Jump to content

SONDAJ  

11 members have voted

1. 1. Care dintre cele doua versiuni AS15201 prezentate in prima postare a topicului le-ati prefera ?

• Versiunea 1
      6
    • Versiunea 2
      5

Recommended Posts

Referitor la cablajul de test,daca nu se depaseste dimensiunea 160/100mm si daca gaurile nu-s foarte critice,gen 0,7mm sau 0,8 sau etc. as putea incerca sa va ajut cu realizarea practica.La cablajele pe care le fac eu,folosesc gauri de 1mm ptr ca nu dispun de burghie de mai multe dimensiuni(mici),de aceea am adus in discutie diametrele mai mici de 1mm.

Sau alt exemplu,folosesc burgiu de 2mm ptr gauri de 1,8mm sa zic...si asa mai departe.Deci daca nu sunt pretentii mari pot incerca realizarea cablajului.

Si eu imi declar pe deplin concursul in a testa acest proiect. Imediat cum va exista un cablaj ma voi apuca de mesterit. Referitor la partea frontala , voi incerca sa fac o schita de orientare care sa v-o prezint putin mai pe seara . 

O zi buna in continuare !

Referitor la aspect ?i masca existent?, alt? masc? se traduce prin alt amplif, practic ce mai refolosim din vechiul AS15201, doar 2-3 table? Ar fi p?cat o m?cel?rire prin folosirea altui num?r de leduri la vu-metru. Trebuie un montaj nou, dar s? p?strze masca vechiului vu-metru, altfel nu v?d cum s-ar complica cineva s? lucreze ?n plastic.

P?rerea mea...

Edited by zal

Un nou As15201, eu zic ca merita o masca frontala noua.

E bine sa stabilim de pe acum asta ca sa stie donpetru cum sa amplaseze potentiometrele corectorului de ton pe cablaj.

Deci, pana la urma, pe cablaj fiecare 2N3055 va avea radiatorul lui, ca la as15201 clasic. Asa e?  :scratchchin: Daca da, imi place varianta asta cu 2n3055, e mai clasic profi:first:

Sunt de acord cu cele scrise mai sus de @Zal, ar fi bine ca designul exterior sa ramana , altfel nu va mai arata ca vechiul AS. despre vu-metru, ar fi bine unul cu lm391x , daca se va potrivi in locul celui existent.

Aveti dreptate domnilor , nu trebuie deviat foarte mult de la original. Totusi , poate vor dori sa construiasca acest amp si cei care nu sunt posesori ai amplifului original . Pana la urma parerea majoritatii conteaza.

Pe mn , singurul lucru care m-ar interesa la acest proiect , sa fie un amp plat adica cu inaltime foarte mica . Bineinteles asta daca va hotarati sa modificati dimensiunile carcasei.

Puteti opta pentru radiatoare ca acestea . Se gasesc destul de usor.

post-30868-0-74888000-1428171169_thumb.jpg

Edited by Mircea Radulescu

@Letcon, avand in vedere ca e vorba de un cablaj prototip cu noul AS15201, nu am nicio obiectie vis-a-vis de diametrul gaurilor folosite. Adica nu va fi nicio problema daca in loc de 0,7mm vei folosi 1mm. Mult mai important in acest caz e sa aflam daca nu sunt alte probleme. 

@Mircea Radulescu, e bine sa fie mai multi utilizatori implicati, pentru ca astfel vom putea fi mult mai siguri ca totul e in regula. Fiecare utilizatori are propria lui experienta la ansamblat si de aici multitudinea de posibile erori si greseli care pot sa apara pe parcurs sau pot sa nu apara.

@zal, @hixpp02, am inteles dar daca tot doriti lucrul asta ar fi util sa veniti aici cu cotele de pozitionare a potentiometrelor din vechea carcasa AS15201. Din pacate as face eu masuratori in acest sens dar nu am macar o carcasa de amplificator vechi AS15201. Deci, daca sunt utilizatori care au aceste detalii ii rog sa le posteze pentru ca saptamana viitoare ma gandesc sa demarez proiectarea PCB a noului AS15201.

@ionut90, daca voi folosi cotele din vechiul AS15201 pentru pozitionarea potentiometrelor, acest design vechi se poate adapta si pe o placa frontala noua de carcasa de amplificator. Deci, fiecare utilizator isi poate personaliza carcasa dupa bunu-i plac.

Saptamana viitoare o sa va prezint schema finala, cu tot cu protectii si ce mai trebuie.

Am o propunere, ptr a ?mp?ca cablajul ?i pe cei ce restaureaz?/modific? vechiul AS15201, dar ?i pe cei ce vor s? fac? un amplif diferit ca aspect, propun ca la realizarea cablajului, s? se copieze ?n mare vechea dispunere a blocurilor func?ionale, cu preurile ?i poten?iometrii din fa?? la vechile cote, dar cablajul s? fie perforat ca cele japoneze ce se rupeau pe module, astfel cine vrea s? dispun? altfel ampliful final ?i preurile o poate face u?or ?n alt? cutie. 

Mie mi-e clar ?n minte cum ar arat? asta, sper s? se ?n?eleag? ideia.

Dac? ajut?, ata?ez poze cu cablajul original, la dimensiunile aproximative, se poate ajusta imaginea p?n? se potrivesc trz TO-3 pe g?uri, de exemplu. La fel se poate g?si distan?a dintre poten?iometri, e suficient unul rom?nesc vechi ptr distan?ele dintre ele.

Mda, eu mai am undeva un AS15201, mai ramane sa-l caut si sa fac masuratori... sper sa-l mai gasesc undeva, a trecut ceva vreme de cand nu l-am vazut :scratchchin:

Aproape ca am finalizat schema electronica. Ma gandesc chiar sa ii adaug, suplimentar, un circuit de genul asta (ar trebui testat, sa vedem cand pot eu sau cine poate sa faca asta):

http://www.circuitstoday.com/temperature-controlled-dc-fan

Circuitul de mai sus va fi folosit pentru controlul turatiei unui ventilator cu temperatura in cazul in care vreti sa impingeti oarecum la limita puterea disipata de acest tip de radiator:

radiator TO-3.jpg

Am ales un singur ventilator din cauza ca am gandit ca acest ventilator sa evacueze aerul cald din carcasa amplificatorului si nu sa raceasca fiecare radiator in parte. Daca considerati ca ideea nu este completa sau ca ar mai putea fi imbunatatita, spuneti-mi. Oricum, circuitul pentru controlul ventilatorului se va regasi pe placa amplificatorului dar va fi optional, in functie de puterea dorita la iesirile lui.

Am vazut mai sus ca utilizatorul @zal a postat cateva imagini cu cablajul vechi AS15201 dar nu a mentionat cotele acestuia si distanta dintre potentiometre.

Si mai este o problema referitoare la cablaj si anume: cred ca cablajul vechiului AS15201 este mai mare ca o foaie A4 si daca este asa, atunci cotele pentru dispunerea componentelor nu le voi putea respecta la noul cablaj. Dar, ca sa fim siguri de asta, ar trebui sa vedem care sunt cotele cablajului vechiului AS15201, inclusiv distanta dintre potentiometre.

Asadar, as dori sa citesc un raspuns vis-a-vis de cele spuse mai sus.

Intre timp am finalizat schema noului AS15201 in proportie de cca. 90% iar daca ne punem de acord si asupra existentei circuitului temp fan controller propus mai sus, pana sambata seara voi putea prezenta schema prototip pe baza careia voi creea cablajul "Noul AS15201" prototip. Dar inainte de asta, sa lamurim aspectele mentionate anterior.

Numai bine

O sa iasa mare cablajul cu radiatoare de alea. In plus, radiatoare de alea nu au in stoc tehnoelectric iar la alte magazine nu se gasesc.

Cred ca era mai bine sa folositi un profil L de Al pe care sa montati finali - va iesi cablajul mai mic si aveti si loc sa prindeti prefinali si trazistorul din bias. E doar o idee!

Am avut c?teva cablaje de AS15201 din textolit deschis la culoare, t?iam din ele partea cu finalul ?i o modificam ptr alte amplifuri c?nd nu se puteau repara finalele originale. Din p?cate nu mai am nici unul ca s? m?sor concret toate dimensiunile, dar poate mai g?sesc zilele astea pe la al?i mo?i. 

Pentru inceput o sa incerc sa fac cablajul cu radiatoarele pe care le-am mentionat iar daca nu o sa pot cuprinde totul intr-un format A4, dupa aceea o sa mai iau alte masuri. Dar sa ajung pana acolo.

Acum pregatesc schema finala pe care intentionez sa o prezint aici cel tarziu duminica.

Intre timp, astept sa posteze cineva si cotele vechiului cablaj AS15201. 

Atasez mai jos schema prototip a noului AS15201:

Prototip Noul AS15201 - 2015 - v.1.0.pdf

Incepand de saptamana viitoare o sa incep sa lucrez la PCB-ul acestei scheme urmand ca dupa ce prezint fisierele PCB, sa incepem demararea testari acesteia. Nu va nici o problema daca se va testa schema de mai multi utilizatori in acelasi timp.

Pana saptamana viitoare, va invit aici sa comentati ultima versiune atasata. 

Numai bine

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

We use cookies and related technologies to improve your experience on this website to give you personalized content and ads, and to analyze the traffic and audience of your website. Before continuing to browse www.tehnium-azi.ro, please agree to: Terms of Use.