Sari la conținut

Calcule si realizare invertor sudura 200A


gap

Postări Recomandate

Vreau sa-ti spun cateva lucruri, dar sa nu o iei in nume de rau. Criticile se doresc a fi constructive si nu pentru a-ti infrana elanul!

 

Ai adus pe aceasta placa partea periculoasa a schemei, fara a tine cont de regulile minime privind electrosecuritatea. Distanta dintre traseele din partea secundara a trafului driver (legat galvanic la retea si al carui rol, pe langa transmiterea catre finali si distributia impulsurilor PWM intre cele doua ramuri de finali mai este si de separare galvanica intre reteaua de 230v AC si iesirea, respectiv partea de comanda a invertorului) si partea primara a lui, sunt de ordinul a 1-2mm. Colegul Miticamy atragea atentia pe celalalt forum despre regulile minimale privind acest aspect. Nu-ti doresc, ca din cauza condensului aparut la o utilizare normala a invertorului, sa apara descarcari intre trasee! La curentii care se vehiculeaza prin acest aparat, inainte sa sara siguranta va iesi mult fum, cu reflexii in portofel!

 

Distanta dintre drivere este foarte mica. Traseele unuia se afla la distanta de 1-2 mm de ale celuilalt. Diferenta de potential intre ele este de minim 300V in impuls. Nu stiu daca nu cumva ajunge pe la vreo 600! Daca este asa, ste groasa rau!

 

Intre drivere si finali este de preferat sa ai o distanta cat mai mica. Firele lungi inseamna inductante si capacitati parazite care pot influenta forma semnalului in grilele finalilor. Cred ca este de ajuns ca ne luptam cu capacitatea Grila-Sursa a finalilor. Orice element in plus introdus in acest circuit este in defavoarea noastra. Sansele de esec cresc!

 

Si inca o simpla observatie: cablajul prezentat de mine se doreste a mari gradul de compactizare al invertorului si de a utiliza spatiul cat mai eficient, fara fire trase aiurea, dar alegerea unei variante constructive, este optiunea constructorului, in functie de piese, de elementele mecanice si de racire, etc. Are si al meu multe hibe, este departe de a fi un exemplu!

 

Te invit sa profiti de cunostintele care ti se pun la dispozitie si, iti urez succes!

Cand ai nevoie de ajutor, nu ezita sa ne spui!

Editat de ciby
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sfaturi,criticile constructive sunt bine venite.Am 4 buc. tranzistori STGW80V60DF ,au capacitatea de intrare cam mare (10,5nF) dar cred ca pot folosi cate o bucata pe ramura (la 40Khz si 100*C au peste 60A) oare fac fata? Si inca o intrebare : C24 si C25 pot fi la 63V? Si inca una : pot alimenta la 15V ?

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Fara semnal, spotul este pe linia de 0?

Daca da, atunci nu prea este OK. Amplitudinea este de aprox. 24V in dreptul "ciocurilor", ceea ce este cam mult pentru majoritatea IGBT-urilor.

Pune un transil P6KE18 in parallel pe condul de 10nF si mai fa niste poze. Si rezistenta de grila, inaintea condului. 

Si mai pune poze cu semnalul inaintea driverelor.

Editat de ciby
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spotul este pe 0 dar arata mai mult cu vreo 4V (am vizualizat cu Fluke dar n-am cablu de comunicatie si in pozele ies prost) . P6KE18 nu am momentan.Cred ca e ceva in partea primara.Am folosit IRFZ46 (n-am avut IRF540).

post-1501-0-77083900-1444211719_thumb.jpg

post-1501-0-86414400-1444211729_thumb.jpg

post-1501-0-98505600-1444211745_thumb.jpg

post-1501-0-76372200-1444211759_thumb.jpg

Editat de bentan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IRFZ-ul este buba. Are capacitatea Grila - Sursa prea mare, 1800 pF, combinata cu rezistenta prea mare dintre iesirea UC si grila IRFZ, da simptomele din poza 2. Acea rotunjire din partea stanga a palierului de sus din poza 2.

UC-ul accepta pana la 1A pe iesire si in cazul asta valoarea minima a rezistente pe iesire este de 15 ohmi. Incearca sa reduci valoarea ei pana ce dispare acea rotunjire din poza 2, iar semnalul sa arate ca in poza 1.

Daca nu reusesti, schimbi MOS-ul cu unul cu Capacitate D-S mai mica si cu un curent maxim mai mic, de la vreo 3-4A in sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus un MOS cu aprox. 400pF si  s-a mai imbunatatit putin semnalul in grila (IRF540 are 1700pF dupa catalog). Fara sarcina semnalul la iesire din driver arata perfect. Am mai vizualizat cu FLUKE si acel varf de la iesire nu depaseste 18V. Maine daca am timp voi continua. Am inceput cu partea de comanda + driver pe aceeasi placa (cu distante mai mari intre primar si secundar la trafo driver) si mai astept sa fac rost de platbanda de cupru ca sa fac trafo. Multumesc pentru sprijin si revin cand am nevoie.

Editat de bentan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R36 este de 220 ohmi in schema Telvin-ului din care eu am copiat-o, cu MOS-FET-ul de rigoare, adicatelea, IRFD110 cu capacitate G-S de 180 pF. Daca citeai pe elforum, presupun ca ai umblat si pe acolo, ca nikname-ul imi este foarte cunoscut, ai fi vazut ca eu am schimbat-o cu una de 47, tocmai din aceasta cauza.

Pune un 22 ohmi fara grija, UC-ul rezista si ai sa vezi cum se imbunatateste semnalul!

 

Ce platbanda folosesti?

 

Si nu te grabi! Intre primar si secundar pune un termostat de vreo 90-100 grade asa cum am spus intr-un post pe celalat forum. Aici (http://www.elforum.ro/topic/28751-schema-aparat-sudura-rusesc-in-cc/?p=1240764) se vede ca din transformatorul final ies doua fire galbene, aparent fara rost. Sunt terminalele termostatului bagat inauntrul infasurarilor, intre primar si secundar. Le inseriezi cu termostatele de pe radiatoare si vei avea protectie termica si la traful final. La fel si in bobina de iesire. Undeva, tot pe acel topic, cu o pagina sau doua mai inainte, vei gasi si sursa si tipul acelor termostate.

 

LE:

Ah, varsta, ce sa-i faci! Despre acele termostate am vorbit pe pagina dinainte, din acest topic!

Editat de ciby
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock