Sari la conținut

Amplificator APEX NX14

Mircea Radulescu
 Share

Postări Recomandate

intre Colector Q10 si iesire am 0.7V

intre Emitor Q10 si iesire am 0.4V

Vedeti ce am spus eu in postarea nr.32 de mai sus, rubrica "Editare ulterioara". Concluziile vin de la sine.

P.S. Se poate corecta acest lucru dar trebui sortati bine prefinali si nu numai, iar in ziua de azi se cauta acele scheme care sunt cat mai simplu de realizat (fara prea mari pretentii cand veni vorba de dispersia parametrilor de fabricatie) si care suna bine. De foarte multe ori, aici, in acest forum dar si in altele unde mai postez, am incercat sa aduc in atentia utilizatorilor scheme de amplificatoare audio "cizelate" si "prototip" care pot oferi rezultate bune, scheme de amplificatoare ca: GX400 (un amplificator cu nenumarate avantaje) si Av400v2 fiind doar cateva exemple. Daca sunt utilizatori care vor sa incerce practic tot felul de scheme facute de anumiti utilizatori a unor anumite forumuri, care schiteaza scheme pe hartie cum facea Eminescu poezii, unele mai reusite, altele nu, e treaba fiecaruia. Asa se mai capata experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa stiti ca nu m-am suparat ca ati abordat acest amplificator. Nu asta e problema, problema e ca sunt o sumedenie de amplificatoare care merita realizate si dvs. ati ales ceva nu tocmai potrivit. Puteati sa alegeti MicroSOUND-100, care are partea de amplificare testata. Spre exemplu, acum incerc sa caut o alternativa inclusiv la reglarea offset-ului, mult mai compacta care sa nu necesite acel operational TL081. Schema MicroSOUND-100 este de putere redusa, comparativ cu GX400 sau AV400v2, are un potential enorm care se poate duce la extrem. Si cand spun la extrem, ganditi-va ca scheme asemenea celei microSOUND se gasesc in amplificatoare audio din comert care se vand cu ~8000lei (opt mii de lei - am scris asa ca sa nu credeti ca am tastat gresit). De asemenea, mi-ar fi placut sa vad din partea unor utilizatori, niste teste a celor doua variante de scheme propuse in topicul urmator:

http://www.tehnium-azi.ro/topic/5781-noul-as15201-versiunea-2015/

Sunt scheme cu etaj cvasicomplementar,  de putere redusa, cam ce cautati dar cu tranzistoare, care contin un minim de componente pentru cea mai buna performanta. Bineinteles, testarea unor asemenea scheme ar fi facut alegerea mult mai usoara a uneia din cele doua versiuni postate acolo de mine. Sau ne place sa ne bazam doar pe simulari ? Uneori am impresia ca da.

Dar in fine, o sa ma opresc aici cu acest OFFTOPIC. Pana la urma intentionati sa puneti la punct aceasta schema NX14 ?

Link spre comentariu

Si la microsound 100 m-am oprit si am studiat proiectul . Acolo m-a dat inapoi modelul acela de tranzistori finali. 

Dar in fine, o sa ma opresc aici cu acest OFFTOPIC. Pana la urma intentionati sa puneti la punct aceasta schema NX14 ?

Ar fi o solutie convenabila pentru mine sa o pot pune la punct . Ma puteti ajuta ? Un lucru am inteles sigur de la dvs. : etajul final trebuie sa fie complementar gen irfp 9240 - irfp 240

Link spre comentariu

Acest amplificatory functioneaza ireprosabil cu finali bipolari. Personal l-am realizat acum 2 3 ani in variant stereo cu cate 2 perechi de 2sa1943 si 2sa5200 si functioneaza demential. Alimentare  si la +/- 70V si n-are nici o problema.

Pune pozele cu cablajul fata verso sa ne dumirim.

Link spre comentariu

Bine ca ai pus cablajul si schema , cablajul l-ai facut dupa schema ,dar schema ta e gresit desenata . T14 grila trebuia legata prin R24 la colectorul lui T12 si nu la emitorul T12 ,compara cu schema de la APEX si vezi diferenta  :scratchchin:

Numai bine ,Alex

Link spre comentariu

Am remediat gresala si va anunt ca functioneaza . Imi cer scuze colegilor carora le-am dat batai de cap cu neatentia mea . 

Am reglat curentul de mers in gol la 30mA , finalii sunt reci sunetul este clar insa prefinalii sunt destul de calzi . Oricum voi reproiecta cablajul astfel incat sa fie inclusi si prefinalii pe radiatorul finalilor.

Componenta continua la iesire este de 20mV.

Va multumesc tuturor pentru ajutor. 

Voi reveni cu progresul pe parcurs ce il ating. 

Va doresc o zi buna !

Editat de Mircea Radulescu
Link spre comentariu

• 2 weeks later...

Am incercat si eu varianta cu complementari mosfet. Am folosit IRF540/IRF9540 ca finali , TIP41/TIP42 ca prefinali si BD139/BD140 pt driver. In etajul de intrare am folosit BC177 . Restul tranzistorilor sunt BC547/BC557. 

Am reglat curentul de mers in gol la 30mA. Offsetul este 8mV. Amplificatorul functioneaza bine , insa maine il voi testa la volum mai mare . 

Am legat masa de intrare si masa centrala in acelasi punct pe cablajul sursei si singurul zgomot care il am in repaus este zgomotul de fond , care nu este deranjant.

Revin maine cu alte detalii.

post-30868-0-91820900-1429118181_thumb.jpg

Link spre comentariu

• 2 weeks later...

Buna seara din nou . Aleg sa postez tot aici pentru a nu mai deschide alt topic separat , tinand cont ca este vorba tot de o problema cu un amplificator apex.

Am realizat practic acest amp simetric din schema de mai jos , i-am reglat curentul de mers in gol , dar apoi din gresala am decuplat doar alimentarea pozitiva , moment in care am ars finalii , prefinalii si tranzistorul din superdioda. Am inlocuit tranzistorii defecti , insa acum nu pot regla curentul de mers in gol , in sensul ca oricare ar fi pozitia cursorului consumul este standard 10mA. Offsetul este de 440mV . 

Amplificatorul functioneaza , tranzistorii nu se incalzesc , dar sunetul este distorsionat sesizabil.

Intrebarea mea este : Ce altceva ar mai trebui verificat ?

post-30868-0-51258200-1430250090_thumb.jpg

Link spre comentariu

Cu scuzele de rigoare ptr ?nt?rziere.

?sta e dezavantajul schemei respective, nu se comport? ca un amplif simetric clasic, cu dou? diferen?iale la intrare alimentate de pe ramura opus? fiecare, ar fi intrat automat ?n mut, f?r? pericol ptr trz finali ?i sarcin?.

Un r?spuns la problem? r?m?ne numai verificarea atent? a tuturor pieselor.

• Like 1
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.