Sari la conținut

Cuptor imprimanta laser

Postări Recomandate

As dori sa intreb: daca fac rost de o imprimanta laser defecta, pot sa scot "cuptorul" din ea pentru a realiza un aparat gen Laminator pentru a realiza cablaje imprimate prin transferul tonerului de pe hartie pe placuta de cablaj? :c1:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti face acest lucru cu o singura conditie: sa realizezi partea de termostatare.

Folosesti termistorul (NTC) care vine in contact cu "fuser-ul" (asa se numeste cilindrul de

aluminiu teflonat care se infierbanta) si construiesti o parte electronica de termoreglare.

Trebuie avut grija sa nu folosesti o temperatura prea mare deoarece se distruge

"pres roller-ul" (celelalt cilindru care vine in contact cu fuser-ul).

Si nu in ultimul rand partea de actionare care se poate realiza folosind un motor cu reductor.

Sau poti folosi motorul de "main drive" al imprimantei si lantul cinematic numai pentru

cuptor.

Link spre comentariu

chiar ma intereseaza si pe mine un laminor de asta. am vazut intr-un clip pe un site cum a facut unul un cablaj imprimat folosidu-se de un laminator. E misto!

p.s. cam ce durata de viata are un laminator ???

Link spre comentariu

Eu personal am utilizat hartie foto pentru imprimanta laser.

Este hartie foto ptr. imprimanta laser? Nu doar ptr. imprimanta color cu cerneala?

Am incercat cu hartie obisnuita.Merge cat de cat bine.Ramane insa o crusta subtire din hartie care e prinsa de tonerul care s-a fixat pe placuta de Cu.Daca incerc sa frec crusta respectiva,sa o dau jos,cam ia si din toner,traseu adica.Am lasat aproape 24ore sa stea in apa sa se macereze hartia,dar degeaba.Vezi foto.

Oare va coroda clorura ferica crusta acesta de hartie ca sa ajunga apoi sa corodeze zona de Cu neacoperita de toner?

Se intampla acest fenomen si la lucrul cu hartia foto ?

Mersi.

post-5-1201188947_thumb.jpg

Link spre comentariu

Este hartie foto ptr. imprimanta laser?

Eu stiu ca exista. Cea mai potrivita hartie foto - imprimante cu jet - in scopul executarii circuitelor imprimate este aceasta. Pentru imprimante laser puteti incerca orice tip de hartie foto special pentru acest tip de imprimanta.

Am lasat aproape 24ore sa stea in apa sa se macereze hartia,dar degeaba.

Incercati sa indepartati hartia sub un jet de apa calduta unde o sa stegeti usor cu degetele hartia (asta pentru a grabi procesul de indepartare a acesteia).

Oare va coroda clorura ferica crusta acesta de hartie ca sa ajunga apoi sa corodeze zona de Cu neacoperita de toner?

Nu o va coroda, va trebui sa o indepartati.

Se intampla acest fenomen si la lucrul cu hartia foto ?

Se intampla.

Link spre comentariu

De care hartie folositi ptr. imprimarea cablajului?

Eu personal am incercat mai multe hartii(hartie de imprimanta laser,hartie foto,hartia suport de la autocolante,hartia de reviste,etc)si pot ca cele mai bune rezultate a dat hartia de la autocolante.

Aceasta hartie este lucioasa(cerata?!!),am dezlipit autocolantul apoi am imprimat la imprimanta laser cablajul(Atentie hartia este destul de "finuta"(subtire,atentie sa nu o agate imprimanta).

Apoi am calcat cu fierul de calcat cam1...3 minute,am lasat-o sa se raceasca(10minute la frigider)apoi surpriza a venit.

NU A TREBUIT SA MAI PUN CABLAJUL IN APA. thumbup.gif Pur si simplu hartia s-a dezlipit singura,transferul tonerului a fost TOTAL,adica nu a mai ramas nici urma de toner pe hartie si nici hartie pe cablaj.

Cauta un autocolant si incearca si o sa vezi rezultatul. blink.gif

Link spre comentariu

Si aici se prezinta executia de PCB-urei folosind autocolant.

