Sari la conținut
donpetru

DP0121 - Kituri / cablaje cu TDA7294

Postări Recomandate

dl.donpetru, va rog sa refaceti cablajul cu noua optiune "service mode", cum ii spuneti,  si ma abonez si eu la doua PCB-uri.

Bine ar fi sa nu treaca de 10lei bucata pt. 2x TDA7294. 

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O sa incerc sa fac o actualizare a cablajului, pentru ca corect este asa, urmand sa cer o oferta de pret la producator sa vedem care este pretul exact pe anumite cantitati comandate. 

Partajează acest post

Link spre post

Doresc si eu 4 pcb 2x7294; va rog sa ma aveti in vedere...

Multumesc.

Partajează acest post

Link spre post

2 bucati si pt. mine. Sa ma treceti pe lista si cand e cazul, fac plata in avans.

Partajează acest post

Link spre post

Ce inseamna optiunea "service mode"?

Partajează acest post

Link spre post

Optiunea service mode - o denumire care recunosc ca nu e cea mai potrivita in contextul descris in continuoare - reprezinta de fapt o separare a GND_ului de alimentare a unui amplificator audio de GND-ul semnalului de intrare si reactie, separare care este necesara atunci cand folosim etajele de amplificare cu un corector de ton sau preu acestea din urma avand alimentare separata de cea a amplificatorului dar GND comun. Atunci cand dorim sa verificam strict numai etajul de amplificare renuntand la cablul de semnal conectat pe intrarea amplificatorului, va trebui sa aplicam un jumper sau un rezistor optiunii "service mode". Acest rezistor sau jumper se mai foloseste si atunci cand ne folosim strict numai de partea de amplificare SAU atunci cand alimentarea preului sau corectorului este separata galvanic cu tot cu GND in sursa de cea a amplificatorului de putere.

O reprezentare/explicatie mai clara se poate citi/afla achizitionand viitoarele cablaje 2xTDA7294 sau AV400v3 sau altele care vor mai urma. In documentatiile acestor kituri cat si in conversatiile private de grup deschise cu utilizatorii care au cumparat sau vor achizitiona cablaje, am prezentat si detalii/precizarii suplimentare. Pe de alta parte, implementarea acestei optiuni o consider vitala pentru a putea folosi kiturile de amplificare audio pe diverse moduri de cablare care contin preu/corector sau nu. As spune ca in cadrul vanzarii kiturilor electronice audio va deveni ceva obligatoriu in viitorul apropiat.

De fapt, mi-adus aminte de curand, apropo de interventia de aici:

http://www.tehnium-azi.ro/topic/6721-rezolvare-probleme-amplificator/?do=findComment&comment=73861

ca lipsa acestei optiuni "service mode" l-a adus in acea situatie pe utilizatorul respectiv. Asta e doar un exemplu.

• Like 2

Partajează acest post

Link spre post

Multumesc pentru precizare.

Partajează acest post

Link spre post

Am inteles. Ceva, ceva banuiam eu.

De asta spuneati nu numai dvs., ci si un utilizator pe forumul vecin, ca fiecare amplificator audio are cablarea sa.  Jos palaria. Asta imi place la forumul TA ca prin interventiile admin-ului (si numai atat) mai ai de invatat cate ceva. Super!!!  :hi: Iar "service mode" botezat de admin TA ajuta la treaba asta.   :coolspeak:

Editat de ionut90

Partajează acest post

Link spre post

Buna ziua

Va rog sa ma sprijiniti in procurarea a doua kituri complete-ansamblate pentru un sistem 2.1. Cu stima

Partajează acest post

Link spre post

@claudiu_opran, vedeti topicul urmator:

http://www.tehnium-azi.ro/topic/6774-dp0121-mkii-kituri-cablaje-cu-2xtda7294/

Avand in vedere ca prima serie de PCB-uri a fost epuizata si acum discutam de vers. nr.2 in topicul mentionat mai sus, acest topic se va inchide.

TOPIC INCHIS

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.