Jump to content

Recommended Posts

Manca-ti-as! Il masori tu. Reciteste.

Da, nici eu nu cred ca incap. Si asa era cam mare densitatea de curent. Deci miez mai mare?

Edited by smilex

As mai avea un miez M184-281, atasez si un pdf cu ale sale caracteristicim e marisor, il gasiti la pagina 23 din pdf.

M184281.pdf

Matache, de ce sa nu se faca limitarea din controler?

Sa se faca, dar niciunul dintre noi, cu exceptia lui @Flopir, nu ne pricepem la asa ceva. Pe de alta parte, plecand de la idei proaste, uneori se poate gasi o idee buna, dar din nici-o idee, nu iese nimic.

Daca nu e bun cel propus de mine cu intrefier distribuit, trec la EE71, asta ar trebuii sa ajunga.

Pai eu nici n-as merge pe controler, dar am inteles ca sunt cateva idei novatoare de cautat mppt care ar putea folosi si eolienelor. In plus, e optiunea lui silicipi.

Oare nu se poate mari frecventa nici macar cu un alt uc? Sau e prea scump? Un 60-70kHz te scoate cu EE55.

Pt o  frecventa mai mare trebuie schimbat microcontrolerul, am vb cu Flopir si este deja in lucru ceva. El propunea insa, fie sa renunt la mosfetii de jos si implicit la redresareasincrona, inlocuindu-i cu diode, intrucat disipatia pe ele e mai mica decat disipatia pe dioda inseriata cu acumulatorul, ori sa comande si mosfetii de jos direct din microcontroler, care sa comute intre redresare clasica si redresare sincron, folosindu-se de diodele din mosfeti in functie de curentul livrat de convertor.

Insa pana finalizeaza el softu, (are ceva facut, trebuie insa testat hardwear, fizic) ma cam mananca palmele sa testez schema de mai sus la curenti mai mici, apoi cresc progresiv. Vom vedea.

Este evident ca regimul MPPT nu se poate mentine pentru oricare din modurile ideale de incarcare ale acumulatorilor. NU se poate face MPPT decat daca energia data de panouri la un moment dat este mai mica decat cea "inghitita" de acumulatori in acel moment (indiferent de regimul de incarcare). In plus graficul ala de incarcare ideala nu este posibil decat daca energia data de panouri este MAI MARE decat cea absorbita de acumulatori. Deci totul este un compromis.

Trecand peste asta, dupa mine, cautarea maximului in programul de mai sus poate fi imbunatatita. Programul cauta regimul optim al panoului parcurgand umplerea de min la max, mentine respectiva valoare un timp si apoi cauta iar in acelasi fel. La fiecare cautare se pierde energie. Eu as parcurge de la min la MPPT +1, apoi in jos pana la MPPT -1 si tot asa permanet. In felul asta sistemul se "invarte" constant in jurul MPPT. E usor sa gasesti nod im papura... Poate ma apuc de o implementare de la 0 cand o sa am timp...

Alta problema ar fi partea de putere. Pentru 60A, cu siguranta trebuie aleasa alta arhitectura mai eficienta. Ma gandesc la un buck sincron - mosfeti N, un IR2110 sau similar, si uC. Aici vreu sa fac apel la experienta lui Smilex. Eu am gandit ca buck-ul sa treaca de la sincron la clasic (folosind dioda din mosfetul dinspre masa) in functie de curentul de incarcare, pentru a evita scurtcircuitarea acumulatorului de catre mosfetul dinspre masa. Toata treaba asta o poate face uC-ul dar nu stiu daca driverul flotant poate functiona in regimul asta...

Si eu cred ca algoritmul de cautare sugerat de tine, e cel corect. Adica cresterea in pasi a umplerii, pana se obtine maxim de putere, apoi baleierea umplerii in jurul acestei valori. Aici s-ar putea sa existe o mica problema, daca doua citiri consecutive nu se fac destul de rapid, iar iluminarea panourilor se modifica brusc, e posibil sa se piarda MPPT. Am testat asa ceva, un soft conceput de Vlad Mihai, pentru o eoliana si m-am lovit de problema asta. E drept ca la o eoliana viteza vantului variaza mult mai rapid, comparativ cu variatia iluminarii unui panou. Zilele acestea o sa-mi vina la reparat doua regulatoare MPPT, facute de firma. Daca reusesc sa repar macar unul, o sa-l testez sa vad daca-mi dau seama ce algoritm de cautare foloseste. Informatiile ar putea fi utile, pentru a intelege functionarea.

