Sari la conținut

Controler fotovoltaic MPPT


silicipi

Postări Recomandate

Da, si eu urmaresc topicul. Dupa discutia telefonica cu silicipi, am inteles ca sunt doua directii. Prima este o solutie temporara actuala. Aici, schema ar fi cea prezentata, cu cateva modificari la care silicipi urma sa posteze cablajul. Solutia este cu uC si o intrare la flotanta tocmai pentru ca exista fizic o astfel de comanda la care se modifica doar partea de forta, iar comanda de la uC-ul existent este cu o singura iesire. A doua directie este o comanda cu doua iesiri, despre care inca nu s-a discutat nimic, urmeaza probabil a fi discutata, solutia se vrea definitiva dar flopir lucreaza la soft. Sau asa am inteles eu. Deci fie se posteaza noul cablaj pentru solutia temporara, fie se va discuta despre cea definitiva. Solutia cu comanda analogica a fost abandonata de silicipi datorita posibilitatilor mai largi a celei cu microcontroler, inclusiv afisaje.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor! Vor venii si testele practice, saptamana asta mi-a venit si ferita, dar am avut alte proiecte prioritare, spre ex sursa mea reglabila a facut aripi cu ceva timp in urma si abia ieri am reusit sa o finalizez, am cativa acumulatori sulfatati si am lucrat la un desulfator. Pe langa asta am doi copii, doi strengari care toata ziua s-ar juca si nu ma lasa deloc, lucrez cat pot fura din timp, o ora , doua cel mult , de aceea merg asa de greu. Dar voi revenii. Poate termin cablajul in seara asta, macar ptr teste. Sper ca in viitorul apropiat, sa termine si Flopir varianta lui de soft, ceeea ce ar reduce semnificativ bobina care acum mi se pare imensa pe un EE71.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca poti simplifica mult comanda la schema postata initial, folosind un IR2110, care sa comande un mosfet higt, de tip N. Daca ai un MC programat, care sta degeaba, mi l-ai putea trimite sa fac si eu ceva teste. Avand in vedere vremea de afara, as avea ceva timp de experimente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Matache, am experimentat putin si am reusit sa programez PIC-ul , vb maine la telef si-ti trimit unul gata programat. In alta ordine de idei am testat practic schema initiala, si face ce trebuie sa faca, recunoaste automat tensiunea bateriei, face cele trei stadii, desii eu neavand o baterie golita nu prea imi pot da seama de praguri, odata conectata sursa de alimentare, panoul simulat, sta putin pe bulk si trece imediat la absorption.

Am pus si osciloscopul pe ea, dar nu am avut timp de capturi, iar frecventa de functionare se pare ca este 31Khz si nu 20 cum am crezut initial, ceea ce schimba putin calculele cu privire la bobina si executia ei practica.

Editat de silicipi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit. Copiii ma innebunesc de cap, fiecare vrea ceva, tot timpul, meseria de tatic e cu norma intreaga, full time. Acum revenind la oile noastre, redesenat cablajul, l-am completat, o sa-l adaug. Singura deosebire fata de schema precedenta este folosirea unui LM7805 in loc de LM317 deoarece am folosit inaintea lui un LM7815 ptr alimentare driveri si parte flotanta. Astept critici pertinente. 

Acum revenind la inductanta, frecventa se pare ca nu este 20Khz cum fals am fost informat, ci 31Khz. Eu am facut calculele conform teoriei postate de Smilex si nu prea imi da cum ii da lui Smilex, ceva gresesc eu. Adica am calculat inductanta necesara pentru o variatie de curent de 15A, si mi-a dat o valoare de 38uH. Luind o inductie de maxim 0.6T si tinand cont ca EE55 are  Sm=353mm patrati, curentul maxim de 60A la care se adauga variatia de 15A (+-8A aprox) imi da ca trebuie sa bobinez 12,25 spire rotunjim in plus 13 spire, presimt insa ca ceva e gresit. Pentru EE71 imi ies 6,32, rotunjit 7 spire, cam putin as zice. Marian, Smilex luminati-ma , unde gresesc!!!!

Adaug schema si cablajul.

MPPT.pdf

Schema MPPT 2.LAY.pdf

Editat de silicipi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un prestabilizator la 20V cu 1 tranzistor e potrivit inaintea 7815 .Personal prefer LM2575 T15 HVT din care scot si 5V printr-o infasurare secundara pe bobina .

Dimensionarea pt 5V e simpla :numeri cate spire arebobina de 100u si imparti la 15 => nr de spire /V .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am verificat cu atentie cablajul, dar as avea doua sugestii, operationalul cat mai aproape de sunt, si macar unul din electroliticii de pe 60V, pus cat mai aproape de mosfeti, eventual in partea dreapta a cablajului, plus un multistrat in paralel. Altfel, o sa ai ceva varfuri de tensiune pe mosfeti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spirake hex-ul e in arhiva de pe prima pagina, si uite  o sa atasez  si fisierul Lay, si cablajul printat in format pdf, pun tot nu sunt secretos, sa faca toata lumea, dar mai intai sa asteptam, sa verificam si paraverificam, sa fie functional si sa nu se strecoare greseli.

Operationalul  langa shunt nu am cum, dar nici nu e nevoie de mare precizie. Dealtfel Smilex este cel care recomanda venire cu fire separate de la shunt direct la operatinal, si zicea el, firele rasucite.

Avetin arhiva tot ce este necesar.

Tyc incercam cu stabilizatoarele astea, daca e nevoie, modificam, dar dupa cum vezi nu prea e spatiu.

Mppt.rar

Editat de silicipi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate sa fi gresit si eu, m-am obisnuit cu asta. Foloseste ce calculez ca exemplu de calcul si calculeaza-ti singur ce doresti.

Majoritatea pulberilor se satureaza pe la 0,6-0,7T. Majoritatea feritelor se satureaza la 0,4-0,45. Rrcomandasem 0,5 la pulbere si 0,3 la ferita in curent continuu. Sa fie 0,35 (nu-mi place, ca se mai adauga si variatia) dar la 0,6 pe ferita, chiar si chinezii s-ar minuna. Poate-ti ciocane la usa in curand niste chinezi...

Cablajul pare ok principial. Muta cele doua diode 4148 mai aproape de mos, ca ai loc. Sau separa-le traseele, ca mai jos:

post-1355-0-37768100-1423696790_thumb.gif

Recomandasem 4k7 de la iesire la in+ la mcp-ul functional, pentru o comutare mai ferma si o idee de histerezis. Cum crezi insa.

 

Nu adauga si variatia la calculul nr. spire. Foloseste doar valoarea de curent a componentei continue, 60A in cazul tau. Pentru 0,3T, 60A, 38u si 353mmp, mie imi da 22 spire.

 

Firele de la shunt sunt ok, dar aplicarea e eronata. Firul ce coincide cu masa trebuie folosit numai pentru intrarea AO ce citeste curentul, Din cadrul intrarii face parte si condul de 0,1u de acolo. Deci firul de masa de la shunt trebuie sa vina numai pe 0,1u si in+. Pe schema intrarile sunt gresite, pe cablaj pare ok. Pe cablaj in schimb, nu apare 0,1u. Nu stiu ce faci acolo, dar sper ca tu stii.

Editat de smilex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desigur ,in mod normal functioneaza corect.

In caz de avarie (IR pleznit sau ceva - poate fi si un condic) se declanseaza un efect de domino . Asa lucreaza chinezu' : daca trage o besina ,se termina tot si nu are rost sa te mai intrebi care a fost cauza - se inlocuieste modulul .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock