Sari la conținut

Constructia unei incinte acustice!

ColtAlb

Postări Recomandate

Daca o sa analizati imaginea cu cablajul conectorilor de iesire (care duc spre boxe), o sa vedeti acolo o legatura intre cele doua iesiri principale si celelalte trei iesiri ale amplificatorului. Cele trei iesiri suplimentare sunt legate prin intermediul unor capacitoare de iesirile principale, fapt ce denota un amplificator cu doua canale. Dar, ca sa fim 100% de acest lucru, postati niste imagini la o rezolutie mai buna, in special imagini cu toata placa, atat partea top (cu componente) cat si partea bottom (cea cu lipituri).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vazand ultimele poze atasate, ceea ce va spuneam cu o postare in urma se confirma. Este vorba de un amplificator audio stereo care are trei iesiri suplimentare "simulate" folosind cele doua canale principale. De fapt, din cauza ca exista acele iesiri suplimentare (notate pe carcasa cu SURR & CEN SPEAKER) impedanta minima admisa este 8 Ohm (deoarece daca pe o iesire principala si un suplimentara se conecteaza cat o incinta acustica de 8 Ohmi, un canal de amplificare va vedea 4 Ohm). Deci, etajele finale (doua la numar) sunt proiectate pe o impedanta minima de 4 Ohmi cu conditia sa atasati boxe de aceasta impedanta doar pe iesirile principale. Daca folositi toate iesirile disponibile, impedanta minima va fi 8 Ohmi.

Asa cum se prezinta situatia ati putea construi un sistem audio 2+1: cu subwoofer care sa contina si amplificatorul plus alte doua incinte acustice de puteri egale fiecare avand impedanta de 8 Ohmi. Cele doua incinte acustice vor primi semnal de la iesirile principale, iar una din cele suplimentare va fi folosita pentru difuzorul subwoofer-ului. Bineinteles, mai exista si varianta sa folositi si celelalte iesiri suplimentare (SR si SL) dar puterea, datorita prezentei acelor capacitoare nu va fi foarte mare si mai mult ca sigur va complica lucrurile, ambaland sursa de alimentare fara rost. Deci, parerea mea este sa mergeti pe varianta 2+1 (va fi mult mai fiabila in exploatare).

Cam ce buget aveti disponibil pentru constructia boxelor ?

Link spre comentariu

cat despre bass , vreu sa fie clar fara distorsiuni, ce difuzor sa folosesc, filtre am de bass, am si un difuzor de pe un woofer auto dar sa stricat incinta si am ramas numai cu difuzorul

Link spre comentariu

Pentru cele doua incinte acustice, va recomand o solutie pe trei caii avand la baza un difuzor de joase: GDN 30/80/4 - 8 OHM, un difuzor de medii GDM 12/60/2 si un difuzor de inalte: GDWK 11/100 - 8 OHM

E vorba de niste incinte acustice tip bass reflex cu dimensiunile exterioare de cca. 40 x 35 x 80 cm (pe latura de 40cm se vor monta difuzoarele). Diametrul tubului de bass va fi de cca.8 cm cu o lungime de 10...12cm Bineinteles, va recomand sa adaugati si material fonoabsorbant in cutie iar materialul din care veti confectiona incintele sa fie macar un PAL de 16 sau chiar 18mm grosime.

Alte tipuri de difuzoare gasiti aici: http://www.tonsil.ro/Drivers.htm

Un posibil filtru pe 3 cai cu difuzoarele de mai sus ar fi:

Filtru 3 cai.pdf

Am ales cea mai ieftina si eficienta constructie de filtru.

Pe partea de subwoofer, va recomand sa alegeti un difuzor tot de 30cm diametru dar pentru o eficienta maxima va recomand o incinta trece banda (bandpass) cum este proiectul evidentiat mai jos (ma refer la forma constructiva a boxei in mod special unde se poate adauga in partea superioara partea de amplificare):

http://www.bhphotovideo.com/c/product/1103631-REG/turbosound_b18_nuq_b_18_18_band.html

Nu va recomand o solutie simpla cu difuzorul in exterior asemena unor boxe de banda larga din cauza ca partea de subwoofer nu va oferi rezultatul scontat. 
Mai ramane sa stabiliti daca semnalul redat de amplificator pe iesirea centru (una din iesirile "suplimentare") este suficient de bine filtrat pentru subwoofer sau, cu siguranta, va trebui sa atasati un filtrul pasiv pe acea iesire in interiorul boxei, unde veti pozitiona difuzorul subwoofer-ului.

Deci, incercati sa treceti pe hartie cele recomandate anterior si daca mai aveti neclaritati le discutam aici.

Link spre comentariu

mai am cateva, speneti ca difuzorul de la woofer ar trebui sa il pozitioneaz in interiorul incintei? sau cum ca nu am inteles, si la inceputul topicului am spus ca am un difuzor dibeisi de 150w, dar problema e ca e de 4 ohmi, as putea sal folosesc intrun fel sau altul sau trebuie sa cumpar alt difuzor de joase? cat despre twetere am destule, nici nu trebuie sa cumpar, iar de medii am la fel, am stricat niste boxe :)) Nu stiu de ce dar leam stricat :D mai de mult

Link spre comentariu

Parca spuneati ca bugetul nu conteaza iar acum incepeti sa cotrobaiti prin sertare dupa difuzoare !!!!!!!!!! 

Eu v-am recomandat difuzoare de 8 Ohmi sau daca tot aveti acel difuzor de 4 Ohmi, mai faceti rost de unul si construiti doua boxe pe care le atasati doar de iesirile principale ale amplificatorului. Bineinteles, va trebui sa construiti in acest caz si o carcasa pentru amplificator deci va rezulta un sistem audio stereo, atat tot.

Dupa modul cum ati pus problema in ultima postare de mai sus, cred ca veti ajunge in situatia sa cumparati ce gasiti prin comert si sa construiti doua incinte acustice dupa ureche cu difuzoare gasite prin debara. In acest caz chiar nu mai conteaza daca cotele incintei acustice vor fi 40x35x80 cm, mai mult sau ma putin, in limite rezonabile, bineinteles!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock