Jump to content
donpetru

DP0121 - Kituri / cablaje cu TDA7294

Recommended Posts

Buna ziua, doresc doua bucati cablaje si daca mai sunt disponibile componente conform postului 70, pentru acestea.

Cum am putea lua legatura pentru detalii, eu nu pot folosii mesajele private......

Cu stima!

V-am trimis un mesaj privat. Dvs. nu puteti deschide conversatii in mesageria privata din cauza ca nu aveti cele 5 postari minime in forum dar asta nu inseamna ca nu veti putea raspunde la conversatia deschisa de mine pe privat.

Totusi, daca nu reusiti, se poate apela si la adresa de e-mail a site-ului TEHNIUM AZI si anume:

tehnium[dot]azi[arond]gmail[dot]com

Am scris asa tocmai pentru a evita spam-ul la adresa de e-mail mai sus mentionata.

Foarte bine impachetat. Chiar daca urmaresc demult sa ma reapuc de acest hobby. donpetru lucreaza profesional, ceea ce nu am mai vazut demult, orice schema ar trebui insotita de lista pieselor ce trebuiesc plantate, nu doar pcb(layer). Asta si in cazul celor ce doresc sa vanda kit-uri. Daca ar incropi si o sursa de filtrare in anumite scheme sau separat. Unele topicuri dupa alte forumuri m- au condus mai mult catre schemele originale deoarece multi debiteaza multa gargara in loc sa fie la subiect.

Am ales acest forum deoarece este mai serios din punct de vedere cu useri. este foarte greu sa mentii un forum.

Succes in tot ceea ce faceti donpetru.

Multumesc. Apropo de lista de piese, o gasiti in pdf-ul pe care vi l-am trimis. 

Numai bine

Ce parere aveti , ar merge ? Daca se pot atasa la cabajul cu 7294 . Pe cablajul cu 7294 merge si 7293 .

post-23309-0-35918600-1459754380_thumb.jpg

post-23309-0-44674100-1459754402_thumb.jpg

post-23309-0-36186500-1459754405_thumb.png

post-23309-0-97768100-1459754406_thumb.png

Cablajele cu 2xTDA7294 din acest topic se folosesc strict pe schema din pdf-ul pe care o sa vi-l trimit dupa ce achizitionati cablajele, fara alte modificari.

Daca totusi va intereseaza sa realizati una din schemele propuse mai sus, va recomand sa evitati sa construiti scheme care folosesc TDA-uri si tranzistoare de putere. Axati-va doar pe TDA-uri sau pe scheme de amplificatoare audio cu componente discrete, in speta tranzistoare. Sunt cateva scheme pe tranzistoare in acest forum testate (parmise ca au si fost recomandate intr-un topic separat pe care l-ati deschis), acum nu va ramane altceva decat sa va hotarati ce anume construiti.

https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwig-7Hry_XLAhVpYJoKHWY_BtkQFgg6MAQ&url=http%3A%2F%2Fwww.diyaudio.com%2Fforums%2Fchip-amps%2F206591-tda7294-power-transistors-amp-tda7293-come-also.html&usg=AFQjCNGDAbKWguTpK8rBX8ARlbTVeyaazA

Ei zic ca merge , intr-adevar fara testele de rigoare , am luat piesele si voi incerca de curind sa o implementez . Daca din scheme imi puteti da ceva sfaturi sunt bine venite .

Edited by bvm

Salut,

Am descoperit ?i eu postul ?sta ?i chiar dac? poate e prea t?rziu parc? a? cump?ra o pereche de cablaje, dac? mai exist? ?n stoc.

Rog un r?spuns din partea cuiva avizat. Mul?umesc.

Mai sunt in stoc cablaje, ce-i drept, nu foarte multe, dar mai sunt la preturile afisate in ultima postare (cu preturi) din acest topic. Detaliile de livrare si achizitionare le discutam intr-un mesaj privat, cand va hotarati.

Guest brin

Buna seara. Nu am gasit documentatia sau n-o vad eu.

O placuta de cablaj contine varianta stereo sau doar un canal? Putere,distorsiuni,alimentare,etc. Ma poate lamuri cineva inainte a a face o comanda?

Va multumesc.

O placuta sau un PCB contine doua TDA7294 care se pot configura in regim stereo sau in punte. Am spus lucrul asta de nenumarate ori in topic.

In ceea ce priveste: puterea, distorsiunile, tensiunea de alimentare, va recomand sa cititi datasheet-ul lui TDA7294.

http://www.st.com/content/ccc/resource/technical/document/datasheet/ab/d6/fa/99/84/36/49/ee/CD00000017.pdf/files/CD00000017.pdf/jcr:content/translations/en.CD00000017.pdf

Dupa ce veti achizitiona cablajele o sa va trimit intr-un mesaj privat aici sau la o adresa de e-mail, fisierul PDF care contine schema si lista de piese care sa va ajute la asamblare.

Guest brin

Doresc sa-l fac cadou cuiva. Am citit acel PDF,nu prea inteleg mare lucru in engleza. 

Am sa pun totusi cateva intrebari punctuale la care nu sunteti obligat sa-mi raspundeti. Verific daca am inteles corect datele din pdf.

1.Se poate alimenta intre 10-40v.

2.Impedanta de iesire pentru un pcb folosit in varianta stereo este de 8 ohmi .

3.Se alimenteaza cu sursa dubla de tensiune,simetrica(sper ca m-am exprimat corect).

4 Sunt diferente notabile de performanta intre diversele tensiuni de alimentare?

Toate acestea raportate la varianta stereo folosind un singur pcb.

Edited by brin

Dupa cum zice producatorul din pdf. (care nu stiu sigur daca mai exista, pentru ca firmele astea se tot vand si cumpara) la +/-35V si sarcina de 8 ohmi ai aceeasi putere ca la +/-27V pe sarcina de 4 ohmi cu mai putine distorsiuni. Dupa mine nu prea cred ca poti sesiza diferente de distorsiuni de ordinul sutimilor de procent asa ca nu sunt diferente notabile de performanta.

Daca alimentezi cu tensiuni diferite pe aceeasi sarcina  atunci sunt diferente notabile, cum ar fi puterea la iesire.

Din diagrame arata foarte bine la diverse tensiuni si sarcini, insa nu stiu cum suna ca n-am avut ocazia sa ascult. Probabil ca cea mai mare problema e sa gasesti integrate originale si nu falsuri .

Edited by piincourt

Guest brin

O sa vreau si eu placute de montaj,pcb.

@brin, v-am trimis un mesaj privat. Discutia va continua acolo.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

We use cookies and related technologies to improve your experience on this website to give you personalized content and ads, and to analyze the traffic and audience of your website. Before continuing to browse www.tehnium-azi.ro, please agree to: Terms of Use.