Sari la conținut

graetz hostess automatic

marius_med

Postări Recomandate

• Răspunsuri 56
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

am rausit sa fac ceva poze cu traful. Cele 2 fire rosii sunt din secundar. Cele de la primar s-au detasat de lita foarte subtire cu care e bobinat. Lita din primar este extrem de subtire si cum e lacuit pe deasupra si cum s-a topit sau mai bine zis, intarit lacul de la temperatura, e imposibil sa trag de ea ca se rupe foarte repede. Am reusit sa pun testerul pe cele 2 capete dar e intrerupta bobina.

post-985-0-80930500-1435814263_thumb.jpg

post-985-0-65666500-1435814273_thumb.jpg

post-985-0-43912600-1435814283_thumb.jpg

Editat de marius_med
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca-l desfaceti, se poate afla ce tensiune avea in secundar urmand urmatorii pasi, masurarea sectiunii miezului si aflarea numarului de spire din secundar, operatia aceasta din urma, presupune numararea spirelor unui strat si immultirea lui cu numarul straturilor.

Nu aveti ce strica deoarece oricum este compromis treansformatorul.

Aici post-9-0-03030800-1435825867_thumb.jpg vad ca este marcat ceva, puteti scrie ce?

Editat de miron1947
Link spre comentariu

Nu e vorba de stricat....., dar sarma e subtire si e prinsa intr-un strat serios de lac si mi-e foarte greu sa o scot. Voi incerca sa fac acest lucru. Referitor la scris, pe carcasa, in locul mentionat de dvs. scrie TPD - 8.

Editat de marius_med
Link spre comentariu

Am reusit sa il desfac. Are 276 spire pe un mosor usor dreptunghiular cu o latura de 11.6 mm si alta de 11.7 mm. Am masurat diamterul extern al mosorului, adica exact unde vine sarma si nu diametrul intern unde vin tolele. Gaura unde vin tolele este de 10/10.1 mm.

Nu m-as complica cu 2 trafuri si schimbat bobina de pe unul pe altul ca oricum e chinezarie....Merita incercat ca sa aflu tensiunea din secundar, dar acum e mult prea tarziu.

sarma din secundar e de 0.3-0.4 mm

Editat de marius_med
Link spre comentariu

Este foarte posibil acest lucru. Oricum voi cauta unul de 4.5 Vac ca sa nu fie o tensiune de alimentare chiar aproape d elimita maxima. Eu vad ca functioneza foarte bine la cei 6 Vcc.

Va multumesc mult pentru indrumare si pentru timpul acordat

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock