Sari la conținut

Imi face si mie cineva un calcul la un transformator toroidal


ColtAlb

Postări Recomandate

Am un miez de transf. toroidal si ma gandeam sa il bobinez, am calculat eu ceam calculat dar nu sunt sigur, daca ma poate ajuta cineva e bine :D

Mie mi-au iesit 257 de spire pe secundar

primarul nu ma intereseaza  dar vreu neaparat numarul de spire exact din secundar la tensiunea de 220v50Hz.

Inaltime 4

Interior 4,8

Exterior 8,9

Daca mai e nevoie de vro informatie fac rost imd de ea. As vrea sa imi si spuneti cum ati calculat sa stiu si eu, Multumesc anticipat!!!Ps daca se poate si GROSIMEA sarmei din secundar va rog!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cu cotele prezentate ar trebui sa mergeti cu 6 spire pe volt, atat in secundar cat si in primar, desi, va recomand ca in secundar sa dati 10...20 de spire in plus pe langa cele calculate. Spirele in plus sunt necesare din cauza ca toroidalele sunt proiectate cu o cadere de tensiune gol-sarcina mai mare ca cele uzuale facute din tole EI.

Asadar, refaceti calculele cu 6 spire pe volt, cu diametru conductorului primar de 0.6mm (o sa aveti cam 7...8 straturi de conductor in primar - straturi neizolate ca sa castigati spatiu) iar in secundar, in functie de spatiul disponibil, calculati diametrul conductorului la o densitate de 3A/mmp si stabiliti cel mai optim raport tensiune-curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei aproape 8cm?, 6 spire pe volt e o cifra decenta.

In ce priveste caderea de tensiune in sarcina, conteaza si inductanta de scapari (sau cuplajul, mai popular spus), dar cea mai importanta este rezistenta ohmica a bobinajului. Acea cadere de tensiune face regula randamentului si implicit a puterii livrate care convine la un anume randament. Forma trafului nu are nici o relevanta. Iar asta inseamna ca este avantajos a folosi un conductor cat mai gros, cu conditia sa incapa in fereastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai secundarul vreu sal bobinez la 220v 50Hz,  vreu sal folosesc la un motor de 24V si 5A de la o usa de garaj

Vreu doar numarul de spire din secundar si grosimea sarmei daca e si sarma de la primar si numarul de spire :D va dau ce detalii mai vreti, numai sa ma ajutati pls!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai sus cred ca ati vrut sa spuneti secundar la 24V 5A, nu la 220V !!!

 

Bobinati cum v-am spus primarul, asta inseamna sa faceti din torul ala un trafo de cca.250...300VA. Deci, va incadrati in acei 24V 5A. Deci, bobinati transformatorul cum v-am spus, cu conductor de 0.6mm in primar, asta inseamna pentru 220V --- 1320 spire (dispuse in cca. 7...8 straturi). Cum diametrul interior al toroidului este cca.4cm, daca luati in calcul si izolatia dintre primar si secundar, ca sa va incapa numarul de spire din secundar (24 x 6 +cca.10% = 160 spire/secundar de 24V, in gol veti avea ceva mai mult, cu 1 sau 2 volti mai mult) va trebui sa lucrati cu o densitate ceva mai mare de 3A/mmp. Asta nu ar fi o problema pentru un transformator care va actiona un motor de usa de garaj, care nu va functiona non-stop.

Deci, bobinati transformatorul cum v-am spus si postati aici diametrul interior disponibil dupa bobinarea primarului. Ar trebui sa rezulte un 30mm, ceea ce inseamna un perimetru Pi*d = ~90mm - trei straturi cu conductor de 1,2mm in secundar e suficient pentru tinta de 5A la 24V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Serios :cursing: 185m conductor ma ia d..... u pana infasor eu 185m pe un toroidal. E asta e cand am timp sa fac rost de sarma de 0.6 si ma apuc de bobinat. dar cate spire spuneti ca-mi trebuie pt secundar la 24V 5A

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am spus mai sus 160 spire pentru secundar de 24V in sarcina.

Bineinteles, ca sa faceti economie de conductor se poate recalcula totul cu 5 spire/volt, dar nu recomand, creste curentul de magnetizare trafo si chiar zgomotul de functionare in gol. Totusi, avand in vedere domeniul de utilizare nu ar fi critic. Dar nu mai putin de 5 spire pe volt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bine, multumesc Donpetru o sa revin cu o poza cand il voi bobina, daca stiti si de pe unde pot lua niste sarma de 0.6 ar fi minunat daca nu fac eu rost de undeva :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca eu folosesc acel transformator la un motor de usa de garaj nu ar mai trebui sa izolez straturile din primar, nu ?

Azi am facut rost de 110m de sarma de 0.6 si urmeaza sa mai fac rost maine de vreo 90 iar pe sapt viitoare ma apuc de bobinat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Straturile din primar nu sunt obligatorii de izolat mai ales ca folosirea unui conductor de 0,6mm in primar va permite sa dimensionati toroidul pentru un curent de 1A sau chiar 1A si ceva. Asta inseamna cam 300VA.

In cazul unui redresor bialternanta in punte cu filtru capacitiv, un 300VA, va permite sa incarcati redresorul in c.c. cu max.200W. Dvs. aveti un motor de 24Vcc 5A care inseamna mult mai putin. Deci din punctul asta de vedere e acoperitor. In plus, nici nu prea aveti spatiu suficient in interiorul torului ca sa va permiteti luxul sa izolati straturile infasurarii primare. Dar e mult mai important sa bobinati cat mai strans si eficient.

In aceste conditii, infasurarea primara nu se va incalzi aproape deloc. S-ar putea ca infasurarea secundara sa se incalzeasca putin, daca veti lucra cu conductor de 1,2mm in secundar, dar avand in vedere regimul de lucru (cat timp va sta alimentat motorul), nici in acest caz nu e o problema.

E important sa nu uitati sa izolati torul de infasurarea primara, infasurarea primare de cea secundara si la final tot transformatorul.

Deci, va astept aici, cat de curand, in functie de cum gasiti si conductor, sa prezentati cateva imagini cu executia bobinarii transformatorului.

Spor la treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, ma apuc azi sa bobinez cei 110m de sarma de 0,6 in primar si cand mai fac rost o sa continui cu restu, am facut rost si de sarma pt secundar si am foarte multa. Abia astept sa il termin!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O ultima observatie de ultim moment - ma mir cum de nu a observat lumea de aici - si anume:

referitor la infasurarea secundara, dvs. spuneati ca aveti un motor de curent continuu de 24Vcc 5A, asta inseamna ca va trebui sa dimensionati infasurarea secundara pentru un 18Vca (6...7A) - conductor de 1,5mm, 108 spire in secundar - ca redresat cu capacitor de filtraj de cel putin 15000uF 35V sa rezulte un 25Vcc, ceea ce in sarcina inseamna cam 24Vcc. 

Deci, nu uitati de lucrul asta, repet, daca folositi motor de curent continuu. Daca folositi motor de c.a., ramane valabil ceea ce am discutat anterior.

Datele primarului nu se schimba, doar infasurarea secundara in acest caz (18Vca in gol fata de 24V).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock