Jump to content
Mihai_Hd

Realizare invertor 800w 24/230v sinusoida pura

Recommended Posts

ok nel65, ma apuc sa fac un transformator dupa ale tale. O sa folosesc sarma de 0,8 sau 2x0,5 in primar pentru ca nu mai am de 0,7 destul de multa pentru 2 secundare.

intrebarile mele sunt urmatoarele:

Cu ce ai izolat banda de cupru?

ce latime ai taiat-o? eu ma gandesc la un 28 29mm pentru ca etd 39 permite maxim 33mm latime.

Cu ce cabluri ai iesit de pe banda de cupru? Eu as dezizola cablu de 6mm2 in sectiune, de care am cumparat pentru panouri. Am si de 10mm2 dar e prea gros ochiometric.

edit... nel65 ai pus de curiozitate sonda osciloscopului pe primarul sau secundarul trafului cand ai realizat invertorul ? Cum ai reusit sa scapi de ringingul asta nenorocit? Pentru ca acolo is 32 de volti iar varfurile lui trec de 60. In secundar daca obtin 400v varfurile trec de 800. Cred ca asa imi explic cum crapa diodele de 8A/600v cu doar 1A consum.

Edited by Mihai_Hd

nu am niciun ringing,mosii montati si sigurantele scoase.

De aici m-am aprovizionat cam cu orice mi-a trebuit http://www.elforum.ro/topic/90010-litz-wire-folie-cu-igbt-uri-rapide-mosfet-diode-ultrafast/?hl=k-tronics

role de banda izolatoare pentru trafo din link ,de 19 mm ,invelita o margine ,apoi cealalta margine  si in final inca o fasie  pe mijloc.Pe una din parti nu este nevoie sa fie acoperita toata suprafata.Asa e in trafo din invertoare.

Banda de cupru din link ,30mmx01

Terminale din fir litat de instalatie ,dezizolat ,de 6 mm2.

Nu pune mai mult de 60 spire in secundar.

Cum ETD39? N-ai zis ca faci pe ETD49? 

In foto se vede cum trebuie sa arate banda de cupru,e scoasa dintr-un traf ETD44,tot dintr-un invertor 

post-2167-0-14805200-1429031369_thumb.jpg

Edited by nel65

65u la 4 spire e o valoare cam potrivita pentru etd49.

Mihai, ai postat o schema undeva? Traful testat e in gol? Ce mos-uri?

Oscilatiile nu se pot suprima, dar se pot amortiza cu snubber. Nu intereseaza in mod deosebit oscilatiile parazite pe durata de blocare a mos decat in situatia in care astea conduc la tensiuni periculoase, peste cele din pdf.

Deci:

@smilex

e schema clasica pentru sg3525 in contratimp, cea din pdf-ul lui nel65, varianta facuta de el cu bipolari ca driveri.

deci un 3525 in configuratia clasica, facem abstractie de condensatorul de slow start si de reteaua de compensare.

Daca stii vreun program in care sa pot desena scheme as pune cu placere, deocamdata sunt la stadiul la care  nu am gasit nimic sa fie usor de folosit asa ca folosesc hartia si creionul. De asta am si desenat o schema cu creionul pt ca nu am nimic de editat.

Da, secundarul este in gol. Problema nu este ca ar crapa fetii, rezista la 75v deci nu ar fi problema. Problema este ca varfurile acelea se regasesc si pe secundar si din aceasta cauza cred ca vor crapa diodele redresoare.

Fetii folositi sunt IRF2807.

Deci aici este problema, vreau sa atenuez cat mai mult posibil varfurile acelea suparatoare.

Daca ai idei sunt dornic sa le pun in practica :) Eu nu mai stiu ce sa fac, pur si simplu orice as face nu reusesc sa scap de ele, am folosit si diode uf 4007 puse cu anodul spre grila si

catodul spre iesirea driverilor, in paralel pe rezistentele serie cu grila, am marit si rezistentele astea de la 27 de ohmi la 54 de ohmi si nimic nu ajuta. Adica ajuta dar foarte putin.

@nel65, miezul pe care l-am fotografiat si am pus osciloscopul pe el este un etd49.

masuratorile sunt facute cu un aparat de masura vichy vc6243, nu e ceva high tech dar de asta am avut bani.  Comparativ de exemplu pe un tor de fier din sursele de pc zice circa 22uh (ala mare pe care e realizata inductanta si pt 12v si pt 5 si pe 3,3v.) si din cate an vazut pe schemele de surse de pc cam atat trebuie sa fie.

Am si un miez ETD39 bobinat pentru 24V cu 2x7 spire in primar si 90 in secundar, pe asta l-am impregnat in lac, am asteptat cam o saptamana sa il usuc si tot asa arata forma impulsurilor.

Iar ca inductanta pentru cele 7 spire acest ETD39 are 46uh. Eu cred ca este destul de aproape de realitate valoarea masurata pentru ca si pe miezul ala din invertorul chinezesc inductanta primarului este 18uh, inductanta care este realizata din 2 spire de banda, pe un diametru al conului din centrul miezului umpic mai mare decat etd39.

