Sari la conținut

Realizare cablaj ( metoda transfer tonner )

Postări Recomandate

Titlul se refera la metoda de transfer toner, nu la comparatii cu alte metode, deci despre acesta metoda trebuie sa fie comentariile.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 89
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Personal , am un BROTHER HL-5240. Este o imprimanta pe care am achizitionat-o la mana a doua cu 130Ron si de care sunt foarte multumit.

Eu nu tiparesc direct, intai desenul il tiparesc pe hartie de scris si pe aceasta coala, lipesc cu scotch, hartia de reclame doar peste desenul initial rezultat si introduc acest sandvici in imprimant

Ziua buna,ambele imprimante mentionate mai sus,functioneaza foarte bine pentru metoda transfer termic.Le am pe amandoua la serviciu si merg foarte bine,stratul de toner depus pe hartie foto este gener

Posted Images

Metoda e cea din linkul dat de miron1947. Diferente: am folosit acetona distilata din cea din magazin, nu am avut rabbdare sa astept dupa o comanda online. Am folosit alcool izopropilic in loc de etilic. Raportul a fost 5 acetona:1 alcool. De presat am presat cu flaconul de sticla de la acetona, l-am rulat cu palma peste cablajul acoperit cu servetel in loc sa apas cu degetele. In rest nu sunt diferente. Mai dupa-masa poate voi pune ceva poze.

Link spre post

Titlul se refera la metoda de transfer toner, nu la comparatii cu alte metode, deci despre acesta metoda trebuie sa fie comentariile.

Da corect,deci scuze pentru off topic.

On topic: Suportul de autocolant este chiar asa de grozav?Chiar se desprinde  fara a necesita inmuierea in apa,iar tonerul se transfera 100%? Evident ca adresez aceasta intrebare celor care au folosit asa ceva.Numai bine!  :hi:

Editat de Ciprian 81
Link spre post

Da, pentru ca doream ceva cat mai reproductibil. Acetona cum se face in Cluj, pentru ca la un magazin sau altul tot gasesc acelasi produs. Am vazut ca rezultatul depinde putin si de tehnica, de exemplu daca las sau nu alcoolul sa se evapore dupa ce am curatat placa si hartia. Avantajul metodei e ca din raportul acetona alcool ma pot adapta la tehnica, hartie, toner etc. Hartia a fost http://www.tehnoelectric.ro/produse/ap-7739-hartie-foto-110-gr-100-buc-plic-a4, ca era multa si deci procesul e reproductibil. Nu vreau sa fac "cercetare stiintifica" de fiecare data cand am nevoie de un cablaj. Am mai vazut ca daca hartia pe care o folosesc nu se umezeste pana pe partea cealalta nici nu se lipeste, deci pun suficienta solutie. Am inceput cu 100% acetona, si am adaugat alcool pana mi s-a parut ce pistele nu ies mai late decat pe hartie.

Link spre post

Da corect,deci scuze pentru off topic.

On topic: Suportul de autocolant este chiar asa de grozav?Chiar se desprinde  fara a necesita inmuierea in apa,iar tonerul se transfera 100%? Evident ca adresez aceasta intrebare celor care au folosit asa ceva.Numai bine!  :hi:

Foloseste un coleg. Se dezlipeste fara apa dar tonerul nu se transfera chiar 100%, in sensul ca uneori trebuie re-incercat. Colegul lucra cu SMD pana la 0602, doar cu statie de lipit fara suflanta si suport de autocolant.

Link spre post

Eu ma tot gandesc sa incerc cu laminator si folie galbena pnp dar pentru asta evident ca trebuie sa bag mana in buzunar mai adanc.Cu fierul de calcat si foaie de afis nu mi-a reusit.

Inca umpic de off topic.Eu as vrea sa-mi cumpar laminator deoarece acela este necesar cand lucrezi cu film negativ si  dynamask,chestii care ma tenteaza foarte mult chiar daca nu garantez 100% ca le voi pune im practica vreodata.Numai bine! :hi:

Link spre post

Am f?cut ?i eu circuite prin metoda de transfer termic prin anul 2000,

cu h?rtie siliconat?, dup? ce am m?njit tamburul cu toner prin

folosirea diverselor tipuri de h?rtii. Am cercetat degeaba.

Niciodat? nu mi-a ie?it perfect, de aceea am retu?at circuitele cu marker

special rezistent la clorur? feric? de tipul Dalo.

