Sari la conținut

Realizare cablaj ( metoda transfer tonner )

Postări Recomandate

Ziua buna,ambele imprimante mentionate mai sus,functioneaza foarte bine pentru metoda transfer termic.Le am pe amandoua la serviciu si merg foarte bine,stratul de toner depus pe hartie foto este generos.Si HP laser-Jet 1022 este OK.

HP2015 are memorie mai mare din cate stiu.

In momentul de fata,acasa printez pe HP Laser-Jet1020.Ce ar fi putin deranjant este faptul ca dupa ce consumi 60%,(toner) nu mai imprima bine pentru transfer,insa pentru printat altceva merge foarte bine.

• Like 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 89
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Personal , am un BROTHER HL-5240. Este o imprimanta pe care am achizitionat-o la mana a doua cu 130Ron si de care sunt foarte multumit.

Eu nu tiparesc direct, intai desenul il tiparesc pe hartie de scris si pe aceasta coala, lipesc cu scotch, hartia de reclame doar peste desenul initial rezultat si introduc acest sandvici in imprimant

Ziua buna,ambele imprimante mentionate mai sus,functioneaza foarte bine pentru metoda transfer termic.Le am pe amandoua la serviciu si merg foarte bine,stratul de toner depus pe hartie foto este gener

Posted Images

Deci dvs. folositi hartie foto,dar suport de autocolant ati folosit vreoadata?Am auzit ca si acela este foarte bun pentru metoda transferului de toner iar asa ceva cred ca pot sa-mi procur chiar gratis.

Editat de Ciprian 81
Link spre post

Merge si suport de autocolant DAR,doar un singul model din 4 a mers bine.Trebuie hartie foto nici prea groasa (ca este scumpa)dar nici prea subtire ca este prea moale si se intinde(iese transferul alungit).Cand o sa cumpar eu iti trimit gramajul foii.

Dar poti printa foarte bine pe hartie de calendar,eu asa am inceput si functioneaza super.

EDIT:HP-ul suporta foarte bine hartia de calendar groasa.

Editat de niksound
Link spre post

Dupa cum am precizat intr-o postare anterioara din acest topic,am apelat la cineva care detine o imprimanta marca XEROX  Phaser 3160N si am printat pe foi de afis dar dezamagire cu transferul de toner.La copy-center lucreaza numai cu foi de ale lor si atunci le-am refuzat serviciile caci nu aveau din acelea prea lucioase si (poate)  aruncam banii pe fereastra.Mai exista si acele folii pnp de culoare galbena cu care am vazut cateva videoclipuri si rezultatele erau super in timp ce pretul lor este parca 5 RON/bucata A4 deci clar mai ieftine decat foliile albastre care costa 12 RON/bucata A4 daca nu ma insel.Daca a lucrat cineva cu folie galbena si imi poate spune cum a fost...caci nu ne putem lua tot timpul dupa ceea ce vedem in videoclipuri.

Link spre post

Vedeti ca si la folie galbena ori albastra trebuie testat timpul de transfer,cel putin 4-5 teste pana descoperiti timpul corect.Nu merge ca la hartie 2 min caldura 1min pauza si iar 2min caldura.Iar pentru aplicarea silkscreen trebuie caldura 1min,dezlipit imediat si ramane tonerul excelent.

Daca va luati hartie de 20 lei printati de va plictisiti.Printul se face pe o foaie A4 normala,apoi decupati din hartia foto doar suprafata care va trebuie,se lipeste peste printul de pe foaia A4 si se reprinteaza.

Astfel se obtine o pierdere foarte mica de hartie.

Revenind la folie,daca timpul de presare la cald este prea mare,tonerul se intinde,daca este mic nu se lipeste.Eu am testat pe ambele culori,2min caldura la puterea maxima a fierului 1min pauza si doar 1 min caldura iar.A iesit 95% bine,insa este scumpa si merg in continuoare pe hartie.

Link spre post

Printul se face pe o foaie A4 normala,apoi decupati din hartia foto doar suprafata care va trebuie,se lipeste peste printul de pe foaia A4 si se reprinteaza.

Uite ca la asta nu m-am gandit dar mi se pare o idee foarte buna.Apropo,se poate proceda la fel si cu folia transparenta cand pui in practica metoda foto?

Link spre post

Nu cred ca nu ati auzit despre metoda foto. :scratchchin: Ca nu ati pus-o in practica este altceva.Pe mine ma tenteaza dar pana nu imi iese metoda pnp nu are rost sa ma apuc de cea foto care este mult mai dificila si mai costisitoare.

Editat de Ciprian 81
Link spre post

La fel ca mine,dar multi dintre cei care le-au incercat pe ambele spun ca metoda foto este net superiara si nu ii contrazic.Dar cum in cazul metodei foto ai treaba cu suprapunerea foliilor,cu  stabilirea timpului de expunere,cu  stabilirea cantitatii de developant...sunt multi care prefera metoda transferului de toner daca n-au de realizat cablaje cu trasee subtiri si foarte apropiate care numai prin metoda foto se pot obtine daca nu ma insel.

Link spre post

O metoda destul de simpla e cea cu transfer rece. Am folosit hartie foto mata pt cerneala. Imprimanta era cu laser. Cu acetona distilata si alcool izopropilic in raport de 5:1. Iese mai bine decat cu transfer la cald si e si mai usor.

• Like 1
Link spre post

Daca tot este sa facem asemanari si deosebiri intre metodele realizarii de cablaje,fara nicio indoiala metoda foto ramane cea mai tare.Deci indiferent despre ce varianta a metodei transferului de toner vorbim nu se poate compara cu metoda foto cand dorim sa facem cablaje cu trasee foarte subtiri si mai ales foarte apropiate.Numai bine tuturor! :hi:

Editat de Ciprian 81
Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.