Unde se gaseste,sub ce denumire mai exact,si cum adica ai dezlipit autocolantul si l-ai bagat la imprimat?

Nu e lipicios daca l-ai dezlipit?Probabil ai lipit peste PCB-ul tiparit initial pe o foaie normala si ai reintrodus foaia cu autocolantul pe ea ptr.reprintare.

Mersi.

Later edit:

Cred ca m-am prins.

Tu te referi la faptul ca folosesti coala care protejeaza hartia autocolanta?Aceea intradevar e mai subtire.

Corect?

Link spre comentariu

Cred ca m-am prins.

Tu te referi la faptul ca folosesti coala......

[/color]

Eu personal am tiparit pe foaia pe care este lipit autocolantul.

Dezlipesti autocolantul si ramane o "foita"subtire,lucioasa(nu este lipicioasa,mai degraba cerata).

Am folosit niste colante ptr CD-uri(adica erau deja taiate 2cercuri ptr CD-uri+2 etichete dreptunghiulare)pe care imprimai continutul CD-ului(prin cover design din Nero)si lipeai autocolantul pe CD.Am imprumutat cateva coli de la un prieten,dar se gasesc in magazine tip Supermarket,adica C*******R. imi pare ca este vreo 15-20 lei o cutie de vreo 100 file.

Asa cum am spus undeva mai sus,eu personal neavand experienta in tehnica "Cablajului calcat cu fierul)am ramas foarte surprins de metoda cu autocolant fata de celelalte prin calitatea si rapiditatea executiei.

Daca pui mai multe cablaje pe o foaie iti ajung destul timp,doar nu faci cablaje pe banda rulanta(non-stop).Incearca si ai sa vezi ca este mai buna metoda decat cu hartie normala sau de reviste.

Trebuie un pic de rabdare si atentie pana iti intri in mana.

P.S.

Nu stiu daca este bine postata intrebarea pe acest topic,dar totusi are legatura cu cuptorul de la imprimanta(mai ales daca-l transformi in Laminator). :h9:

Link spre comentariu

Dl. GeoMar, cu hartia de autocolant tip A4 credeti ca functioneaza ??? Ma refer la hartia de autocolant special pentru imprimanta, necolorata.

P.S.

Nu stiu daca este bine postata intrebarea pe acest topic,dar totusi are legatura cu cuptorul de la imprimanta(mai ales daca-l transformi in Laminator).

Sa zicem ca are cat de cat tangente.

Link spre comentariu

Dl. GeoMar, cu hartia de autocolant tip A4 credeti ca functioneaza ??? Ma refer la hartia de autocolant special pentru imprimanta, necolorata.

Dl Donpetru eu am incercat transferul tonerului de pe hartia SUPORT a autocolantului si pot spune ca a funcionat excelent.Poate reusesc sa fac o poza cu tonerul transferat pe cablaj cu ajutorul acestei hartii.

Hartia am imprimato la un HP LaserJet P3005 la servici,cablajul l-am realizat cu SprintLayout 5 dupa care am exportat in fisier PDF rez 600dpi.Am incercat tot la aceasi imprim si cu hartie obisnuita si cu hartie din reviste genFHM (scuze daca fac publicitate)dar nu am fost asa de multumit de rezultat fata de hartia suport de autocolant.

Link spre comentariu

Am sa incerc si eu operatia asta dar cu o hartie de la un autocolant A4. Inainte, adica acum circa 3 - 4 ani in urma, realizam cablajele imprimate cu ajutorul autocolantului, desenam cu carioca pe autocolant traseele conform hartiei milimetrice (adica "matritei") si apoi cu ajutorul unei lame decupam contururile. Era un chin dar cand alte mijloace nu aveam la indemana, apelam la aceasta metoda. Bineinteles, realizam cu ajutorul acestei metode cablaje imprimate "simple". Dupa aceea au aparut si metoda foto si lucrurile s-au mai simplificat.

Dl. GeoMar, partea Silkscreen la PCB-uri, cum o realizati ??? Ma interesa o metoda foarte simpla si rapida ????

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock