Sari la conținut

Energie gratis


adry

Postări Recomandate

Cam cat ar produce 1mm patrat de siliciu?

Nu stiu

Din ce am inteles, faza o iau de pe tranz/cip, dar NULUL, de la sol???

Diferenta de potential(tensiunea),apare chiar pe "cip".

.Unde scrie NC, pe cip?

post-9-1201813254_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.. Din ce am inteles, faza o iau de pe tranz/cip, dar NULUL, de la sol???

...Am o oarecare experienta pe alte forumuri si ma pricep la electrica/electronica destul de bine!

La tranzistorul respectiv e vorba de diferenta de potential notat cu plus si minus care se poate masura/utiliza la doua din cele trei contacte ale tranzistorului. Termenii de "faza" si "nul" pe care le folositi incorect sunt utilizati cand ne referim la reteaua industriala 220v/50hz, daca ati inteles ce vreau sa spun. Cineva care se "pricepe destul de bine la electrica/electronica " nu trebuie sa faca confuzii intentionate de genul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mmda, imi cer scuze, le-am cam amestecat, dar nu intentionat, practic eram foarte obosit. Oricine grestste... Dv ati spus ca diferenta de potntial de creeaza pe cip, sau intre 2 pini ai tranz. La tranz este ok, dar la un cip de pe ce pini iau anodul si catodul? Probabil ca anodul de pe un pun conectat, iar catodul de pe cei la care scrie "ground"? Sau de la cai neconectati???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mmda, imi cer scuze, le-am cam amestecat, dar nu intentionat, practic eram foarte obosit. Oricine grestste... Dv ati spus ca diferenta de potntial de creeaza pe cip, sau intre 2 pini ai tranz. La tranz este ok, dar la un cip de pe ce pini iau anodul si catodul? Probabil ca anodul de pe un pun conectat, iar catodul de pe cei la care scrie "ground"? Sau de la cai neconectati???

:143: Nu puteti primi raspuns pana ce nu clarificati raspunsul la intrebarea d-lui Miron1947 , care este si intrebarea mea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prin cip eu inteleg orice componenta electronica care are la baza un semiconductor (siliciul), si care poate fi circuit integrat, microcontroller, etc., in general eu numesc "cip" toata gama de componente electronice care au 6 sau mai mult de 6 pini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa arata componentele unui "cipuri" in interior.Mai mulle informatii aici.

Acum, dupa consultarea excelentei surse de documentare oferite in postul #23, mai e cazul sa se puna intrebarea cum si ce electricitate s-ar obtine de pe o minuscula aschie ( cip) si chiar aceea impartita inca in milioane de parcelute pentru tot atatea componente semiconductoare ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai e cazul sa se puna intrebarea cum si ce electricitate s-ar obtine de pe o minuscula aschie de semiconductor si chiar aceea impartita inca in milioane de parcelute pentru tot atatea componente semiconductoare ??

Si cat rezista in contact cu aerul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Am mai "descoperit" ceva. Un LED, cand este iluminat cu lumina de culoarea lui (cand functioneaza), emite cam 0,5-1,5 V. Daca iau vreo 30 de LED-uri albe, si mai folosesc si niste convetizoare cc-cc (sau ca-cc, nu stiu ce fel de curent elimina), si cu niste tranzistori de amplificare curent, pot obtine 15V la 1A (desigur, imi trebuie un sac de tranzistori).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock