Sari la conținut

Istoria aparitiei amplificatoarelor audio romanesti in secolul trecut

ionut90

Postări Recomandate

Cu scuzele de rigoare ptr ?nt?rziere, s-a mai discutat ''modelul'' acela ?i pe alt forum, e doar o serigrafiere a lui A-350, probabil cineva ?n schimbul trei la Elactronica ?i-a bricolat un amplif pe gustul s?u. Se poate observa nichelul sub eloxarea neagr? a butoanelor care s-a r?zuit pe la muchii. Se g?seau ?i la ''kit'' amplifurile cam la 2500-3000 lei de atunci, scoase din fabric?, dar problematice, nefiind reglate. La vremea respectiv? produsele Akai erau ?n shop-uri la noi ?i orice se raporta la ele, se puneau decup?turi de pe pliante ?i foi de reclam? pe orice alte scule, chiar ?i pe Majak. :)

In sprijinul afirmatiilor de sus atasez o poza .... cu un magnetofon ....majak ce a suferit un facelift :giggle: :giggle:

post-24906-0-72481300-1424188894_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-e r?u! E o form? de snobism. Ce nu f?ce rom?nul ptr a p?rea mai cu mo? fierul s?u? :)

Nu stiu daca poza gasita cu majak-ul schimonosit apartine unui roman ....insa in tot cazul cine a facut faceliftul respectiv poate fi catalogat cu usurinta cocalar inpatimit de bisnita cu AKAI :giggle: :giggle:

Link spre comentariu

• 7 years later...

Va salut, e prima mea postare.

Daca aveti informatii despre productia de la Radio Progres, va rog sa postati.

Eu am vazut deocamdata doua modele de amplificatoare cu tuburi, unul avea finalii 6P3S iar celalalt banuiesc ca G807.  Voi incerca peste cateva zile sa pun o fotografie cu ultimul, care mai avea inclus si un radio pe acelasi sasiu metalic, avand si o scala impresionanta.  Din pacate a fost distrus, fara transformatoare, etc.  Poate totusi sa mai fie restaurat.  A fost o bijuterie, veti constata dupa ce pun pozele. Foarte probabil ca undeva mai exista vreun exemplar nedistrus.

Editat de radubrudea
Link spre comentariu

Acum lumea foloseste amplificatoare de duzina in clasa D, PWM,  unele au un controller cu mesaj audio.

Astea vintage cu tuburi se folosesc doar ocazional deorece consuma multa energie.

HI-Fi poate insemna orice, in functie de dorinta fiecaruia, pentru mine poate insemna un amplificator audio cu banda la -3dB 2 Mhz.

oscilograma, un amplificator audio care amplifica 1 Mhz defazajul e aproape zero (dc-2Mhz)

20160731_231133.jpg

Link spre comentariu

Stii cum e aia, daca are castig la frecventa mare are castig suficient in bucla toata banda audio si poate compensa eventuale neliniaritati native, asta e destul  de liniar din nascare, sinusoida arata rezonabil si la 1MHz.

Schema lui e si pe acest forum, are simetrie complementara pe toate etajele, este de fapt un opreational de putere, di n doua etaje, la intrare un amplificator de transconductanta Gm si la iesire un amplificator de transimpedanta Rm.

In fuctie de tranzistoarele utilizate poate avea castig de 30dB si la 20Mhz, cu astea uzuale are 30 dB la 2 Mhz.

Varianta testata aici scoate 10w are finali de 3a la 100MHz Ft.

La puteri mari nu mai merge atit de sus, pentru 100w merge pana la 500 Khz.

Asta char e vintage, primele versiuni le-am construit prin 1998, cu THT, ultimele sunt SMD.

Editat de cavit
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock