Sari la conținut

Calcule si realizare invertor sudura 200A

Postări Recomandate

Am pus rezistenta de 51 Ohm in grila si am obtinut urmatoarele forme de unda.Poate nu e bine bobinat trafo driver (nu e spira langa spira,intai am bobinat primarul dupa care fiecare secundar separat cu izolztie intre ele)

post-1501-0-11465800-1444285527_thumb.jpg

post-1501-0-21339900-1444285551_thumb.jpg

post-1501-0-20580900-1444285568_thumb.jpg

post-1501-0-87710100-1444285578_thumb.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 155
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Si totusi, construiesti un invertor de 5kW. Ar fi trebuit sa cunosti perfect functionarea. O umplere mica nu inseamna o tensiune mai mica. Chiar daca efectivul (rms) scade. Daca te uiti in pdf TC vez

Poate n-ai targetat bine Biata limba romaneasca, nu ne mai putem folosi de ea.   Poate am imbatranit degeaba, caci n-am idee cum se targeteaza o inductanta...

xod este interzis pe forum de stimabilul donpetru.   P?n? la urm?, xod s-a s?turat ?i el s? le tot spun? oamenilor s? foloseasc? limba matern?. Rom?na, fra?ilor, este MULT mai frumoas? dec?t eng

Posted Images

Am refacut trafo driver mai ingrijit (in aceasta ordine: primar 20sp.; sec1 40sp.; sec2 40sp.; primar 20 sp) si se pare ca e mult mai bine la iesire.

post-1501-0-69052600-1444297473_thumb.jpg

post-1501-0-41748600-1444297484_thumb.jpg

post-1501-0-02583100-1444297498_thumb.jpg

Link spre post

Semnalul nu arata rau, exceptand acele varfuri, care daca nu depasesc tensiunea maxima admisa pe grila de catre finali, n-ar fi o problema.

Incearca o rezistenta mai mica, mergi pana pe la vreo 22 ohmi, cum ti-am mai spus. Si daca rebobinezi traful driver, foloseste o izolatie cat mai groasa intre infasurari pentru micsorarea capacitatilor parazite.

LE

Acum am vazut ultima postare. Raspunsul era pentru postul 136. Totusi mai redu valoarea rezistentei, influenteaza timpii de crestere si descrestere a impulsurilor si reduce disipatia termica a finalilor pe perioada tranzitiilor on/off.

Editat de ciby
Link spre post

@nel65 ai incercat partea de comanda?

am imprimat si eu varianta ta pe un cablaj si ma voi apuca de constructia acestui invertor.

pentru ca sunt zgarcit am cumparat diode redresoare RURU15060 si igbt-uri 30N60A4D de la sursa noastra de ferite ieftine.

Link spre post

nici nu m-am apucat desi am toate materialele luate de mult,poate de mai mult de un an.N-am timp ,am mereu alte prioritati sau obligatii sau probleme neprevazute .

Traful e facut de 4 luni ,pe doua seturi E71 (deci 1352 mm2) ,9 spire primar si 3 secundar ,platbanda de 0.4 mm peste tot.Sper sa fie  bine la 60 khz cu 6 HGTG-uri.Si cam atat .

In rest ...cand voi avea timp de el.

Link spre post

M-am apucat si eu de invertorul acesta si am realizat ca nu am 1n5819. Din documentatie pare a fi un zenner de 40V, am ceva diode zenner de 39v, oare este vreo problema daca le folosesc pe acestea?

De asemenea in loc de condensatori de 2nf si 2,7 am folosit 2,2. In afara de cel de la oscilator restul nu cred ca sunt foarte critici, sau influenteaza cu ceva?

Link spre post

Vad ca nu mai pot edita postul de mai sus...

DSEI12 din cate vad eu e cam sinonima cu MUR1560, difrentele intre ele fiind de vreo 10ns in favoarea lui DSEI12. 

Presupun ca nu e o problema daca folosesc MUR1560 in loc de DSEI12 si in locul zennerului de 4V7 in partea de comanda am sa pun 5V1 pt ca de astea am la indemana. 

Link spre post

Mai am si eu o intrebare, am 3 diode STTH6003CW (60A/300V) si 3 diode STPS80170CW (80A/170V) , ma poate sfatui cineva cum sa le pun (care ar merge pe ''verticala") ?

Link spre post

nu sunt expert in surse in comutatie, pot doar sa-mi dau cu parerea. Eu as pune STPS80170CW pe"verticala".

Cum stai cu constructia, ai apucat sa faci ceva teste? Eu am reusit sa fac placa de comanda, am desenat o sursa de alimentare cu tny267 si vreo 6 capacitati de 220uf in paralel si momentan cam atat pentru ca nu prea am timp.

Ma tot gandesc daca sa mai cumpar un miez EE71 sa fac si eu transformatorul pe 2 seturi sau pentru a putea suda cu 2,6mm ajunge un singur set.

Link spre post

Teste am facut cu placa de comanda,acum lucrez la asamblarea radiatoarelor in cutie.La trafo de forta inca nu am platbanda de Cu.Eu o sa folosesc o pereche EE71 de la miva... sper sa mearga.Din cate am citit,cu o pereche merge si cu electrod de 3.25,probabil nu poate fi folosit 100% din timp.

Link spre post

bentan stai linistit si eu tot de acolo cumpar feritele. Pana acum toate care le-am cumparat au fost ok.

Tot pe E71 vreau sa fac si eu transformatorul, eu am ceva tabla de cupru de 0,4mm, nu stiu exact ce lungime, cred ca in jur de 1,5m si ca latime cred ca taiata pe mijloc ar fi suficienta pentru 2 invertoare. Nu stiu exact, eu momentan sunt in delegatie, cand ajung acasa ma uit si daca nu te descurci cu materialele poate reusesc sa te ajut cu o bucata.

Astazi am vazut un invertor de fabrica, am aruncat o privire rapida prin grilajele lui de aerisire si vreau sa-ti spun ca miezul este un etd59 iar invertorul se lauda cu 160% la un duty cicle de 10%, 120A la 60% si vreo 68A 100%.

De asemenea radiatoarele din el erau o gluma proasta.

Schema pe care o foloseste acest inverot e un forward. Cu o schema asemanatoare si cu un banal miez ERL35 dintr-o sursa de pc am facut un smps care merge permanent la 450W si nu are ca element de comutatie decat un IRF840. 

Link spre post
  • 1 month later...

As mai vrea si eu cateva lamuriri daca se poate : cum se poate regla curentul , sa zicem de pe la vreo 40A ca la mine nu-l pot regla la mai putin de 60A. Care este rolul lui RV1 ca nu prea inteleg si care sunt pasi de reglaj al acestuia. Am schimbat sensul infasurari secundare a lui TR1 si nu am observat nici o diferenta (poate numai la sudura se observa?). Am urcat curentul pana la 90A si se pare ca este in ordine dar tiuie trafo sau bobina sau ambele , trebuie sa le impregnez.

Multumesc

Link spre post

RV1 si RV2 predefinesc minimul si maximul de curent reglabil din potentiometru . Fiind inseriate toate 3 sunt deci interdependente .

Daca ai inversat capetele trafului de curent si nu e diferenta e cam ciudat.

Curentii de iesire se dau pt o sarcina pe care tensiunea sa fie cca 25Vdc deci cu rezistenta sub 0.5 ohmi inclusiv firele si clestii si bornele . Cu ce sarcina si cu ce aparat ai masurat?

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock