Jump to content
Sign in to follow this  
Virtuosity

Comanda led-uri cu shift register

Recommended Posts

Buna seara,

As dori sa realizez sau sa achizitionez o placa care sa poata sa comande un numar de led-uri, 8 sau 16 sa zicem, comandata la randul ei de un microcontroller.

Aceasta placa va trebui sa contina unul sau doua integrate de tip shift-register (gen 74AHC594 sau NPIC6C596).

Deasemenea, placa va trebui sa aiba trei conectori:

- un conector pentru conectarea led-urilor -> vor fi externe / in afara placii, pozitionate undeva in proces, la un post de lucru.

- un conector pentru pinii de comanda -  pe placa se va conecta la pinii integratului: serial-input, serial clock, register clock si la 5V si GND.

- un conector pentru legatura in cascada / serie cu o alta placa identica -  pe placa se va conecta la: serial-output, serial clock, register clock si la 5V si GND.

In felul acesta vreau sa am posibilitatea de a ma extinde, de a adauga noi placi pentru a controla si mai multe led-uri, in functie de cerintele din proces.

In final, va fi un lant de placi inseriate controlat de un microcontroller (care va fi pe post de master - se va lega la prima placa din acest lant) care va rula un software pentru comanda led-urilor.

Mentionez ca nu sunt electronist, sunt programator. Am mai lucrat la cateva proiecte de automatizare, dar nici unul de acest gen pana acum.

Intrebarea mea este, exista placi de acest gen gata facute de vreo firma producatoare ?

Sau, trebuie sa comand la o firma de specialitate care proiecteaza si executa asa ceva (placa custom) ?

Puteti sa-mi dati sugestii / link-uri pentru ambele cazuri ?

Va multumesc.

Esti programator, dar in ce limbaj de programare ? Una e sa programezi ferestre windows sau aplicatii de mobil folosind un anume soft si alta e sa programezi microcontrolere (sunt diferente enorme in privinta modului de programare, lasand la o parte faptul ca vorbim de acelasi limbaj cum este C++).

Daca nu ai lucrat niciodata cu microcontrolere, cauta persoane care iti pot realiza proiectul practic si software contra cost.

Placi nu am auzit. Ai putea totusi incerca o platforma gen Arduino cu MCU atmega 8 dar daca nu ai o mica idee cu ce mananca electronica, mai bine cauta pe cineva care sa-ti faca proiectul.

Esti programator, dar in ce limbaj de programare ? Una e sa programezi ferestre windows sau aplicatii de mobil folosind un anume soft si alta e sa programezi microcontrolere (sunt diferente enorme in privinta modului de programare, lasand la o parte faptul ca vorbim de acelasi limbaj cum este C++).

Daca nu ai lucrat niciodata cu microcontrolere, cauta persoane care iti pot realiza proiectul practic si software contra cost.

Placi nu am auzit. Ai putea totusi incerca o platforma gen Arduino cu MCU atmega 8 dar daca nu ai o mica idee cu ce mananca electronica, mai bine cauta pe cineva care sa-ti faca proiectul.

Folosesc C (atat pe uC cat si pe PC). Am mai lucrat la cateva proiecte la care am folosit Arduino Uno. De exemplu, in cazul celui mai recent proiect, microcontroller-ul functioneaza conectat la niste senzori inductivi (detecteaza prezenta/pozitia unor elemente mecanice din proces). In functie de starea indicata de senzori, microcontroller-ul trimite informatii pe portul serial catre un PC.

Ca platforma software in timp real am folosit ChibiOS/RT => programul dezvoltat de mine este multithreaded (a fost nevoie de asa ceva datorita unor cerinte mai speciale).

Legat de electronica, am idee cu ce se mananca, dar nu intr-atat incat sa ma apuc sa fac eu.  Stiu insa ce sa cer.

De aceea am intrebat daca exista asa ceva gata facut (placi comanda led-uri cu shift register) sau daca e cazul sa apelez la firme specializate care executa asa ceva si care ar fi acestea...

Edited by Virtuosity

Ca sa faci un proiect de genul asta care vrei tu, cu cablaje facute ca lumea, de firma, pentru un sigur set de exemplare, iti trebuie cateva sute de dolari, cu tot cu proiectare. Esti dispus sa dai bani astia?

Ca sa faci un proiect de genul asta care vrei tu, cu cablaje facute ca lumea, de firma, pentru un sigur set de exemplare, iti trebuie cateva sute de dolari, cu tot cu proiectare. Esti dispus sa dai bani astia?

Nu platesc eu banii acestia. Lucrez intr-o companie multinationala (fabrica de productie cablaje auto (nici o legatura cu cablajele electronice / PCB) ) si dorim sa implementam un sistem de genul celui descris mai sus la anumite posturi de lucru. Si avem nevoie de aceste placi, fie sa le luam gata facute (daca exista) fie sa ni le proiecteze / execute cineva. De restul (software, instalarea / conectarea in proces) ne ocupam noi.

Suntem constienti ca in prima faza costul este mai mare, fiind vorba de un prototip. Ulterior, cand vom trece la implementarea in masa (la toate posturile de productie care au nevoie de acest sistem), vom da comenzi de ordinul sutelor de bucati -> costul per bucata va scade seminificativ.

Daca anuntul mai este de actualitate pot sa va ajut eu.