Jump to content
Sign in to follow this  
donpetru

Almanahul Tehnium Azi ?

SONDAJ ALMANAH TEHNIUM AZI  

71 members have voted

1. 1. Va doriti aparitia unui ALMANAH TEHNIUM AZI ?

• DA
      69
    • NU
      2
  2. 2. Ce domenii tehnice credeti ca ar mai fi utile si de interes in noul almanah ?

• Audio
      62
    • Electronica digitala
      56
    • Surse de alimentare
      64
    • Automatizari
      55
    • Electroenergetica
      36
    • Mecanica
      36
    • Constructii
      31
    • Infrastructura si transport
      17
    • Comunicatii
      39
    • CAD/CAE
      31
    • PC Zone - Multimedia
      40
    • Radioamatorism
      39
    • Modelism
      28
    • Altele
      26
  3. 3. Care credeti ca ar fi pretul potrivit al acestui Almanah ?

• maxim 10 lei
      5
    • 11...14 lei
      7
    • 15...18 lei
      25
    • 18...21 lei
      19
    • mai mult de 21 lei ?
      15
  4. 4. Care credeti ca ar fi formatul de pagina potrivit ?

• A5
      24
    • A4
      32
    • Personalizat
      15
  5. 5. Care credeti ca ar fi numarul maxim de pagini potrivit ?

• maxim 100 pagini
      17
    • 101...150 pagini
      20
    • 151...200 pagini
      29
    • mai mult de 200 pagini
      5

Recommended Posts

Data limita de trimitere a articolelor as dori sa fie 15 martie 2016 (sau cel tarziu finele lunii martie a.c.).

Am vazut ca marea majoritate a editurilor impun un minim 100 de exemplare, deci, va trebui ca si alamanhul Tehnium Azi sa fie editat in cel putin 100 de exemplare.

Astept pana la data mentionata anterior articole pe adresa de e-mail a redactiei Tehnium Azi din partea autorilor de articole care vor vrea sa posteze gratis aceste articole si chiar propuneri de teme, contra cost sau nu. Dupa data mentionata o sa fac un bilant sa vad daca temele propuse sau trimise acopera necesarul de articole sau cuprinsul almanahului TA. Dupa ce vom stabili un continut final, vom cauta sponsori si editura care se va ocupa cu editarea almanahului.

Desi o sa vi se para, unora, poate mult 100 de exemplare, ganditi-va ca, daca luam in considerare o achizitie de cel putin 3 exemplare de biblioteca judeteana, va dati seama ca s-ar putea sa fie prea putin 100 de exemplare !!! Dar momentan sa stabilim continutul si mai vedem de restul la momentul potrivit.

Nel65,asa cum ai umblat tu pe la chioscuri in vremea copilariei dupa cate un exemplar din tehnium,poate ca se vor gasi tineri si astazi care vor voi sa rasfoiasca un almanah,o carte care poate mai tarziu le va marca viitorul.Asa cum "poate" revista tehnium a ghidat tineri pasionati de electronica sa-si caute o meserie in domeniu,poate si noul almanah tehnium va "scoate" ceva ingineri electronisti.Eu unul ma bucur de initiativa lui donpetru,voi sta in "varfu'" patului rasfoind almanahul,departe de monitor/calculator/tableta.Si acum cand ma apuca nostalgia,scot colectia de reviste tehnium si le mai rasfoiesc,mai ales ca asta o dispera pe nevasta-mea :whistling: .

Sunt perfect de acord cu cele scrise de dvs.Eu unul duc dorul atator reviste  de specialitate din domeniul electronicii cum erau Tehnium,Conex Club,Electronica aplicata s.a.Evident ca am votat cu "DA" in ceea ce priveste aparitia Almanahului Tehnium Azi.

Edited by Ciprian 81

Salut, sunt pentru aparitia Almanahului Tehnium Azi. Daca ajunge sa se tipareasca ma abonez la el.

Ma tot uit la posturi voastre si vad ca va intereseaza de gramatica si alte "chestii" si intr-un fel sau altul v-a "certati" aiurea... Problema voastra. Eu personal votez pt aparitia unei asemenea reviste dar ce ar fi interesant ar fi sa contina si anumite kit-uri de asamblare [precum altor reviste cum ar fi nava Bismark sau cum ii zice, sau cum este pe piata la ora actuala tancul T-34(normal este T-34-85 la care sunt abonat deja)]. Cred ca un kit de amplificator (sau orice altceva) cum ar fi cel cu TDA7294 (ex.) sau ceva structurat pe mai multe numere ar fi sa zic asa "cireasa dupa tort". Oricum ma declar un cumparator sau abonat de pe acum.

Edited by dymakys

Cand cineva are alta parere despre un lucru nu se chema neparat cearta. (numai in comunism era unanimitate) - legat de gramatica (si ortografie) e important sa scriem corect pentru ca sa aratam ca suntem seriosi. (La fel cum un CV trebuie scris corect si curat, daca un candidat nu acorda atentie la scrierea a 2-3 pagini despre el, probabil ca nu prea vrea postul la care aspira)

singurul lucru care ma ingrijoreaza din punct personal e ca timpul destul de scurt (mai sunt 2 saptamani pana trebuie predate aticolele) si m-am angajat sa scriu doua articole. - din  nefericire mi-e greu sa gasesc doua trei ore libere. (probabil ca nu sunt singurul in situatia asta)

RR

Edited by roadrunner

@raoadrunner Ii inteleg foarte bine pe cei ca dvs. si  ma bucur ca impreuna cu alti electronisti priceputi de pe acest forum faceti tot posibilul ca acest almanah sa-si faca aparitia.Daca eram si eu un electronist cu pregatire dar si cu experienta poate imi faceam cont aici mai demult si acum contribuiam cu articole pentru acest almanah dar sunt la inceput de drum cu electronica  si fara pregatire in acest domeniu.Nu ma mir ca multi electronisti nu prea aveti timp liber fiind si angajati iar pe deasupra electronica va ocupa si o mare parte  din timpul liber,fiind dupa spusele multora "o boala grea si incurabila".Am vazut ca acest forum nu este doar despre electronica dar pe acest domeniu se pune stapanire cel mai mult.Deci mult succes domnilor si sa scoateti un almanah exemplu!!!

@dymakys

Gramatica nu e a?a, o ?chestie? facultativ?, dec?t poate doar ?n imagina?ia ta.

Este OBLIGATORIU s? scriem c?t mai corect, mai ales atunci c?nd public?m un articol, iar dac? s?nt lucruri pe care nu le ?tim legate de gramatic? ? ?i e normal s? fie a?a pentru c? nu s?ntem academicieni ?, exist? Google.

F?r? nici o ?ndoial? c? vor mai fi gre?eli, dar important este s? fie c?t mai pu?ine.

?i a?a cum zicea RR, faptul c? avem opinii diferite nu ?nseamn? c? ne cert?m.

Si eu sunt de acord ca trebuie sa scriem romaneste cat mai corect dar tinand cont  ce fel de forum este acesta ,nu mi-ar placea sa intalnesc pe cineva care corecteaza greselile gramaticale ale altora iar greselile tehnice nu.Iar acum scuze pentru off topic.

Edited by Ciprian 81

Nu are nici o legatura  "ce fel de forum este ecesta" cu gramatica (si ortografia) din nu se exclud una pe alta. In general cei buni la tehnica stiu sa scrie corect pentru ca ei au inteles ce importante pot fi micile diferente si ambiguitatile cand e vorba de tehnica. A fi bun tehnician merge mana in mana cu a scrie corect si totul pleaca de la educatie.

