Jump to content
Mircea Radulescu

Dificultati Amplificator Tehnium

Recommended Posts

Buna seara stimati colegi.

De curand am realizat doua etaje finale dupa schema atasata mai jos , varianta cvasicomplementara NPN. Din ceea ce am citit prin alte locuri , este o schema buna , dar in primul rand functionala.

Problema mea , consta in faptul ca , nu pot sa reglez curentul de mers in gol. Adica , la unul din capetele de cursa al semireglabilului am consum 1 mA , iar cum incerc sa cresc putin valoarea , sare direct la 400 mA. Tensiune continua pe iesire am cca. 17mV. Am conectat un difuzor pe iesire cu urmatoarele rezultate.

semireglabil la capat - consum 1mA - finali reci - sunet intrerupt

Semireglabil in jur de 400 mA - se incalzesc finalii foarte tare , sunetul este bun.

In ambele cazuri componenta continua pe iesire este 17-18mV.

Mai am de mentionat un aspect. In schema , este precizata tensiunea de alimentare de +/-40V. Eu l-am alimentat cu +/-45V. Este posibil ca aceasta sa fie problema ?

post-30868-0-99838100-1424023041_thumb.jpg

post-30868-0-33531900-1424023042_thumb.png

Edited by Mircea Radulescu

Am incercat alimentarea cu +/-20V , deoarece am gasit alt traf , si functioneaza fara probleme. Va multumesc pentru sfaturi. Voi modifica ce mi-ati spus.

In cea de a doua schema postata mai sus (din dreapta), dioda D5 nu isi are rostul si mai mult incurca lucrurile.

In plus, optional, se pot folosi niste generatoare de curent constant in etajul de intrare, pentru a spori performantele.

In ceea ce priveste circuitul superdioda, rezistorul si semireglabilul din baza tranzistorului T7 se mai pot optimiza pentru obtinerea unui reglaj mai fin a curentului de mers in gol.

Imprumutati circuitul superdioda folosit la varianta cu tranzistoare bipolare a amplificatorului GX400. E o idee, care se poate usor ajusta in schema de mai sus.

Eu m? ?ntreb ce era a?a de greu s? se foloseasc? trz complementari? Doar schema original? de la Dual CV1500/1700 a?a era, Barbu Popescu a modificat-o ptr trz din anii 80 produ?i de IPRS. 400mA e exagerat, pe marginea clasei A ?i sigur are efect asupra brumului, sc?z?nd eficien?a aliment?rii. 2SC5200 merg foarte bine ?i sub 25mA dac? restul pieselor s?nt ?mperecheate. Eu nici nu m?sor curentul de repaos, indiferent ce modele de trz folosesc reglez tensiunea de deschidere b-e tipic ptr clasa AB la 500...550mV ?i trz ??i iau c?t vor ei ca curent, ?n func?ie de m?rimea jonc?iunilor.

Am mai vazut in alte topicuri , postari ale dvs despre metoda personala de a masura tensiunea pe jonctiunea BE a tranzistoarelor finale si asa am procedat si eu in cazul de fata. Cat despre faptul ca am folosit varianta cu tranzistoare NPN , am facut aceasta alegere deoarece tranzistoarele le aveam deja.

Pentru ca este vorba de acelasi "proiect" ca sa spun asa , postez tot aici o alta dificultate cu care ma confrunt in realizarea acestuia, si anume :

Am ales ca preamplificator corector de ton schema postata mai jos , in urma realizarii practice rezultand montajul prezentat. Problema este aceea ca factorul de amplificare al montajului este prea mare. Adica preamplificatorul este prea sensibil. Cum pot face pentru a micsora factorul de amplificare al modulului ?

post-30868-0-96773900-1424374669_thumb.jpg

post-30868-0-96886800-1424374686_thumb.jpg

post-30868-0-54495900-1424374690_thumb.jpg

Edited by Mircea Radulescu

Alta cale de a reduce amplificarea este raportul R9/R8 = 10 x. Asadar miscorati R9 la 100k (A = 5x)  si/sau cresteti R8. Asemenea puteti micsora R24 la 2M2 reducandu-se amplificarea si elimina C14.

Edited by Kreator

Va multumesc pentru sfaturi . Am montat R8=47K . S-a rezolvat problema.

Am terminat constructia . Tot ce ramane este sa ii fac un panou frontal gravat. Va multumesc tuturor pentru ajutor. Va prezint si cateva poze.

O seara frumoasa.

post-30868-0-05140200-1424631315_thumb.jpg

post-30868-0-42926600-1424631318_thumb.jpg

post-30868-0-15047600-1424631324_thumb.jpg

post-30868-0-71602800-1424631327_thumb.jpg

Arata foarte bine  :yes:

O imagine cu cablajul etajelor finale se poate?Imagine din programul de proiectare,silkscreen + bottom...