Jump to content

Recommended Posts

Buna silicipi. Ai reusit sa repari controllerul?

E foarte interesanta partea de comanda, condensatorul ala de 1u inseriat cu grilele il inteleg, dar cei 3 condensatori de 2,2nf paraleli + inca aproape 18nf capacitatile fetilor sunt totusi o sarcina destul de mare pentru un driver de 2A sa le incarce. Sau nu?

La ceva de genul lucrez si eu de vreo luna de zile (cand am cate 1 2 ore libere) tot cu mosi canal N si optocuplor cu driver integrat.

Am studiat un datasheet pentru HCPl-ul din controllerul tau, pare a fi compatibil pin la pin cu tlp250 daca pe cablaj

este prezent un scurt intre pinii 6 si 7. Nu am inteles eu prea bine la ce frecventa lucreaza acest driver pentru ca datasheetul era in chineza si engleza dar presupun ca poate lucra la 32khz.

Ar fi placut sa poata lucra la 60khz pentru ca atunci as putea face softul sa lucreze sau la 32 pentru banc de 24V de baterii sau 60 pentru banc de 12V folosind aceeasi inductanta.

Citirea curentului o fac folosind un amplificator operational inversor, cu o amplificare de aproximativ 25 de pe 2 rezistente de 0,02ohmi, iar a tensiunii prin divizoare cu 20 pe partea de intrarea de la panourile solare si divizor cu 10 pe partea de iesire.

Placa de arduino este foarte robusta, dispune de 8 intrari analogice, foloseste un singur ADC pentru a masura toate valorile de la intrari dar este mai mult decat suficient pentru aceasta aplicatie.

Am pus optocuploarele pe pinii 5 si 6 ai placii, acestea pot genera pwm si la 62khz.  

Iar restul pinilor digitali ii folosesc pentru a afisa date pe un display si mai am 3 pini pe care vreau sa montez o mica tastatura cu 3 butoane pentru un meniu simplu.

Saptamana asta sunt in concediu asa ca voi incerca sa avansez mai mult decat stadiul care se vede in poza, deocamdata imi da dureri de cap softul (nu ma pricep la programare aproape deloc si folosesc o gramada de variabile care consuma aproape tot ram-ul microcontrollerului si probabil o instructiune simpla eu o fac prin 3 linii de cod dar asta e) si daca prezinta interes pentru cineva continui cu prezentarea stadiului acestui proiect pe forum.

post-32435-0-24915300-1444647231_thumb.jpg

Salut Mihai! Inca nu e gata, am inlocuit piesele arse si acum am semnal frumos in grilele mosfetilor. Mosfetii imi vin maine de la TME si pe joi sper sa am ceva timp liber sa pot lucra, acum in paralel lucrez la un invertor de 6KW, si e muuuult de munca, sper ca in vreo 2-3 luni sa termin. 

Acum, ce vreau sa spun este ca HCPL3120 e de vreo 3 ori mai rapid decat TLP250, pe care si eu il folosesc in invertorul de care am vorbit mai sus, dar acolo merge la 20Khz ptr comanda puntii H in vederea obtinerii sinusoidei la iesire.

Sursa din Outback merge la 24Khz, iar ca procesor foloseste un Atmega 644, din ceea ce am vazut eu pana acum. Abia astept sa montez mosfetii si sa vedem ce ese, sper sa nu se lase cu foc de artificii. Vorbim mai incolo.

lucrez la un invertor de 6KW

Spor la treaba....

domnilor va anunt ca am reusit sa testez putin converorul buck al mppt-ului cu arduino pe care incerc sa-l construiesc.

Pana acum am reusit sa livrez in grupul de baterii aproape 500W dintr-un transformator care in gol da aproximativ 70V iar cu 500w scade undeva la 53V. In 2 minute frige transformatorul iar radiatorul pe care am montat un irfp150 si 2 x 20mbr100 e rece.

Ce am descoperit pana acum este ca lui TLP250 nu prea ii place sa functioneze sub 12V asa ca am montat o sursa separata de 16V care alimenteaza optocuplorul.

frecventa de oscilatie este de 25khz desi am descoperit ca tlp250 functioneaza bine si la 40khz.

La 500w se incalzeste inductanta de 150uh destul de tare, in 5 minute a ajuns pe la 60 de grade desi este bobinata cu sarma de 1,2mm si nu are mai mult de 1,2 metri lungime sarma de bobinaj.

Nu pot testa portiunea de cod care se ocupa de tracking din transformator pentru ca pur si simplu duce factorul de umplere la maxim (aproape 95%) si ar mai vrea.

Duminica daca este o zi senina si nu ma imbat sambata seara sper sa am timp sa probez si aceasta functie. am cablurile de la panouri in casa doar ca nu am timp de teste maine.

• Like 1

Ma interseaza si pe mine un regulator mppt generic eu am sursa in comutatie pwm foreward facuta are push pull in primar cu 2 mosfeturi de 600v 30m ohm si in secundar cu redresare sincrona 2mofeturi de 100 v 2 mohm la 1200w se pierd in ea 10w am facut 0 cu citirea tensiunii la intrare sa plece si sa stabilizeze tensiunea la intrare daca sarcina la iesire e suficienta, astfel caut MPP manual din potetiometru dar ramine fix pana mai verific la cateva zile, sursa merge cu 2 siruri ca cate 10 panouri de 12 in serie 360 celule caa 165v in MPP.

modulul de MPPT care il doresc eu trebuie sa citeasca tensiunea si curentul la intrarea sursei si sa scoata o tensine de la 0la 5v sau si mai putin daca nu se poate asa, care sa o aplic pe referita pwm din sursa in loc de acel divizor cu potentiometru, nu ma intereseaza alte limitari. daca nu are sarcina suficienta iese in bucla descchisa si merge in unda continua, pentru cele push pull acest regim nu presupune nici un risc.

Practic sa iau pwm-ul intergrat din microcontroller si sa il aplic pe acea referinta a pwm -ului din sursa mea, cu plajele de la intrare ma descurc eu doar sa stiu domeniile in care lucreaza, fac divizoare adecvate eventual pentru curent un amplificator sa nu fie cadere mare pe shunt, sau folosesc un LEM vad eu.

limitarea incarcarii o am cu dump load eventual ii pun o protectie cu zavorire daca cumva se intrerupe dumploadul daca creste la isire peste o anumita limita se oprste de tot si ramine zavorita.

Algorimul ala cu MPP+1 MPP-1 mi se pare intersant caci conseva starea si nu are iesiri din bucla brutale care duc la pierderi mai de putere in caz de vreme variabila, eu vroiam sa limitez plaja de tensiune la intrare analogic MPP +-10% sa nu iese urit din bucla cand trec nori.

pai cavit la chestia asta functioneaza foarte bine un arduino, oricare din ele.

Eu as folosi insa o iesire pwm si un optocuplor care sa atace direct fetii, cam ca in cazul schemei controllerului lui silicipi, nu m-as complica sa atac amplificatorul de eroare al unui pwm.

Daca ai cum sa faci rost de un arduino pot sa iti dau codul sursa pe care l-am conceput eu, il putem adapta foarte usor la ce ai tu nevoie.

Din pacate modulele chinezesti care le-am cumparat eu sunt cu atmega32 smd si nu am decat 2, o clona de nano si o clona de uno.

Am reusit sa fac un algoritm care sa caute mppt-ul, el merge in 250 de pasi dar dupa cum zicea si smilex practic sta intre 50 si 75%,

Eu momentan testez iesirea din arduino printr-un tlp250 care teoretic prin datasheet zice ca merge la 25khz dar si la 35khz pe osciloscop forma de unda arata foarte bine. O sa comand de la chinezi niste hcpl3120 pt ca am alte probleme cu alimentarea lui tlp250, practic la 40V daca bateriile nu is complet descarcate se restarteaza intr-o veselie. Solutia provizorie este o dioda redresoare si o sursa auxiliara de 12V.

Pare mai simplu asa, dar mie m-i se pare mai fara batai de cap sa atac aplificatorul de eroare, sursa asta care o am eu merge pe 100 Khz, si traba e ca nu seintimpla nimic catastofal daca softul o ia razna, ii pun limitari analogice.

In ceea ce priveste problema cu tlp 250 sunt altele mai bune si decat 3120, Incearca acpl w 346 sunt cam de 10 ori mai rapide ca tlp 250 si suporta dv /dt cam de 10 ori mai mai mari, in plus merg la tensiuni ortodoxe 10-20v UVLO 9,5v si max 25v recomandat 20.

chestia asta cu dv/dt e buna caci pot sa dea impulsuri false in regimuri de comutare dure, aspect de nedorit.

La aduino este si interfata cu utlizatorul, ceva afisare ceva butoane? ori numai algoritmul in orb.

Ma gandesc ca bucla MPPT se poate face si analogic folosind un multiplicator analogic, e foarte rapid, si da la iesire o tensiune proportionala cu tensiunea x curentul care se poate aplica pe referinta amplificatorului de eroare.

Am vazut pe piata controllere MPPT cu electronica si display dedicate cu LCD cu pictograme in genul statiilor meteo, alea practic au o comanda on off pentru acele pictograme si nu au un algoritm complex de afisare, au doar niste afisaje cu segmeti hardware pe care afisaza cativa parametri, tensiuni, curenti, puteri, energii, grad de incarcare si 3 butoane.

In caz de cotroller digital as fi dorit sa fie un monitor al sistemului, daca exista bunavoita pentru soft,  sa afiseze atit starea sistemului, adica curenti, tensiuni, putere, grad de incarcare, un cecher al capacitatii de incarcare reale a acumulatorului, cat si functiile active ale controllerului, de exemplu, bulk charge, abs charge, float, mppt on or off, normal mppt este on in stadiul bulk charge indiferent de consumul din mometul respectiv dar poate fi on si in abs sau float daca exista consum egal cu putera generata de aria PV dar de regula or e mai mic or mai mare si atunci trece in bulk cu MPPT on .

In final pentru arduino ce i-mi recomandati pentru care aveti soft si cat ar face, si daca ar mai putea fi dezvoltat pe parcurs.

Mihai, daca ai nevoie repede si nu ai cu sa faci rost in timp util, pot sa I-ti pun si 3120 si acpl w 346.

Oftopic: am vazut ca se discuta mai sus de necesitatea respectarii cu strictete a stadiilor de incarcare a acumulatorilor, din propria experienta si ce am citit, critc este sa nu se aplice o suprincarcare mai mare decat cea specificata deoarece placile pozitive sunt corodate si acumulatorul distrus in timp relativ scurt, aspectul asta s-ar putea imbunatati si la controllere inteligente prin implementarea unui algoritm cu comportament adaptiv, in ideea ca daca a survenit o serie de cicluri putin adinci, adica nu s-a prea consumat cateva zile la rind sa fie redusa faza de absorbtie sau eventual sa se renunte la ea si sau reducerea tensiunii aplicate in faza de absorbtie.

Un anumit grad de subincarcare nu este asa nociv mai ales daca acumulatorul este ciclat frecvent cu e cazul sistemelor PV, se poate recupera excelent prin incarcare cu impulsuri care asigura si o egalizare fara a fi fi nevoie de supratensiune mare.

Egalizarea prin incarcare cu impulsuri se datoreaza faptului , capacitatile interne ale celulelor sunt aproape egale in cazul in care placile nu sunt corodate, se formeaza atfel un divizor capacitiv care egalizeaza tensiunile pe elemente.

In cazul in care corodarea e destul de avansata celulele sunt practic pierdute, oricum egalizarea nu mai poate face nimic.

Practic eu fac incarcarea cu impulsuri cu sursa de mai sus, cu iesirea nefiltrata, si am un droser de filtraj dinspre acumulator spre invertoare.

In cazul unor descarcari profunde prelungite placile se umfla si se inmoaie, pasta nu mai adera bine la gratar, la incaracare se produce o corodare accelerata a gratarului si bateria moare repede, insa asta depinde mai ales de bilantul energetic al sistemului decat de controllerul de incarcare.

Cat priveste sulfatarea am luat un acumulator stat de mult fara tensiune la borne, am pus niste apa si l-am lasat la incarcare cu impulsuri la curent mic cateva zile, practic nivelul electrolitului a crescut cu 2 cm si densitatea ajuns la densitatea pentru o baterie incarcata la fel si tensiunea in gol, acidul sulfuric a iesit aproape in totalitate din placi, dar structura placilor a fost distrusa de acest proces de umflare si inmuiere, desi capacitatea de incarcare a fost restaurata in buna masura, rezistenta interna si curentul de descarcarea au fost dezastroase, practic acel acumulator nu putea fi descaracat mai repede de cateva zile tot asa cum a fost si incarcat.