Despre trecerea redresarii de pe sincron pe clasic, ce sa zic....Cred ca pe sincron ramane problema decarcarii acumulatorului pe tranzistor, daca nu se foloseste monitorizarea tensiunii cu comparator, propusa de @smilex.

Daca se poate implementa limitarea de curent prin acumulatori, ar fi perfect. Masurarea curentului de incarcare, ar putea fi utila si la determinarea sfarsitului incarcarii acumulatorului, cand curentul ar scadea sub o anumita valoare. In acest moment, s-ar putea comanda corect ultimul stadiu de incarcare.

Silicipi, exista si posibilitatea unui buck la 60-70kHz dar care sa fie comandat in umplere de un uc cu o comanda simpla de tensiune continua (variabila lent).

Matache, eu tot nu inteleg ce doresti cu limitarea suplimentara. Daca faci ca din soft sa ai un anume curent de incarcare (urmarind regimul, nu mppt), ce limitare mai e necesara? Sau invers, daca urmaresti mppt iar tot sistemul iti ofera doar o anume valoare finita de curent, de ce sa-l mai limitezi?

Nu stiu cum sa mai explic, sa ma fac inteles...Am un acumulator de 12V/1000Ah,care trebuie incarcat cu maxim 100A,ca asa zice producatorul, iar eu trebuie sa-l cred, ca n-am nici-un interes sa-l distrug, dar panourile mele pot produce 2Kw, deci as depasi curentul maxim admis de acumulator. Dar astia 2Kw, sunt produsi poate o ora pe zi,o zi pe saptamana, etc. In rest panourile pot produce mult mai putin. Deci indiferent cat produc panourile, eu trebui sa limitez curentul de incarcare la maximul admis de acumulatori. Pe de alta parte, in schema analogica postata de tine, exista limitare de curent. Spune-mi te rog din ce ratiuni ai folosit-o.

@matache

La eoliana e ceva mai complicat. Trebuie luata in calcul si inertia mecanica, iar maximul de putere depinde de mai multe variabile. Aici trebuie sa ma mai punct cu teoria. Oricum maximul la panou solar e mult mai usor de obtinut si mentinut indiferent de ilumunare. Puterea la o iluminare data, functie de curentul extras, e o parabola (corectati daca gresec). Deci in orice directie ma deplasez, pe axa curentului, puterea creste in directia maximului si scade invers. Asta vreu sa folosec in soft, iar cautarea sa fie permanenta.

Cred ca se poate folosi si la eoliene, plecand de la o turatie minima in sus si cu o constanta de timp mare astfel incat sa se stabilizeze mecanic elicea...

• Like 1

Hai sa ne rezumam deocamdata la fotovoltaice. La eoliene, MPPT-ul se poate face analogic, @smilex poate isi aminteste discutia, extragerea unui curent egal cu patratul tensiunii.. Am testat practic pe eoliana si functioneaza.

• Like 1

Asa-i, exista limitare maximala de curent prin scoaterea de pe mppt. Cazul precizat de tine e corect, dar numai daca panoul poate da mai mult decat suporta bancul de acumulatori. Eu ziceam ca o solutie buna este marirea acelui banc astfel incat ce se genereaza ca maxim sa fie usor de inghitit de acumulatori, iar atunci mppt-ul realizat poate extrage maximul posibil. Cred ca totusi, pana nu stabilim ce dorim cu prioritate (maxim sau regim), nu o sa cadem de acord. Schema e a mea, dar nu am postat-o eu. Probabil cand a fost creata exista conditia limitarii curentului datorita puterii mai mari a panoului, exact ca in cazul expus de tine.

Daca te uiti pe schema, shuntul este inaintea primului cond, RC-ul e pentru spike-uri, operationalul e de viteza, comanda e in pinul 3 de rampa. Adica conditia de rampa e realizata pentru a face momentul off la o valoare anume a curentului.

Sa stii ca cu eoliana eu tot nu sunt impacat. Probabil m-as convinge daca ar exista doua eoliene identice una linga alta, una cu extragere curent proportional cu tensiunea si alta cu curent proportional cu patratul tensiunii si s-ar face comparativ bilantul energetic a celor doua la diverse viteze de vant. Probabil ca doua eoliene identice creaza posibilitatea gasirii solutiei optime prin comparatie in timp real.

Referitor la MPPT eoliana...Pun un filmulet a unui test mai vechi, in care se masoara simultan tensiunea si curent iesire din generator si viteza vantului. Pe baza filmului, am ridicat acum un grafic, care arata puterea, functie de viteza vantului.

Graficul ridicat, seamana destul de bine cu un altul, de la o eoliana de calitate. http://www.braun-windturbinen.com/products/antaris-small-wind-turbines/antaris-2-5-kw/

post-25543-0-52673300-1421504316_thumb.jpg

Edited by pisica matache

Oameni buni, lasati putin eolienele, pentru ele se poate creea un topic separat desii nu e cu totul strain de ce se discuta acum. Smilex, schema este a ta, si da, la momentul in care a fost conceputa , bancul de baterii era altul, acum am aprox 550Ah in stare buna, mai am insa inca un banc de baterii de 24V/150Ah, format din 12 elementi 3OPsZ de 2V/150Ah Sunlight care datorita incarcarii defectuoase, si  pastrarii lor la temperatura de 30-35 de grade Celsius, s-au descarcat si apoi s-au sulfatat destul de serios, ma lupt sa-i readuc la viata.

Acum, revenind, ceea ce vreau eu si implicit toti cei ce au panouri fotovoltaice, este incarcarea corecta a acumulatorului, ceea ce in anumite situatii anuleaza cautarea MPPT. Atingerea punctului de limitare curent, in cazul in care este soare suficient si acumulatorii descarcati (bancul de acumulatori nefiind in concordanta cu panourile) este unul din momentele in care MPPT se anuleaza. Cautarea si mentinerea MPPT este absolut necesara in cazul unui cer noros si baterii descarcate, s.a.

Asa cum spunea si Matache, datorita diferentei mari dintre soare puternic si cer noros, se cere ca puterea fotovoltaica instalata sa fie mai mare, ca si in cazul unui cer noros sa se livreze suficient curent ptr incarcarea bateriilor, macar la un regim de avarie, cat sa nu se descarce ffff tare.

Acumulatorii deep cycle sunt ingrozitor de scumpi, si de aceea trebuiesc incarcati corespunzator, dupa specificatiile producatorilor pentru o durata de viata cat mai mare. 

Majoritatea chargerelor MPPT nu ofera si posibilitatea limitarii curentului de incarcare, ci se livreaza maxim posibil din ce ofera panourile, si in situatia in care puterea fotovoltaica instalata depaseste curentul maxim suportat de charger acesta face aripi intr-un fum gros si intepator, se distruge. Chargerele mai pretentioase, ale firmelor cu renume in domeniu, ofera si posibilitatea limitarii curentului intre anumite valori, dar sunt ingrozitor de scumpe, as zice eu nejustificat, de vreo 4 ori mai scumpe decat un MPPT clasic, fara limitare de curent. Toate insa tin cont de etapele incarcarii corecte a acumulatorilor.

Ceea ce vreau eu sa fac, e un charger usor supradimensionat, care sa incarce corect acumultorul cu posibilitatea stabilirii pragurilor de Bulk, Absorbtion, Float, Thermistor si Equalise, care sa urmareasaca MPPT cand e posibil si sa limiteze curentul de incarcare al acumulatorului. Toate aceste cerinte nu se pot obtine la un loc fara microcontroler, sau schema ar devenii fffffff stufoasa. 

Ceea ce imi dores de la voi este sa discutam pe tema asta, mai ales partea de forta, pentru obtinerea unui randament cat mai bun.

Pana nu face Flopir softul, trebuie sa ma multumesc cu ce am, sotul si PIC16F8, macar pentru teste, sper ca sapt viitoare, dupa ce repar sursa reglabila sa ma pot apuca de teste.

Edited by silicipi

In care caz intreb eu: ramai la 20kHz cu EE71 (ca sa recalculez) sau cresti frecventa?