Jump to content
woodyteo

Vreau un pic de ajutor.

Recommended Posts

Cine poate sa ma ajute sa-mi  scoata  cablajul in format PDF sau JPEG la scara 1/1, din acest proiect http://www.electroni.../028/index.html, nu ma pricep in Eagle, ma chinui de vre-o doua zile si nu reusesc, La sfarsitul proiectului sunt doua arhive cu acesta in format Eagle si Gerber. Cel putin sa stiu daca se poate ?i daca  nu este complicat, daca nu sa renunt la idee.

Va multumesc.

Observ ca se pot descarca de acolo fisierele EAGLE. Folositi acele fisiere ca sa printati la scara 1:1 cablajul imprimat.

Ai Eagle instalat ? Daca da , descarca fisierele pentru format Eagle , si deschide fisierul cu extensia brd.

Te pot ajuta daca faci un printscreen la cablajul deschis in eagle.

1. Deschizi fisierul cu extensia .brd in eagle. 

2. Din meniul View selectezi layer settings si apoi selectezi ca in imagine: post-1281-0-10656300-1423933150_thumb.jpg (doar acele 4 optiuni sa fie selectate). 

3. Din meniul File selectezi optiunea Print si apoi selectezi daca vrei cablajul in oglinda sau nu si dai click pe butonul ok. 

Edited by Mihai3

Linia punctata care este de jur imprejurul cablajului reprezinta marginile acestuia. 

Ca sa il salvezi in format imagine selectezi meniul File apoi Export si apoi Image. Alegi un nume si rezolutia iar apoi alegi unde vrei sa salvezi imaginea (de exeplu de desktop) si dai click pe OK. 

Edited by Mihai3

Linia punctata care este de jur imprejurul cablajului  am inteles, este  marginea acestuia, dar mai este una, in interior si plus de aceasta ce trebuie sa fie cu alb este cu negru si invers. Cum fac sa rezolv aceste probleme, ce rezolutie trebuie sa aleg ca sa iese cablajul  la scara 1/1 ?

ce rezolutie trebuie sa aleg ca sa iese cablajul  la scara 1/1 ?

Nu stiu exact ce rezolutie trebuie sa alegeti, cel mai recomandat este sa listati din eagle folosint File -> Print. 

S-ar putea sa va fie de folos: 

http://www.instructables.com/id/Automating-Eagle-export-and-preparing-for-printing/

Edited by Mihai3

Linia punctata care este de jur imprejurul cablajului  am inteles, este  marginea acestuia, dar mai este una, in interior si plus de aceasta ce trebuie sa fie cu alb este cu negru si invers. Cum fac sa rezolv aceste probleme, ce rezolutie trebuie sa aleg ca sa iese cablajul  la scara 1/1 ?

Linia punctata reprezinta limitele poligonului care incadreaza cablajul. Din pacate, acum observ ca este trasata gresit (ramane vizibila pe cablaj chiar si dupa rularea comenzi Ratsnest, ceea ce nu este bine). Ba mai mult, semnalele sau net-urile: 0-30VDC, N$25 si N$33 nu apar ca fiind rutate complet. Nici layer-ul PCB Silkscreen Top nu este asezat corespunzator, numerotarea componentelor fiind amplasata aiurea.

Asadar, inainte de reproducerea acestui cablaj va recomand sa reparati erorile semnalate. S-ar putea ca acele portiuni nerutate de net-uri sa nu afecteze functionarea schemei dar nu e rau sa faceti o verificare ca sa nu aveti cine stie ce surprize dupa.

Eu nu vreau sa listez, vreau sa-l  salvez in unul din cele doua formate, PDF sau JPEG , dupa care daca rezolv aceasta problema, o sa-l modific un pic ca sa-l adaptez nevoilor mele.

Nu stiu la voi cum apare, dar la mine i-mi apare o linie punctata in interior si nu stiu cum sa scap de ea si  pentru ca am setat obtiunea monocrom, imi apare alb negru dar traseele apar cu alb nu cu negru cum ar fi normal,( se vede in imaginea postata mai sus )

Mentionez ca am instalat Eagle, versiunea free.

Pentru Mihai3.

Edited by woodyteo

Eu nu vreau sa listez, vreau sa-l  salvez in unul din cele doua formate, PDF

Pai este in format PDF ce v-am atasat.

Multumesc dl. Miron 1947, dar sunt curios cum a?i facut, eu am respectat toti pasii enumerati mai sus de catre colegi si mi-a iesit ca in imaginea postata, mai trebuie ceva modificat sau o fi de la faptul ca folosesc o versiune de Eagle  free.

Pai este in format PDF ce v-am atasat.

Postul era adresat lui Mihai3.

sunt curios cum a?i facut, eu am respectat toti pasii enumerati mai sus de catre colegi

Eu am luat-o babeste(sau mai corect moseste), eu nu lucrez cu Eagle si deci nu-l stapanesc.

Intrati in lista de comenzi View acolo selectati Display/ hide layers si in lista respectiva le-am luat pe rand si am debifat display si in caz ca erau elemente utile reveneam si rebifam display.Dupa ce am obtinut doar traseele, am intrat la print, am selectat doar black si cu Cute PDF(este free) am obtinut PDF-ul.

Edited by miron1947