• Like 1

........desi am descoperit ca tlp250 functioneaza bine si la 40khz.

La 500w se incalzeste inductanta de 150uh destul de tare, in 5 minute a ajuns pe la 60 de grade desi este bobinata cu sarma de 1,2mm si nu are mai mult de 1,2 metri lungime sarma de bobinaj....

Bobineaza cu shufa, facuta din x fire de sarma de y mm diametru.

pentru 40kHz, y e bine sa fie de maxim 0,4mm

x depinde atat de curentul de varf cat si de curentul mediu prin bobinaj

empiric, eu as lua o densitate de curent de max 2A/mmp pentru curentul average, si de maxim 7-10A/mmp pentru cel de varf

tot empiric, deoarece eu bobinez cu sarma de 0,2mm, caci am multa, folosesc in general 4-6 fire pe amper mediu si 1 fire pe amper de varf

cavit la arduino am si un lcd de nokia5110 pe care afisez paramterii: tensiune curent intrare, iesire, putere intrare si iesire.

ma gandesc sa ii fac inca o placuta cu 3 butoane din care sa poata fi reglati parametrii doriti gen tensiune de incarcare, float, equalise daca aduc vreun beneficiu.

deocamdata nu este un controller de incarcare deoarece abia am reusit sa verific algoritmul de functionareintr-o zi in care nu am prea avut soare si se pare ca functioneaza destul de bine dar mai este de optimizat.

Deocamdata imi dau dureri de cap citirile pe care le face arduino, de exemplu face o citire de 50v si apoi 48v, asta presupun ca e din cauza ca nu am pus decat un condensator de 1000uf/100v la intrare, cand afara bate soarele pe panouri pare a citi mult mai bine.

Deocamdata softul merge cam asa:

citeste tensiunea de la intrare de 50 de ori si face suma

imparte suma rezultata la 50 si obtine o medie

face acelasi lucru pentru curent

si apoi ia in calcul daca produsul celor 2 e mai mare sau mai mic si in functie de asta mareste modulatia cu 1 pas sau scade 1 pas.

seteaza temporar puterea produsa cu modulatia asta

iar apoi se repeta bucla.

Imi trebuie 2 zile cu soare si liber ca sa pot pune softul la punct.

La mine in zona maine si poimaine se anunta foarte innorat asa ca no sa prea am ce testa.

controllerul are 2 intrari si o singura iesire pe care pune ambele buck-uri in paralel.

asa...curentul il citesc ca in schema de la inceputul acestui topic, doar ca am folosit rezistente de 20miliohmi si am scazut amplificarea lui lm358 la 12,5 iar pentru tensiune divizoare cu 20.

Eu zic ca e mult mai usor daca microcontrollerul iti comanda direct fetul de comutatie, poti sa pui in loc de optocuplor un filtru lc si obtii o tensiune intre 0 si 5v dar devine schema mai complexa, ai mai multe reglaje de facut, etc...

La citire cel mai simplu e sa faci moving average adica tii un numar de citiri, daca vrei tu 50 si cand o bagi pe utima o scoti pe prima adica cea mai veche si faci media pe ele la fiecare apdatare, asa am facut eu la un aparat de bioimpedanta pe pic si merge foarte bine.

Moving average actioneaza ca un fitru, dupa mine as face asta pe DSP sa fie mult mai rapida cam ca un invertor vector mode care citeste curetul instataneu prin infasurarile unui motor la cateva sute de hz.

Din pacate nu stiu pe nimeni care sa dezvolte un astfel de proiect pe DSP asta bine inteles ca ar trebui legat le un ARM ceva, sa ai o intrefata cat de cat.

Dava vrei optocuplor pune mesaj pe privat.

Cat despre arduino mai vezi daca mai poti pune cate ceva pe ea.

cavit astazi am cumparat 60m de fir de 4 de la dedeman sa pot monta calumea si celelalte panouri pe un suport si daca am maine timp sa ma ocup de asta as putea miercuri sa fac experimente pentru ca se anunta soare.