V? ?ntreb, ?n afar? de marker Edding ce mai folosi?i ?

Deasemenea o ?ntrebare bun? ar fi cum se realizeaz? circuite cu 2 straturi

folosind metoda pnp ?

@gsabac

Link spre post

Eu n-am incercat metoda markerului chiar daca poate asa era firesc sa fac,dar na,ne-am modernizat si noi.Despre metoda transferului de toner am scris deja.In schimb am asamblat montaje cu cablajul gata facut dar n-au functionat toate.Am urmarit materiale video cu toate metodele de realizare a cablajelor iar in ceea ce priveste circuitele cu dublu strat cred ca asa ceva am vazut realizandu-se doar prin metoda foto.

Link spre post

dublu strat cred ca asa ceva am vazut realizandu-se doar prin metoda foto.

Este posibil si cu metoda de transfer toner, la fel ca la cea foto trebuie date gauri strapunse(marcate pe desen) pentru pozitionare.

Editat de miron1947
Link spre post

Seara buna,este putin mai greu de realizat pcb prin metoda pnp,insa nu imposibil,eu am realizat si au iesit foarte bine.

Sunt doua posibilitati si anume: presarea la cald pe ambele parti in acelas timp(5min timp de lucru),se dau 5-6 gauri de centrare.

Sau separat mai intai se calca o parte,se curata hartia la apa calduta (dar nu de tot,adica nu se spala sa ramana tonerul curat),apoi se dau 5-6 gauri de centrare pentru a doua parte si apoi iar calcat.

La a doua metoda timpul ramane la 4min caldura,pentru fiecare parte.Dupa aceasta operatie se lasa la apa calduta 15 min si apoi curatat bine.

Link spre post

Niciodat? nu mi-a ie?it perfect, de aceea am retu?at circuitele cu marker

special rezistent la clorur? feric? de tipul Dalo.

V? ?ntreb, ?n afar? de marker Edding ce mai folosi?i ?

Poate nu am pus eu ?ntrebarea bine ?i de aceea nu m-am f?cut ?n?eles.

Reformulez. ?n afar? de marker Edding, ce metod? de corec?ie a

depunerilor neuniforme de toner, pe circuitul imprimat, mai folosi?i ?

@gsabac

Link spre post

Pai ce te opreste?Eu am facut astfel:centrate ambele printuri pe cablaj si am dat 2min caldura  pe o parte am lasat 30sec pauza,am intors pe partea cealalta 2min caldura si asa de doua ori.Dupa aceea am bagat la apa fierbinte 15min,apoi am curatat bine pe ambele parti.Nu am avut de retusat decat doua trasee de margine si acelea de masa.

Spun aceste lucruri deoarece le-am realizat si sustin ca se poate,doar ca volumul de munca este mare si trebuie foarte multa rabdare si atentie.Am gresit si eu prima data 1mm daca fuge un print trebuie refacuta acea parte.

Rateuri se dau cand schimbi hartia si nu o mai gasesti pe aceea cu care esti obisnuit si cunosti bine timpul de incalzire.

Referitor la ce s-a discutat mai devreme,despre hartia de autocolant,traseele subtiri ies foarte bine,nu recomand sa se dezlipeasza hartia pe uscat ci doar la apa.Adevarat ca se curata mult mai usor decat hartia foto.Dupa curatare si spalare ramane un strat foarte subtire transparent lipit de pcb,pe care il curat cu o rigla dreapta,usor sa nu sterg tonerul.

Insa cum am mai spus nu merge cu orice hartie de autocolant,daca este prea lucioasa nu se lipeste bine tonerul la print.Eu am folosit bine o hartie putin mata,nu imi venea sa cred ce bine am lucrat cu ea dar,nu merita sa cumpar autocolant doar pentru hartie.

EDIT:Am mai realizat retusuri cu marker de CD-uri,fara probleme,insa edding-ul  lucreaza foarte bine.

Editat de niksound
Link spre post

ce metod? de corec?ie a

depunerilor neuniforme de toner, pe circuitul imprimat, mai folosi?i ?

Am utilizat o singura data marker pentru cablaje(adus cu mari sacrificii de la RIM) dar traseele realizate nu m-au multumit si m-am intors la lac nitro trasat cu tragator si balustru https://image.jimcdn.com/app/cms/image/transf/dimension=570x10000:format=jpg/path/s32d34e13571ce849/image/iec1ee711a4405be8/version/1279221709/image.jpg pentru pastile.

Editat de miron1947
Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.