Sari la conținut
donpetru

DP0121 - Kituri / cablaje cu TDA7294

Postări Recomandate

Seara buna,cateva poze si cu TDA7294,mai am de luat papuci pentru conexiuni si apoi probe.

post-28325-0-36955200-1430590647_thumb.jpg

post-28325-0-90007600-1430590662_thumb.jpg

post-28325-0-65908900-1430590676_thumb.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum se spune: "jos palaria" si mult succes in continuoare. Mare atentie la puterea disipata de radiatoare (chiar daca TDA-urile ni se par mici, nu trebuie sa trecem cu vederea lucrul asta).

Partajează acest post

Link spre post

Sigur,multumesc,am gandit sa le pun un ventilatot de 80X80 si 89mc pe ora.Vroiam sa pun si la AV la fel  dar,au un consum de 0,325ma si mi-e frica sa nu dauneze la TA1000.

Partajează acest post

Link spre post

Iesirile de ventilatoare de la sursa de alimentare TA1000PS sunt proiectate pentru ventilatoare de 12VDC, consum maxim 0,5...0,75A (pe fiecare ventilator). Deci, nu ar trebui sa va faceti probleme.

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post

Deci cele de 0,325 sunt bune?Va multumesc frumos.

Partajează acest post

Link spre post

Seara buna,am terminat,probele cu TDA7294,se aud impecabil,clar,bass profund,aproape fara zgomot de fond fara semnal.Felicitari lui Donpetru inca un kit fara cusur.L-am conectat si la KIT101,se aude super.

Am pus un ventilator de 60X60X20,asigura o recire pe masura,radiatoare putin caldute(trebuie putin fortal la volum)apoi se vede temperatura de lucru.Tensiune de alimentare 24-0-24,filtrat +/- 33,8V,condensatori 6800/63V.

Partajează acest post

Link spre post

Ma bucur ca va reusit si acest montaj.

Totusi, se poate sa postati si niste imagini cu montajul 2xTDA7294 ?

Partajează acest post

Link spre post

Seara buna,iaca si pozele,am trebaluit la ele pana acum.Am inlocuit firele de aceea a durat asa mult .

Inca doua.La jumatate de ora volum taricel ventilatorul le tine aproape reci.

post-28325-0-71451400-1431457283_thumb.jpg

post-28325-0-13056800-1431457319_thumb.jpg

post-28325-0-45222400-1431457397_thumb.jpg

post-28325-0-14258900-1431457536_thumb.jpg

post-28325-0-36356800-1431457557_thumb.jpg

Editat de niksound
  • Like 2

Partajează acest post

Link spre post

Stoc limitat de cablaje cu 2 x TDA7294. Deci, daca nu v-ati gandit pana acum sa achizitionati, e momentul sa o faceti.

O sa revin aici si cu imaginile complete promise dar nu gasesc la furnizori acele rezistente de 10k si 33k (miniatura). Cum gasesc, o sa echipez 2 sau 3 cablaje care se vor vinde complet ansamblate. La ce pret, veti vedea atunci.

Partajează acest post

Link spre post

Buna ziua, in locul rezistentelor de 0,4w unde nu am gasit eu am pus de 0,6w.

Partajează acest post

Link spre post

Ziua buna,nu este nici o problema si eu am pus la fel.

Partajează acest post

Link spre post

Eu am inteles punctul vostru de vedere, dar eu sunt un om care tin si la estetica montajului. Adica, daca am proiectat cablajele cu rezistoare miniatura cotate de producator la 0.4W (in realitate au cam jumatate), vreau musai sa folosesc acelasi tip constructiv de rezistoare. Deci, cred ca ati inteles ideea?

Partajează acest post

Link spre post

Sigur, estetic arata mult mai bine cu cele care au fost proiectate, dar nici eu n-am gasit de 0,4 , neavand rabdare - am pus de 0,6.

Partajează acest post

Link spre post

Referitor la montarea TDA7294: avand in vedere ca este un cablaj in doua layere cu gauri metalizate, pe viitor, ca sa usurati operatia de inlocuire a acestora in caz de defect, se poate apela la folosirea unor socluri dupa exemplul dat in clipul de mai jos:

Nu pot sa spun ca agreez in totalitate folosirea unor asemenea socluri in cazul TDA7294, dar am testat solutia si chiar merita.

• Like 2

Partajează acest post

Link spre post

Am testat ieri doua module cu TDA7294 (este vorba de kiturile din imaginea de mai jos):

2xTDA7294.JPG

care se vand cu 39 lei /bucata.

Iata si cateva imagini din timpul testului.

In partea stanga primul aparat de masura inregistra curentul consumat de un TDA - deci pt. un kit nu uitati sa inmultiti cu 2, iar al doilea aparat de masura din partea stanga inregistra tensiunea intre plus si minus alimentare. In imaginile de mai jos o sa vedeti ca acel ultim aparat de masura afisa tensiunea de alimentare a TDA-ului la functionarea in sarcina pe 4 Ohmi, in prag de saturatie, deci la puterea nominala. Ca transformator am folosit un trafo INDEL de 200VA, cu doua infasurari de 2x24V in sarcina nominala, in gol ceva mai mult iar pe post de filtraj 4 capacitoare de 3300uF (ar veni 2 x 6600uF).

a) sinus 1kHz, 4 Ohm (un TDA din cele doua):

Test TDA7294 1kHz sinus +-34Vcc 4 Ohm.JPG

b) dreptunghiular 1kHz, 4 Ohm (un TDA din cele doua):

Test TDA7294 1kHz rectangular +-34Vcc 4 Ohm.JPG

c) functionarea in punte (tensiunile de iesire pe cele doua canale la functionarea in gol):

Test in punte 2 x TDA7294 1kHz sinus +-34Vcc (in gol).JPG

Cu aceasta ocazie, actualizez si preturile de vanzare a cablajelor cu 2xTDA7294 (documetatie gratis in format PDF inclusa trimisa in mesageria privata a forumului sau la o adresa de email, numai pentru cumparatori):

1 buc. cablaj = 12 lei /bucata -> 11 lei /bucata

2...4 buc. = 11 lei / bucata -> 10,5 lei / bucata

5....8 buc. = 10 lei / bucata

8...19 buc. = 9,5 lei / bucata (transport cu Posta Romana gratis inclus pe teritoriul Romaniei).

20...29 buc. = 9 lei / bucata (transport cu Posta Romana gratis inclus pe teritoriul Romaniei).

30...50 buc. = 8 lei / bucata (transport cu Posta Romana gratis inclus pe teritoriul Romaniei).

Editare ulterioara:Mai am un cablaj neansamblat cu toate piesele necesare, inclusiv TDA-uri, care se vinde cu 35lei.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.