Sari la conținut

Realizare cablaj ( metoda transfer tonner )


DanielBull

Postări Recomandate

@nicksound are niste circuite realizate impecabil. Sunt printre putinele

  postari cu realizari adevarate.

 

@milarepa traseele subtiri sunt transferate bine.

 Vrem sa vedem cum a iesit si circuitul imprimat, dupa corodare.

 

@gsabac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am spus ca circuitele lui nicksound nu sunt bune. Sunt facute cu componente discrete si calitatea ii permite si SMD pana la 0602. Spuneam ca metoda mentionata nu e utilizabila pentru SMD mai mici. Mai spuneam ca nu se poate descurca "usor" cu trasee de 0.25mm cum pretinde acel prezentator ca sa ademeneasca incepatorii. Utilizarea acestei metode pt SMD e o bataie de cap precum demontarea-montarea unui aparat intr-o carcasa stramba sau inghesuita. Nu e o metoda pe care sa o sugerez unui incepator. Nicksound o stapaneste pt ca a facut un efort serios, la care multi nu sunt dispusi. Intentia nu a fost sa il "agresez" pe Nicksound, ci sa prezint o alternativa mai accesibila incepatorilor. Imi cer scuze daca am fost incisiv la adresa lui Nicksound, nu asta a fost intentia.

Poze dupa corodare o sa pun azi sau maine seara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Milarepa, astept?m postarea, deoarece sunt unele intrebari ?n leg?tur? cu

 finisarea suprafe?ei circuitului, l??imea traseelor ?nguste si dac?

 corodarea nu topeste traseele de 0,25mm. Ce grosime de cupru are

 circuitul imprimat FR4 pe care ?l utiliza?i ?

 

@gsabac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conteaza grosimea stratului de cupru atunci cand vine vorba despre rezistenta la corodare a traseelor foarte subtiri?

Nu conteaza la "rezistenta" la corodare, ci la latimea efectiva a traseului rezultat dupa corodare.

Deasemenea profilul cantului este diferit. Daca stratul de cupru este subtire se pot realiza trasee

 mai subtiri.

In SUA, grosimea foliei de cupru este specificat? ?n unit??i de uncii pe picior p?trat (oz / ft2),

denumit ?n mod obi?nuit pur ?i simplu ca uncie. grosimile uzuale sunt 1 oz / ft2 (300 g / m2),

2 oz / ft2 (600 g / m2), ?i 3 oz / ft2 (900 g / m2).

 

Acestea reprezinta la grosimi de 34,1 pm (1,34 mils), 68,2 pm (2,68 mils), ?i 102,3 pm (4,02 mils), respectiv.

Unii produc?tori PCB se refer? la / ft2 folie de cupru 1 oz ca av?nd o grosime de 35 pm (poate fi mentionat ca 35 ?, 35 microni).

1/0 - reprezint? 1 oz / ft2 cupru de o parte, fara cupru pe partea cealalt?.

1/1 - reprezint? 1 oz / ft2 de cupru pe ambele p?r?i.

H / 0 sau H / H - denume?te 0.5 oz / ft2 cupru pe una sau pe ambele p?r?i, respectiv.

2/0 sau 2/2 - denot? 2 oz / ft2 cupru pe una sau pe ambele p?r?i, respectiv.

 

1mils = 1inch/1000 = 25,4 microni.

 

Grosimea stratului de cupru deci poate fi de 35 micron, 70 micron sau 105 micron.

Sunt si tipuri de substraturi acoperite cu cupru de 24u, 18u sau 12u. 

 

Grosimea substratului poate fi de la 0,13 mm -la 3,00 mm rigid sau flexibil.

 

@gsabac

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii spun ca si prin metoda pnp se pot realiza cele mai subtiri trasee posibile.Asa sa fie oare?Ca se pot realiza este una dar daca sunt si foarte apropiate  nu exista riscul de a se "unii" intre ele din cauza presarii la cald?Metoda foto este net superioara asa ca obtinerea traseelor foarte subtiri dar si foarte apropiate nu mai reprezinta o problema dar totusi rezista (de regula) acestea la corodare cand vine vorba despre realizarea de cablaje in regim  home made?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am corodat o placa mai veche, la care am presat prea tare pentru concentratia de acetona. Pistele sunt mult mai apropiate decat la cea stantata corect. Am evidentiat cu rosu cuprul din dreptul gaurilor pt mufa USB. Se vede clar pana unde poate merge latimea pistelor!  Corodarea pistelor e cea mai mica dintre probleme, nu pt asta trebuie sa va faceti griji. Si grosimea stratului nu conteaza, eu folosesc ce apuc.

post-35331-0-03148100-1460822956_thumb.jpg

post-35331-0-56280900-1460823045_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar acum am citit mai atent postarea ta anteriora,deci scuze.Dar am vazut ca de pe una dintre placi nu era indepartat tonerul si de aceea m-am gandit in prima faza ca este vorba despre o singura placa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

...am apelat la cineva care detine o imprimanta marca XEROX  Phaser 3160N si am printat pe foi de afis dar dezamagire cu transferul de toner...

 

"cipri mury", cred ca inca NU stapanesti metoda transferului de toner.

 

Teoria, ca teoria, dar practica ne omoara.

 

Cablaj realizat cu transfer de toner, imprimat la imprimanta XEROX PHASER 3010, cartus refill cu toner (cica) original, pre-incalzit/calcat cu fierul de calcat intai (fiind o placa destul de mare ca si dimensiuni, 140/140 mm), apoi cateva treceri printr-un laminator ieftin de la L.DL.

 

Rezultatul:

 

 

Imagine1945.jpg
Editat de GeoMar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

      De ceva timp Conex comercializeaza un set de folii pentru transfer PCB produse de o firma americana  - https://pcbfx.com/main_site/pages/products/toner_foils.html  SilkScreen Alb https://pcbfx.com/main_site/pages/direct_etch/silk_screen_layer.html

Folie TRF Alb - Silkscreen - 32lei -   - https://www.conexelectronic.ro/ro/accesorii-pentru-circuite-imprimate/2876-FOLIE-TRF-ALB.html

Folie TRF Verde  - Solder mask - 32lei - https://www.conexelectronic.ro/ro/accesorii-pentru-circuite-imprimate/2865-FOLIE-TRF-VERDE.html

Folie TRF PNP 7.5lei - https://www.conexelectronic.ro/ro/accesorii-pentru-circuite-imprimate/16806-HARTIE-TRANSFER-PNP-8-1-2X11-1-BUC.html

Dimensiune coli Alb si Verde = 8" x 15'  PNP =8-1/2" x 11''

Nu prea au clar ce vand cantitativ!

    A utilizat cineva aceste folii? 

@Nardu

Editat de Nardu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

buna seara,o intrebare pentru colegii care au intampinat probleme asemanatoare si cum au rezolvat:

am o imprimanta phaser 3020 care nu-mi imprima corect pe folie,imi imprima doar pe partea lucioasa si pe coala de hartie ,am incercat de mai multe ori pe aceeasi coala si  de cateva ori s-a blocat in imprimanta.

 

188492316_4293196720732614_6624460812660142397_n.thumb.jpg.0682ca1aff12f6b1b78bbedea503571e.jpg196267758_328075515514270_1166344139609735443_n.thumb.jpg.b2370b57104cadf358cf7847012e1afc.jpg20210601_183859_001.thumb.jpg.5ec1fdb52dd700cafe28663aa7127d77.jpg

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock