Sari la conținut

Sursa boost, de 4Kw

Postări Recomandate

Asa este, am separat din greseala inserierea condurilor, dar se rezolva cu ceva conductor de cupru si fludor. Prinderea pe radiator o fac cu trei suruburi, unul intre tranzistori, cate unul intre fiecare pereche de diode. Aici mai e o problema, tranzistorii sunt cu 0,5mm mai grosi ca diodele, asa ca trebuie sa pun peste acestea un adaus de 0,5mm. Azi am testat si comanda...Am renuntat la 2153 si drivere, parca ma complicam inutil, am folosit UC3825. La 25Khz, cu 16R in porti, semnalul e perfect.Probabil chiar si la 50Khz, daca mai scad rezistentele,comanda va fi in regula. N-am implementat reactia de curent si tensiune, urmeaza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul prezent, oscilatiile parazite din poarta nu sunt un dezastru, orice deschidere aiurea a igbt duce doar la incarcarea suplimentare a inductantelor. Nu e ca si la punte sau semipunte unde conductia simultana este intradevar dezastroasa. Sigur ca trebuie sa te feresti si aici, inrautateste regimul termic, dar poti sa incerci si cu rezistente mai mici in porti daca consideri necesar.

N-am folosit niciodata 3825, dar daca ai nevoie, consult pdf-ul si incerc sa te ajut. Posteaza o schema.

Link spre comentariu

N-am facut nici-o smecherie cu 3825, posibil ca integratul sa fie defect. La primele teste, am legat intrarea neinversoare, pinul 2, la 5V, apoi cea inversoare am pus-o la masa. Astfel aveam umplere maxima pe iesiri. Cand am conectat pinul 3, prin divizor rezistiv la iesirea sursei, nu s-a intamplat nimic, umplerea era tot maxima, desi aveam peste 5V, in pinul 1. Nici limitarea de curent nu lucra normal, nu actiona asupra fiecarui impuls, aveam unul de latime maxima, unul foarte ingust, etc. Probabil trebuia adus ceva semnal din pinul 7 in 9, cel putin asa am vazut in datasheet. http://www.ti.com/lit/ds/symlink/uc2825m.pdf  N-am avut rabdare sa schimb integratul si sa elucidez misterul, asa ca am facut o alta comanda cu un IR2153 si doua TC4420, fara limitare curent, fara nimic. 

Am facut un prim test, alimentare la 100V, am tras maxim 10A, sa vad ce si cat se incalzeste..,Inductanta doar putin calduta, IGBT-ul si diodele, montate pe radiator, se simteau ceva mai fierbinti. Am testat doar un singur canal, urmeaza sa incerc sa trag 2Kw, tot dintr-un singur canal, alimentand sursa de la retea, dupa redresare, iar ca sarcina, becuri de 230V/100V, vreo 21 bucati, cate trei in serie. 

post-25543-0-10643200-1443203173_thumb.jpg

Editat de pisica matache
Link spre comentariu

Da, trebuia adus in pinul 9 o variatie suplimentara de tensiune de pe rampa oscilatorului, variatie egala cu variatia tensiunii de pe rezistorul din sursa data de variatia de curent prin inductanta.

Ca sa fiu concret: daca rezistorul are 0,1 ohm si variatia de curent prin inductanta este de 3A, atunci variatia de tensiune pe rezistor este de 0,3V. Sigur ca cei 0,3 se adauga curentului de sarcina, adica poate fi pe durata unei conductii de la 0,6 la 0,9, dar ce conteaza aici e variatia de 0,3V. De pe rampa, preferabil printr-un npn repetor ca sa nu influentezi oscilatorul, aduci printr-un rezistor variatia mult mai mare a rampei, dar rezistorul formeaza un divizor cu rezistorul prin care citesti curentul si divizorul trebuie dimensionat pentru ca rampa sa aiba 0,3V adaus la curentul citit pentru ca 03V este efectul variatiei curentului prin inductanta.

Valorile de mai sus sunt un exemplu. Compensarea se numeste compensare de rampa (slope compensation) si are ca efect egalizarea latimii impulsurilor in cazul comenzii puls cu puls (comanda in curent, sau cu controlul curentului). Integratul pare a functiona perfect.

post-1355-0-19800600-1443233782_thumb.gif

Din asta inteleg ca ar fi trebuit sa citesti curentul cu pin 7.

post-1355-0-20531000-1443233792_thumb.gif

Din asta inteleg ca folosirea pin 9 este doar o masura de siguranta in plus, citirea se face cu 7, compensarea de rampa este cu divizor 8k2+1k, condul de 10n opreste influenta tensiunii continue asupra valorii medii a curentului citit. Nu se foloseste repetorul pe emitor, lucru cu care nu sunt de acord, chiar daca influenta asupra oscilatiei prin 8k2 este minora. Cu mentiunea ca schema are erori.

Editat de smilex
Link spre comentariu

Am revenit la comanda cu UC3825, in ideea ca voi avea vreodata nevoie de o comanda pentru un PFC de mare putere. In cazul de fata, poate ar fi mers fara probleme si 2153 si drivere.

Am inlocuit integratul cu un altul, am modificat schema, am tatonat rezistenta din pinul 6. Cu valorile din schema, curentul maxim prin fiecare tranzistor, e limitat cca 10A, de data aceasta limitarea functioneaza corect,  frecventa de lucru, cca 40Khz. Functioneaza si stabilizarea tensiunii,  asa ca sursa poate ramane si fara sarcina. Ramane acum de testat, daca pot obtine puterea scontata, 2Kw pe canal, la o tensiune de intrare de cca 300V.

post-25543-0-85195100-1443346561_thumb.jpg

post-25543-0-84241500-1443347385_thumb.jpg

Editat de pisica matache
Link spre comentariu

Matache, am fost acuzat ca postez pentru "audienta". Ma rog, asta a fost termenul folosit fata de sumara activitate generala de pe forum. Dar am luat hotararea sa nu mai particip. In schimb, pot urmari si daca ai intrebari, pune-le. in masura in care le vad, sau pot adauga ceva, iti raspund in privat.

Link spre comentariu

Matache, am fost acuzat ca postez pentru "audienta".

Ar fi pacat sa apleci urechea la astfel de acuzatii, stiu bine ca nu te intereseaza ...audienta...si ca mine, am convingerea, sunt multi.

Dar probabil, a doua oara, de data asta pe un alt forum, trebuie sa fie confirmat un proverb,...nici-o fapta buna nu ramane nepedepsita...

• Like 1
Link spre comentariu

Revin cu ceva vesti despre testele sursei. Vesti nu prea bune...Am facut testele initiale la o tensiune de intrare de 100V, apoi 150V. Am verificat astfel limitarea de curent cat si stabilizarea tensiunii de iesire, pe care am reglat-o la 600V, fara sarcina. Dupa aceea, am zis sa cresc tensiunea de intrare, la cca 300V. Am redresat reteaua, am obtinut in gol cca 300V, tensiunea de iesire, 600V. Am pus initial ca sarcina trei becuri de 230V/100W, in serie. La scurt timp, unul s-a ars, asa ca am inseriat patru. Dupa care am mers mai departe...Am pus ca sarcina, o rezistenta de 100R, pe care am masurat cca 450V, asta ar insemna o putere de 2Kw. Dupa cca un minut, a urmat un frumos foc de artificii, in placa de comanda. Acum nu stiu ce s-a intamplat exact, ori un IGBT a intrat in scurt, dupa care s-a ars rezistenta din emitor, de 0,1R/3W, ori invers, s-a ars rezistenta, apoi IGBT-urile. Tind sa merg pe ultima varianta, oricum rezistenta era subdimensionata, urma s-o schimb cu una de putere mai mare. Pana sa cedeze sursa, am apucat sa pun osciloscopul in colectoarele IGBT, tensiunea maxima, ceva peste 600V, mult sub 1200V, tensiunea maxima suportata de acestia. 

Urmeaza sa o iau de la capat, alti tranzistori, alta comanda, poate gasesc si un instinctor...

post-25543-0-96741200-1443765067_thumb.jpg

Link spre comentariu

Sunt un tip imprastiat, trebuie sa recunosc si din cauza asta se mai intampla ce se intampla...Sper ca altii insa sa invete din greselile mele, ca eu nu invat...

Sau cine stie, poate ca exista un zeu al surselor in comutatie, care uneori mai cere cate o jertfa.

Nu in ultimul rand, multumesc  de incurajare, cu siguranta pana la urma, sursa va functiona cum trebuie. Sau cel putin asa sper...

Editat de pisica matache
Link spre comentariu

ohoo, domnu matache, focul de artificii vine odata cu experienta, cu cat e focul de artificii mai mare cu atat si experienta :D.

in primul rand felicitari pentru reusita, pentru ca un boost alimentat la 300V si vreo 7A e o reusita in adevaratul sens al cuvantului, mai ales daca functioneaza in faza de schita pe cablaj razuit cu cutterul.  

As veni si eu cu o sugestie daca nu deranjez:

Uc3825 asta din cate am vazut eu este doar pe la tme si e si scump ca dracu (20 de lei pentru un amarat de integrat mie mi se pare foarte scump) si as sugera sa montezi 2 driveri optoizolati acolo, stiu ca frecventa la care lucrezi e de peste 30khz si as indrazni sa sugerez tlp350 care merge la 50khz dar care la tme nu-l gasesti, insa daca te uiti la ei pe site au driveri optoizolati care merg la frecventele astea si nu sunt deloc scumpi.

Link spre comentariu

UC3825, chiar daca e ceva mai scump, merita banii. Ideea cu optocuploarele nu e rea, dar in cazul de fata, nu m-ar fi ajutat. S-a ars rezistenta din emitoare IGBT, subdimensionata ca putere, iar tensiunea de cateva sute de volti a facut prapad in zona cu componente pentru limitarea curentului. In sfarsit, am facut alt cablaj, am schimbat rezistenta de 0,1R/3W, cu una de 10W, dar a aparut o problema. Fiind bobinata, are ceva inductanta, asa ca pe semnalul de comanda a IGBT, apar niste varfuri de tensiune. N-am rezistente neinductive de 0,1R, asa ca o sa incerc un traf curent, ca inschema atasata. Oricum ieri am pus emitoarele la masa, am facut ceva teste la 150V. Am tras 13A, adica vreo 2Kw, iar la iesire am obtinut cca 6,5A/280V. Ma gandesc ca la o alimentare de 300V, la acelasi curent tras, 13A, piederile vor fi aceleasi. La cei 2Kw trasi, radiatorul era dupa vreo 10 minute, caldut..

Azi sper sa rezolv si cu limitarea de curent si sa testez la 300V. Daca n-o rezolv, o anulez, oricum eoliana nu va produce poate niciodata mai mult de 3-4Kw. Va trebui sa gasesc o solutie si pentru racirea rezistentei de sarcina,cu care fac teste, care fara racire, nu duce mai mult de vreo 2Kw. 

post-25543-0-06727900-1443846442_thumb.jpg

Link spre comentariu

Se pare ca IGBT cu care am testat, aveau ceva probleme...Am testat fara limitare curent si tot intra in scurt, cate unul din cei doi tranzistori, desi n-am tras mai mult de 1Kw, din sursa. Diodele transil, montate in porti, au protejat de fiecare data integratul, chiar daca tranzistorul era sarma. Am folosit si IGBT de 40A/1200V,  http://www.farnell.com/datasheets/1886682.pdf   acelasi rezultat. Nu-mi explic ce se intampla, n-am depasit tensiune, curent, temperatura. Singura explicatie, poate erau ceva rebuturi, fiind samples. Aveam ramas de la reparatia unui invertor sudura, un IGBT de 40A/1200V,  FGL40N120, recomandat de smilex, la inceputul topicului. Am testat cu acesta si problemele au disparut. Am revenit la limitarea curentului, cu rezistenta de 0,1R/8W, in emitor. Preventiv, in paralel cu rezistenta, am pus doua diode de 3A/600V, in caz de se arde rezistenta. Am comandat la TME, inca doi tranzistori FGL40N120, astept sa soseasca, dupa care incerc sa vad ce putere maxima pot trage din sursa.

Editat de pisica matache
Link spre comentariu

Azi mi-au venit tranzistorii de la TME, tot azi i-am montat si testat sursa. Am inseriat toate sursele disponibile, de 12V, 24V, inclusiv un acumulator de 48V, am obtinut astfel 200V, cu care am alimentat sursa. Am tras din sursa aproape 3Kw, asta pentru scurt timp, ca nu facea fata rezistenta...

Prima oscilograma, semnalul in poarta IGBT, fara tensiunea de 200V, a doua, tot in poarta, dar cu tensiunea de 200V si fara sarcina, urmatoarele doua, semnalul in colector IGBT, fara sarcina, ultima, in poarta IGBT, cu sarcina pe iesire. Se observa varfurile de tensiune, datorata rezistentei din emitoarele tranzistorilor. Ideal ar fi fost traf de curent in colectoare, idee sugerata de @smilex. Ar fi trebuit insa sa modific cablajul, asa ca am renuntat.

post-25543-0-92294700-1444306223_thumb.jpg

post-25543-0-18789400-1444306251_thumb.jpg

post-25543-0-29632200-1444306279_thumb.jpg

post-25543-0-46264900-1444306315_thumb.jpg

post-25543-0-32692000-1444306342_thumb.jpg

Editat de pisica matache
Link spre comentariu

• 1 month later...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.