Edit poza asta e schema. :)

post-32435-0-46949600-1429032198_thumb.jpg

Edited by Mihai_Hd

in fine ,nu conteaza inductanta infasurarilor.

Ma duc sa fac o poza a semnalului de comanda in grile mosi ,am un invertor pe masa ,nu e terminat  ,fac poza fara sigurante montate.

gata,invertorul asta e neterminat ,nebibilit ,are toti mosi montati ,24 bucati,driveri cu TIP142T/147T

post-2167-0-24575600-1429033052_thumb.jpg

Edited by nel65

An niste trafo din niste invertoare de sdura twin, adica invertoare duble 2x160A cu cate 2 trafo fiecare si fiecare trafo cu cate 2 miezuri e59 suprapuse, poateca le cunoasteti sunt destul de raspindite.

Trafurile alea sunt bobinate cu banda izolata cu hartie, am refolsit banda si hartia asa cum erau.

Un astfel de trafo scote 2 kw la 100khz.

Majoritatea sunt izolate cum arata nel65, dar alea nu erau asa, banda era cu 2 mm mai ingusta decit carcasa in fiecare parte si hartia era de latimea carcasei.

am banda de pe ele, daca ai nevoie ti-trimit, eu prefer manunchiurile izolate cu leucoplast de matase, chiar si in primar caci lucrez la 120v.

Pastreaza materialele ,ai nevoie de ele,mersi

Daca alimentezi cu 28, pe un mos blocat cad 56, iar cu parazitele ajungi usor la 75.

Programul cu care desenez eu scheme nu este pe gustul nimanui.

Nu ai respectat schema desenata de tine. Daca ai doar diode cu cond filtraj, nu ai cum sa depasesti in secundar tensiunea de pe cond. Oscilatiile parazite insa tot vor avea loc in primar, pe baza scaparilor. Chiar si intre cele doua jumatati de primar exista scapari, deci degeaba shuntezi o jumatate (prin alimentare) la conductia unui mos, ca cealalta jumatate (cu mos blocat) tot are scapari si oscilatii (cum se si vede in osc). Dar daca ai inductanta dupa punte, intregul traf functioneaza altfel pe deadtime. Actualmente, in perioada de deadtime traful reactioneaza ca si un forward cu un tranzistor la momentul blocarii tranzistorului si cu dioda celuilalt mos in conductie. Nu exista palier de zero la deadtime, el va apare numai datorita scurtului pe secundar (prin intreaga punte in conductie) generat de aparitia autoinductiei din inductanta. Dar inductanta va permite oscilatii parazite mai mari pe diode decat tensiunea de pe cond filtraj. Timpii si comportamentul trafo sunt diferite si influentate de filtraj si consumatori. Nu te-am intrebat degeaba. Daca vrei sa testezi ceva, construieste totul, se leaga si se influenteaza reciproc. Dar ca sa exprimam o parere cat de cat pertinenta, schema completa si corecta trebuie postata.

In ceea ce priveste cablajul eu am realizat numai invertoare fara cablaj, functioneaza bine si asa, la 120v se pot face si cu sirme, si aici trebuie respectate regulile sa nu fie bucla de masa, la 24 le faceam pe benzi de cupru lipite in 2 strate

cu izolatie intre ele pe un radiator cu o fata plana, dupa aceea incalzeam radiatorul cu totul pe aragaz sau reseu si lipeam mosfetii cu drena, capsula direct pe banda, iar sursele veneau lipite la bnda de dedesupt.

Intre benzi venea lipit si un rand de condensatoare de fitraj, direct fara sirme.

ok, am inlocuit miezul cu unul de la tme, exact la fel deci e clar ca nu miezul e baiul.

ce am observat daca de exemplu pun 2,2nf la oscilatorul lui 3525 si cobor frecventa la 22khz fenomenul acela dispare aproape de tot dar se incalzeste traful. Fetii nu stiu, sunt pe un radiator enorm pentru testat in gol.

nel65 tu pui 100 de ohmi rezistenta de dead time?

smilex acum pun si o punte si condensator si un consumator minuscul.

Edited by Mihai_Hd

Poate are nevoie de banda aia mihai HD.

Offtopic, ai reusit sa recuperezi ceva din trafurile alea.

Eu daca am nevoie fac repede unul pe 4 miezuri de trafo linii puse fata in fata cate 2.

Scoate 2 kw si e loc berechet pentru sirma.

am incercat de la 33 la 100,in final m-am hotarat sa pun de 47 .

Acum mi-am dat seama ca n-am masurat semnalul in grila unui mos ci pe linia din care pleaca rezistentele de 15R ,deci din emitoarele driverilor

Pune doua becuri inseriate 40-60W.

Edited by smilex

Se incalzeste traful in gol?!, frecventa e ok, incearca sa o dublezi sa vezi daca se mai incalzeste.

Snubber la 24 cu care a mers la mine la 100khz

4,7 nf serie cu 2,2ohm/ 10w

La push pull e bine sa pui si clampuri, multe invertoare nu le au dar sunt binevenite.