(la fel programatorii, ei inteleg foarte repede diferenta intre o virgula "," si punct si virgula ";" compilatorul le aminteste asta la tot pasul)

RR

Edited by roadrunner
  • Like 1

@cordial

A scrie aici pe forum cu unele greseli gramaticale sau ortografice e una , a scrie intr-o revista e alta. Aici nu ai facut diferenta bine si lasa-ma cu vb dinastea de mare profesor ca nu am ciocnit valiza in gara aman2. Nu stau eu acum sa ma iau la harta cu tn pe baza asta (a gramaticii sau a ortografiei), asa ca .... sanatate!

unele greseli

lasa-ma cu vb dinastea ... aman2. ... cu tn

???

Edited by miron1947

Asa cum am spus si cu o alta ocazie aici, intr-un forum se mai accepta mica scapari gramaticale dar in cadrul almanahului cu siguranta ca voi avea grija ca totul sa fie in regula din acest punct de vedere. Prefer sa vad intr-un forum ca se pune accent mai mult pe sfaturi si continut util decat creeat tam-tam pe postarile unuia sau altuia legate de gramatica (exceptand cazul cand greselile gramaticale ajung la extrem dar nu isi au rostul OFF-TOPIC-uri de genul, ca a uitat o litera etc.- asemenea postari, specifice omului care nu prea stie pratica si teorie in domeniu tehnic dar neavand ce face acasa se leaga de corectitudinea textului scris - sunt de-a dreptul penibile, mai ales facute in mod repetat).

De fapt, observ in acest topic, in ultima parte a lui, un mic tam-tam pe parte gramaticala cand, sa fim seriosi, pe mine acum ma intereseaza sa adun continut util in viitorul Almanah. Pana in acest moment nu am primit nici o propunere de articol - nu ca ar fi suficient numai un articol - dar daca lucrurile vor continua asa s-ar putea sa punem pe raft un alt draft de proiect sau initiativa care nu s-a putut concretiza practic din cauza ca, tipic romanilor, suntem mai preocupati de capra vecinului si chiar nu avem timp sa ne realizam propriile proiecte la care dorim sa participam.

P.S. A nu se intelege ca accept sa-mi fie trimise articole scrise incorect gramatical. Sper ca ati inteles punctul meu de vedere.

P.S.2. O sa prelungesc putin limita de trimitere a articolelor, am spus initial un 15, max 30 martie 2016, dar o sa accept si articole trimise pana la finele lunii aprilie anul curent. 

Ce se mai "aude" cu almanahul?

Lasati discutiile d'alde Pruteanu ca stie donpetru cum se face un almanah.Chestia mai importanta e ca trebuie sa apara.....studiiiiiiiile de fezabilitate pot sa mai astepte :giggle:

Acum vre-o cateva zile, am expediat articolul promis pe adresa de E-mail a portalului. Nu am primit inca nici o confirmare de primire. Probabil ca donpetru este foarte ocupat cu detaliile editorialistice si nu a mai avut timp sa imi raspunda.

Am primit articolul de la dvs. Multumesc. Chiar vroiam sa mentionez acest lucru si in acest topic dar in ultimele zile am fost destul de ocupat si tot am amanat sa dau un raspuns.

Cu acesta ocazie precizez faptul ca este primul articol primit. Voi mai astepta pana la finele lunii aprilie si alte articole iar daca ramanem numai la acest articol, atunci voi fi nevoit sa suspend lansarea almanahului si sa public in numele dvs., asa cum ati solicitat in mesaj, articolul trimis in cadrul rubricii Articole a acestui portal web. Sa speram ca vom avea un almanah. Eu chiar imi doresc lucrul asta si daca sunt utilizatori care cred ca ar avea nevoie de mai mult timp pentru a definitiva un articol, ii rog sa-mi spuna ca sa nu astept(am) degeaba. Oricum, ganditi-va ca dupa etapa cu adunatul articolelor, mai trebuie creeat un cuprins, care mai mult ca sigur va mai trebui completat cu informatii tehnice de interes, gasiti sponsori etc. Totusi, cred ca ar fi bine daca am reusi sa-l finalizam (public) si vara asta. Asadar, usa redactiei TA pentru primit articole este deschisa in continuoare, intr-o prima faza pana la finele lunii aprilie, anul curent.