Sari la conținut

Osciloscop Madell CA8016


Mihai3

Postări Recomandate

Ciudat, daca se deplaseaza in sus, asa ar fi trebuit sa se manifeste asa  daca era aplicata o tensiune pozitiva pe intrare.

Cu comutatorul pe CC, masurati daca aveti tensiune si daca da, ce polaritate are pe borna(calda) de intrare fata de masa.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 67
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cu comutatorul pe CC, masurati daca aveti tensiune si daca da, ce polaritate are pe borna(calda) de intrare fata de masa.

-0,643 V

M?surat cu comutatorul pe 5mV

Dar ar trebui sa fie pozitiva dup? cum zice?i si dvs...

Editat de Mihai3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar ar trebui sa fie pozitiva dup? cum zice?i si dvs...

Corect, din punctul lui de vedere 0V este mai pozitiv decat -0,6V. deci este normal ca trasa sa se deplaseze in sus.

Ar trebuii sa-i ridicati schema macar de la atenuatorul de intrare pana la potentiometrul de pozitionare Y.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Am facut un controler PWM cu NE555 si am verificat pe osciloscop(alt osciloscop decat cel despre care am vorbit anterior), dar am observat urmatorul lucru: cand rotesc de potentiometru atunci pe langa faptul ca variaza factorul de umplere, semnalul se deplaseaza in sus cand scade factorul de umplere si in jos cand creste factorul de umplere. Din ce cauza are loc acest fenomen ?

Osciloscopul era setat pe AC si 5V/div si 0.5ms.

Schema controlerului PWM este in atasament.

post-1281-0-62896900-1429717396_thumb.gif

Editat de Mihai3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am comutat pe DC si am vazut ca aveti dreptate. 

Dar, cu comutatorul pe DC, atunci cand variez factorul de umplere am observat ca atunci cand maresc factorul de umplere semanlul face un salt spre dreapta, in timp ce atunci cand reduc factorul de umplere atunci semnalul face un salt spre stanga. 

Puteti sa vedeti ce vreau sa spun aici: https://youtu.be/v05-ikkVhow

Din ce cauza face acele salturi spre dreapta si spre stanga ? 

Editat de Mihai3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Din ce cauza face acele salturi spre dreapta si spre stanga ? 

Se deplaseaza punctul de sincronizare, incercati cu baza de timp in cu care sa obtienti o singura perioada pe ecran.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se deplaseaza punctul de sincronizare

Deci acesta nu este un defect ?   

 

PS: Am mai observat ca uneori imaginea "tremura" slab pe ecran . Aceasta din ce cauza se intampla ? Este un defect ?

Editat de Mihai3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar daca conectati sonda la o baterie, linia orizontala rezultata(pe DC)fluctueaza la fel?

Daca pun comutatorul pe DC si conectez o baterie de 9V nu mai fluctueaza la fel, doar cat uneori trasa pare mai groasa alteori mai subtire pe 0.5ms(foarte slab vizibil, doar daca ma uit de la o distanta foarte mica 10-15 cm), iar pe 0.2ms si 0.1 ms trasa nu mai apare asa cum am descris anterior, apare in regula.

Editat de Mihai3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock