Jump to content
donpetru

DP0121 - Kituri / cablaje cu TDA7294

Recommended Posts

In caz ca vor mai fi comenzi de PCB, eu ma abonez la inca 2 bucati.

#donpetru, ce SNR au aceste kit-uri?

Se poate calcula un raport semnal-zgomot (SNR) pe un anume kit cu 2xTDA7294 in anumite conditii de alimentare (cu un anume tip de transformator, o anume capacitate de filtraj si chiar un anume tip de punte redresoare). Dupa aceea se poate apela la niste instrumente de masura specializate sau, erau pe diverse surse de net, diverse metode rudimentare prin care sa se calculeze puterea de zgomot, nu puterea utila, ca asta din urma e mai simplu de calculat desi contine si partea de zgomot, ceea ce in formula de calcul SNR nu ar trebui tinut cont cand specificam puterea utila.

Partea de zgomot e ceva mai greu de determinat printr-un procedeu clasic dar nu imposibil. O metoda rudimentara dar nu foarte precisa ar fi sa masurati tensiunea rms pe iesire (de preferat cu un osciloscop digital) atunci cand amplificatorul nu are semnal audio pe intrare dar are potentiometru de volum la maxim (potentiometru aflat pe intrarea amplificatorului). In acest caz in calculul puterii de zgomot se va tine cont (ceea ce este si corect, desi unele surse teoretice nu aproba lucrul asta), atat de componenta de c.c. de zgomot cat si cea de c.a.. Aici valoarea offset-ului amplificatorului va avea un cuvant bun de spus in afectarea SNR-ului de pe iesirea amplificatorului. In plus, mai apare si efectul cresterii offset-ului in regim dinamic (un aspect foarte neglijat in ultima perioada de foarte multi producatori de aparatura audio de casa si chiar profesionala, mai putin de aparatura audio "de top"). Nu degeaba in literatura de profil tehnic de constructie amplificatoare audio exista conceptul de DC Servo. Bineinteles ca intr-un montaj cu TDA7294, avand in vedere domeniu audio tinta pentru care a fost creeat, nu se pune problema implementarii unui DC Servo, ceea ce ne conduce la concluzia ca si performantele SNR vor fi modeste.

Cum voi avea ocazia sa mai testez inca o data un asemenea kit o sa fac si o masuratoare SNR - chiar si cu picoscope (momentan nu se pune problema pentru ca nu mai am cablaje si nici nu intentionez anul asta sa fac doar daca vor fi sponsori care le vor plati anticipat).

ST Microelectronix il claseaza la "VERY LOW NOISE" cu zgomotul total minim la intrare de 2uV si 5uV maxim

in banda f = 20Hz la 20kHz.

Aprecierea cantitativa a fost facuta prin masuratori de catre diversi utilizatori cu aparate specializate si rezultatele

practice au relevat caracteristicile  de zgomot foarte redus ( very low noise) ale acestui circuit.

In modul de lucru ca amplificator, in functie de amplificarea pe care o are circuitul practic realizat s-a obtinut un raport

semnal zgomot (SNR) total in putere, la 1W pe 8 ohmi, de la 95dB la 98dB in banda de audiofrecvente

de la 22Hz la 22KHz si este mai bun pe "mute".

Din calcule rezulta un raport semnal zgomot putin mai bun, deci influenta componentelor aditionale conteaza.

Nu se specifica o impedanta optima de intrare pentru zgomot minim, dar masuratorile

si aprecierea trebuiesc facute cu intrarea in scurtcircuit.

@gsabac.

Edited by gsabac

Am observat si eu tendinta de a lua in calcul componenta c.a. a zgomotului pe iesirea amplificatorului mergand pe ideea ca offset-ul este 0, asta teoretic ca sa se obtina niste rezultate SNR mai bune si care dau mai bine pe partea de marketing, dar in realitate lucrurile nu stau chiar asa.

Pe de alta parte, sunt o sumedenie de oameni, pe diverse forumuri tehnice care construiesc amplificatoare audio, unii chiar se lauda cu cine stie ce scheme cu zeci de mii de complicatii dar foarte putini pot spune ca au creeat un amplificator "cap-coada" cu un SNR global de cel putin 100dB. Tinta asta pare relativ usor de atins daca ne gandim la nivel de amplificator fara a lua in calcul si celelalte etaje. 

Daca va referiti la pitch-ul semnalelor audio care variaza uneori extrem de rapid,

este normal ca si componenta continua sa se schimbe rapid si in acest fel sa

apara semnale dinamice de zgomot, care sa inrautateasca performantele.

Aceste fenomene dinamice apar la amplificatoarele care au in componenta condensatori,

fie la intrare fie la filtraje interne. Ele nu sunt prezente la amplificatoarele construite

dupa topologia amplificatoarelor operationale si rezultatul este ca unii producatori

cu produse de tipul "State of the Art" au produse superioare. 

M-a amuzat un inrait habotnic de amplificatoare cu tuburi, stia ceva in acest sens

si insista pentru cuplajul direct, pe curent continuu intre tuburi pentru marirea performantelor.

@gsabac

Edited by gsabac
  • Like 1

Asa arata unul din cablajele primite de la "donpetru" in momentul de fata. Bucatile de aluminiu sunt doar ptr o proba de alimentare scurta...

post-9219-0-12659600-1513193245_thumb.jpg

• Like 2

Mai aveti cablaje dintr-astea?

Nu, din pacate nu mai am cablaje cu TDA7294, dar repet, ceea ce am spus si cu o alta ocazie, daca sunt utilizatori care doresc sa achite in avans cablaje si se strang/se platesc in avans macar 40 de bucati PCB, eu pot sa relansez o alta serie de PCB-uri de fabrica, in conditiile in care am realizat si alte cablaje, ultimele fiind proiectul SA100. 

Ma gandeam la acest proiect cu TDA7294 sa-i introduc acea optiune numita de mine "service mode", ultima oara fiind implementata in proiectul AV400v3. Deci, daca sunt utilizatori care doresc cablaje 2xTDA7294 cu plata in avans, postati aici cantitatea dorita. Pana la sfarsitul luni martie vedem cate bucati se strang, dupa aceea voi deschide o conversatie privata cu utilizatorii abonati la cablaje, va urma strangerea banutilor si lansarea comenzi de PCB-uri, astfel incat pana la sfarsitul lunii aprilie, inceputul luni mai, sa le aveti. Pretul nu cred ca va diferi foarte mult fata de cel vechi. Voi vedea la momentul potrivit dupa ce se strang suficienti utilizatori (comenzi) si obtin si o oferta de pret.

Eu doresc 2 bucati, va rog sa ma anuntati cind aveti pretul si procedura de plata.

Buna ziua. Ma inscriu s? eu pt 4 cablaje. Multumesc

Pana in acest moment doar 8 bucati PCB... mai astept... macar 25, daca nu 40.

Pretul va fi ca cel de data trecuta (+/-0,5lei) daca pastrez forma actuala a PCB-ului. Daca adaug service mode, s-ar putea sa iasa PCB-ul ceva mai mare si pretul s-ar putea sa fie putin mai mare (sa zic mai mare cu 4 lei cel mult fata de 7..8lei cat a fost pretul mediu per bucata in seria de PCB-uri trecuta).

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

We use cookies and related technologies to improve your experience on this website to give you personalized content and ads, and to analyze the traffic and audience of your website. Before continuing to browse www.tehnium-azi.ro, please agree to: Terms of Use.