Sari la conținut

Sursa Laborator 1-24 V 1-20 A


Postări Recomandate

Traful de 40 nu e bun pentru ca mareste prea mult si inutil puterea disipata la 20A. Dar depinde mult si la cat cade tensiunea livrata la acel curent. De exemplu, in gol ar fi vreo 56Vcc, dar daca la 20A cade la 35Vcc, atunci traful e ok. De asta testul cu traful este prioritar. Recomand acel test in curent continuu (cu filtrajul folosit). Daca traful e bun asa, se pot face pe schema cateva mici modificari pentru cei 56Vcc in gol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Revin cu cablajul Soft-start, schema fiind conceputa de Smilex si pcb-ul de mine;

Schema:8f49e87130.jpg

Valori componente PCB: http://www.filedropper.com/soft-startsmilex

3D: e3851397e3.png

Cablajul in Proteus: 324080f80a.png

Pe PCB avem pe J1-J2 Vin 220V, J3-J4 Trf in iar pe J5-J6 avem rezistenta de 48R/25W care am preferat s-o montez pe un radiator 

Iar aici un pdf cu cablajul format natural gata pentru print:

http://www.filedropper.com/soft-startpcb

Rog colegii forumisti in caz de erori sa-mi fie comunicate

Bafta la lucru si inca o data ms Smilex

Editat de Lucian EP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara a contesta ceva (flomar face parte din autoritatea de stat), atribuirea "meritului" ma jigneste. Daca chiar doream sa pun leduri, faceam asta:

post-1355-0-06369300-1435485416_thumb.gif

Nu complicam asa solutia.

Sunt adeptul simplitatii maxime iar in plus, nu e nevoie de contact NI la releu (mai usor de gasit pentru acei curenti). Daca nu se doreste si semnalizarea faptului ca releul nu e cuplat (si nu vad rostul semnalizarii) atunci tranzistorul si ledul de jos pot lipsi si ramane doar un rezistor + led paralel pe bobina, semnalizand cuplarea (nu vad nici rostul asta, dar ma rog...).

Tranzistorul ar fi necesar pentru ca acei sub 10mA ai ledului de jos sa nu influenteze decuplarea releului dar daca releul decupleaza ferm la 10mA, tranzistorul e inutil.

Deci rectific: partea care-mi apartine este cea cu tranzistoare si 431.

 

E de citit topicul acela, condensatorul de 1u (corect descarcat cu 1M paralel) trebuie dimensionat in functie de rezistenta bobinei. 1u poate fi prea mult sau prea putin.

Editat de smilex
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok multumiri si lui nea' Flomar

deocamdata am svilupat un pcb acum nu stiu exact cui ii va fi de folos, poate sunt altii cu preferinte pe timer etc etc

voi face o versiune si pe schema ta sa vedem cum iese :clapping: dupa care ma apuc de sursa....sa nu ma prinda piesele din urma ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce radiator vei avea, tu-ti mai bati capul cu spatiul? Pune 4x0,1 ca-i mai sanatos.

 

Vezi cum citesti curentul de pe shunt, adica ai grija la cablaj.

Editat de smilex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N'seara ! revin cu cateva informatii ;) tocmai mi-au ajuns toate piesele necesare pentru acest proiect:

 

 

63cec2b45c.jpg

9917a43931.jpg

311dbf7473.jpg

9a9b887102.jpg

49ae2ee2e7.jpg

55cb2d19e1.jpg

 

Radiatoarele le voi monta unul peste altul fiecare avand cate 10 TIP35, mai am de facut cateva adaptari pe pcb-uri asta sa nu gauresc prea mult aceste bestii de aluminiu (imi pare rau de ele). Mai am cateva modificari/adaptari pe soft-start si punte dupa care voi face teste pe traf cu sarcina la 1Ohm, iar in final voi reveni cu proiectul complet in pdf asta in caz de vor si altii sa realizeze aceasta sursa. Deocamdata multumiri participantilor al acestor proiect si astept parerile/comentariile voastre

Cu placere Lucian!

Editat de Lucian EP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca mai ai si un darlington care comanda cele 20xTIP35. Darlingtonul trebuie de asemenea, pus pe radiator. De aceea ziceam ca poti face o concesie punand doar 19xTIP.

 

Daca ai dat like, inseamna ca mergi cu 19. E ok.

Editat de smilex
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca mai ai si un darlington care comanda cele 20xTIP35. Darlingtonul trebuie de asemenea, pus pe radiator. De aceea ziceam ca poti face o concesie punand doar 19xTIP.

ehehehe eram sigur ca se vorbea de asta ia uitate mai bine in a3-a fotografie pcb-ul din stanga si urmareste pistele mai groase vei a de el doar ca e separat de "partea de forta"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

in sfarsit am reusit sa-mi fac un pic de timp pentru cateva teste, rezultatele nu-s prea pozitive ....pe traful de 2x40V 1000VA am pus 2 punti de 50A 100V cu 2 conduri de 22000uf 63v, se optine o tensiune in gol de 58v.

De aici incepe problema XD nu am gasit nimic prin casa sa pot masura caderea de tensiune pe 1 ohm, am incercat cu cateva halogene la 500w/220v avand o rezistenta de 8 ohm dar e prea departe si doar 170-180W din punte si traf...

si cu 58v suntem 23v circa peste necesitatile noastre

Acum intrebarea vine se poate adapta schema dl. Smilex pentru aceasta tensiune considerand disipatia pe tranz. sau e mai bine de scos cateva spire din traf !?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu ti-am spus ca mai bine de 30 decat de 40?

Schema se poate modifica, dar oricum pierzi multa putere inutil. Ar fi super daca ai putea extrage spire, dar trebuie sa extragi identic din ambele sectiuni ale 2x40. Daca nu poti, asta e, modificam niste valori.

Editat de smilex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si gandeste-te serios la o solutie cu rezistoare de putere de mai multe valori. Nu vad cum testezi sursa si protectia fara ele. Se poate confectiona dintr-o rezistenta de resou/aeroterma la care imparti nichelina in sectiuni ce le poti pune in paralel sau serie dupa dorinta. O rezistenta de resou de 2kW are 24 ohmi, daca o imparti la 4 si pui sectiunile in paralel obtii 1,5 ohmi, iar daca o imparti la 6 si le pui in paralel obtii 0,66 ohmi. Sau imparti la 6 si pui doar 4 in paralel pentru 1 ohm. Sau cum vrei. Se pot si ventila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mdea deci treuie sa fur de la taicamiu un termoventilator si sa ajung la o solutie, si sa vezi ce ciondaneala dar poate ma scot cu o berica doua

Pot continua cu realizarea pcb ? intre timp ma ocup de traf si rezistenta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock