Jump to content
Sign in to follow this  
tugy

Exista un club/grup de proiectare in Bucuresti

Recommended Posts

Salutare,

Stiu sa folosesc Pro-engineer-ul si Solidworks-ul. Primul mai bine decat al doilea, dar nu la un nivel mediu. As dorii sa stiu daca exista un club (sau ceva de genul asta) in Bucuresti, unde lumea se strange si vorbeste si/sau lucreaza intreb acest lucru deoarce vreau sa imi imbunatatesc cunostintele de proiectare modelare fosind software-uri de proiectare lucrand si schimband idee cu alti oameni care au aceasi placere ca si mine

cu stima

petru 

Salut!

Am impresia ca softul de proiectare este un hobby pentru tine. Am manualul compret de Solid Work cred 2010 ( cca 1000 de pagini). Eu am ca hobby Solid Work si mai citesc din el. Poate il vrei. E pdf.In alta ordine de idei poate vrei sa incepem un proiect definit in care sa aplicam si ceea ce cunoastem. Restul mai invatam. Nu stiu daca sint mediu sau avansat in solid work. L-am folosit cindva pe freelancer. (palete de turbine pentru motoare de avion, supape de compresor, etc). Ca tema de proiectare.

Ar fii foarte interesant sa lucram impreuna la ceva definit, de fapt asta este si ideea mea sa pot sa lucrez si in acelasi timp sa pot sa invat mai mult. Daca poti sa imi dai ce ai tu despre solidwork ar fii super, am si eu tot felul de tutoriale despre solidwork si pro engineer (creo).

Interesanta idea insa nu exista un astfel de club in Bucuresti.

Eu lucrez in AutoCAD, Solidworks, Catia si Inventor insa ProE chiar nu il support si drept urmare nu il folosesc.

De invatat se invata cel mai bine din practica iar sa te puci de unul singur e mai greu putin asa. Cel mai bine este sa gasesti pe cineva care sa iti dea de lucru si sa-ti dea si un dead-line ca sa te faca sa te ti de treaba.

Apropo... ce faci tu mai exact? Ma refer la ce meserie ai.

Stima

Salut!

Am impresia ca softul de proiectare este un hobby pentru tine. Am manualul compret de Solid Work cred 2010 ( cca 1000 de pagini). Eu am ca hobby Solid Work si mai citesc din el. Poate il vrei. E pdf.In alta ordine de idei poate vrei sa incepem un proiect definit in care sa aplicam si ceea ce cunoastem. Restul mai invatam. Nu stiu daca sint mediu sau avansat in solid work. L-am folosit cindva pe freelancer. (palete de turbine pentru motoare de avion, supape de compresor, etc). Ca tema de proiectare.

Buna ziua ,

Va rog frumos daca puteti sa-mi trimiteti si mie manualul complet de Solid Works 2010 pe e-mail.

Multumesc anticipat !

Am profitat si am descarcat si eu manualul de Solidworks. Multumesc mult, sunt sigur ca o sa-mi fie de folos!
Ce spuneti de modelul meu de cal de sah?

post-39595-0-79803000-1518511037.jpg

post-39595-0-56162400-1518511203.jpg

• Like 1

Interesant calutul! Este o idee originala sau copia unui model existent?

Sincer sa fiu, am avut un fisier stl pe care l-am folosit ca sa creez niste curbe si niste suprafete cu care am construit apoi mai multi solizi pe care i-am unit.

Initial am incercat conversia fisierului stl cu un program pe care l-am gasit pe net, dar, nu a iesit ceva bun.