Jump to content
Sign in to follow this  
miron1947

Imagine "fantoma" la tiparire.

Recommended Posts

De cca. o saptamana a aparut un fenomen neplacut la tiparire, apare o imagine "fantoma"(repetarea unei portiuni deja tiparite cele in chenar).post-9-0-97886900-1440422933_thumb.gif

As vrea sa stiu, de la ce provine si cum se poate remedia.

Imprimanta este HP LaserJet 1018.

Edited by miron1947

Probabil c? o reinstalare (actualizare) a driverului imprimantei poate rezolva problema.

In acest caz nu e vorba de o problema software ci mai degraba o problema la cilindru cartusului. Deci, verificati/curatati cilindru cartusului si curatati bine si angrenajele imprimantei care preiau hartia si o trec pe tamburul cartusului.

Am fost indrumat sa sterg/spal lama de curatare a tamburului, stie cineva unde este localizata si cum ajung la ea?

Edited by miron1947

Trebuie scos cartusul toner din imprimanta, desfacut si golit recipientul de "waste toner", cilindrul fotosensibil curatat , angrenajele la fel. Este o munca murdara, aveti grija sa nu expuneti cilindrul fotosensibil mult timp la lumina.

Probabil ca veti gasi ceva toner si in interiorul imprimantei, vedeti sa curatati si acolo.

Mult succes!

Depinde ?i de ciclul de func?ionare & incinta / camera unde folosi?i aceast? imprimant?, cel mai sigur a?i folosit ori de prea multe ori, ori de prea pu?ine ori !???

Factori climatici / temperatur?, umiditate, depozitare a imprimantei de colo - colo... ( INCINT? - CAMER? )

Edited by Jhony21

O utilizez ocazional, de cca. 3-5 ori pe luna si sta in camera de zi.

Incercati ce am specificat in postul anterior, problemele de acest gen sunt cauzate in mare masura de cartusul toner, care la reincarcare nu a fost desfacut si curatat cum trebuie inainte de refill. Mai exista o posibilitate, si anume nu s-a folosit toner adecvat tipului de cartus in cazul in care s-a facut reumplerea cartusului.

Multumesc tuturor celor care m-au indrumat, dar dupa ce am vazut filmul https://www.youtube.com/watch?v=CdlZsoJE1yA cu demontarea cartusului, am renuntat, neavand un spatiu si dotarea adecvata risc sa asezonez alimentele(locul de operare ar fi fost in bucatarie) cu toner.

Edited by miron1947

Nu este char asa de complicat, nu trebuie sa va fie teama, Hp12a este un toner simplu prin constructie. Pacat ca nu stati mai aproape, eu puteam sa va ajut, am reincarcat cateva sute de tonere de acest fel.

Nu complexitatea operatiei m-a facut sa renunt, ci riscul de a avea mancarea cu toner.

• Like 1