VAC (varianta 2015) din proiectul TA1000PS? Multumesc!

Edited by laurentiu.z