Sari la conținut

Realizare invertor 800w 24/230v sinusoida pura

Postări Recomandate

La un invertor facut recent ,am folosit mosi cu capacitatea de intrare de aproximativ 9nF si de maxim 6nF.Cei cu capacitatea mai mare se incalzeau fara radiator cam pe la 45 de grade ,(comparatie cu apa calda incalzita la 45 grade),ceilalti cu capacitatea de 6nF stau reci fara radiator ,pe termen nelimitat.Softul este facut de Flopir ,cu dead time de 1 us,pentru varianta cu atmega 8.

E vorba de mosii din puntea H ,cei de pa ramura de 20 Khz,cei de pe 50Hz stau reci indiferent de ce tip de mos se folosesc

Solutia este folosirea de mosi sau igbt cu capacitatea cat mai mica si softul cu DT de 1us.Si/sau drivere mai puternice.

aici e softul,cuart de 12 Mhz,  http://www.tehnium-azi.ro/topic/5820-realizare-invertor-800w-24230v-sinusoida-pura/page-15

Editat de nel65
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 276
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Ai masurat cumva cat consuma convertorul DC-DC si cat filtru de la iesirea puntii H ? Poate gasim o solutie de a reduce acest consum...Oricum 0,7A/24V, e parfum... Un invertor chinezsc de 2Kw, e drep

Banda are ceva capacitati mai mari, aceste cu inductanta formeaza un circuit rezonanat, eu am testat push pull cu banda la 120v cu infasurare dubla si am fost nemultumit era o capacitate de cativa nan

pai pentru cablaje eu folosesc o imprimanta laser ieftina. A fost in jur de 250 de lei de noua.  Daca nu ai un laser acasa poti scoate cablajul pe un inkjet si apoi poti sa te duci la un xerox sa fac

Posted Images

Am montat o pereche de mosfeti in puntea H,conumul puntii este acum de 7ma.

Fetii care ii am au 2,7nf capacitatea pe grila dupa dataheet.

Voi face o placuta driver cu atmega8, ?nt?mplarea face ca am 2 bucati dar sunt in varianta smd.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 year later...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.