Sari la conținut

Osciloscop Madell CA8016


Mihai3

Postări Recomandate

Buna ziua. Am achizitionat un osciloscop Madell CA8016 si am observat urmatoarea problema: daca selectez 5mV imi apare pe ecran o forma de unda ciudata, care cred ca nu trebuie sa fie acolo. 

Va rog sa imi spuneti daca este normal sau nu sa afiseze aceasta forma de unda ? 

Nu prea as vrea sa intervin in interiorul osciloscopului.

Am incercat si cu alta sonda si rezultatul este acelasi. 

Multumesc anticipat. 

 

1. Cu sonda conectata si masa sondei legata la + de la sonda, afiseaza astfel: post-1281-0-60392700-1427113712_thumb.jpg

post-1281-0-75604900-1427113803_thumb.jpg

 

2. Cu sonda conectata si fara sa conectez masa sondei la + de la sonda:

post-1281-0-45172800-1427113902_thumb.jpg

 

3. Fara sonda:

post-1281-0-94881600-1427113961_thumb.jpg

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 67
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

comutator in pozitia GND trasa este corecta, nu sunt probleme.

Problema este ca atunci cand pun acel comutator pe GND, trasa iese "afara" din ecran, adica nu se mai vede. 

Daca reglez osciloscopul pe 5V si pun comutatorul pe GND atunci trasa urca putin mai sus fata de pozitia in care era, deci cred ca si atunci cand e pe 5mV si pun comutatorul pe GND, trasa urca mai sus si nu sa mai vede. 

Editat de Mihai3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 comutatorul pe GND, trasa urca mai sus si nu sa mai vede. 

Daca potentiometrul acesta este in pozitia post-9-0-06679000-1427115545.jpg din figura(pintenul trebuie sa fie intre cele doua sageti) este normal, din el aduceti trasa pe mijloc cu comutatorul pe pozitia GND.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat sa aduc trasa pe mijloc cu comutatorul pe GND, dar nu am reusit cu toate ca am rotit de potentiometru si la stanga si la dreapta de la un capat la altul. 

La fel se intampla si pe 5mV, pe 10mV si pe 20mV. Pe 50mV daca rotesc de potentiometru atunci reusesc sa aduc trasa pe mijloc. 

Editat de Mihai3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am schema. Am incercat sa o caut dar nu am gasit-o.

Am fost la cineva cine are osciloscop si am observat ca si acel osciloscop face la fel, doar ca trasa nu iese "afara" din ecran, doar se misca mai jos cand comutatorul este pus pe GND.  

Editat de Mihai3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 si acel osciloscop face la fel, doar ca trasa nu iese "afara" din ecran, doar se misca mai jos cand comutatorul este pus pe GND.  

Pai nu face la fel, din acel potentiometru se pozitioneaza referinta, in sus si in jos pe ecran, pozitionarea se face cu comutatorul pe pozitia GND(adica complet fara semanal).

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut o inspectie vizuala, mi s-a parut ca unul din firele de la potentiometru nu este bine lipit, l-am dezlipit si l-am lipit la loc dar nu am rezolvat nimic, problema persista. 

Am incadrat cu rosu potentiometrul si locul unde este conectat la cablaj. 

post-1281-0-27272000-1427121168_thumb.jpg

post-1281-0-12262400-1427121710_thumb.jpg

Editat de Mihai3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pozitionati cursorul(pozitie Y)pe mijlocul cursei si masurati fata de masa ce tensiuni aveti pe cosele lui.

Dar continuitatea firelor de la potentiometru in placa. ati verificat-o?

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fata de masa (masa de la sonda, am pus o sonda de la multimetru pe masa de la sonda si una pe cablaj, unde sunt conectate firele de la potentiometru) sunt urmatoarele tensiuni:

1. 7,99V

2. 11,77V

3. 7,58V

 

post-1281-0-23223000-1427122510_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock