Sari la conținut

Amplificator audio

DanielBull
 Share

Postări Recomandate

Salut . Imi puteti da o schema functionala (preferabil testata de catre cineva) a integratului audio TDA8560Q si a sursei de alimentare ( informatii despre marimile legate de transformator,punte redresoare) . As dori sa imi construiesc un amplificator cu acesta si vreau cateva sfaturi si informatii . Multumesc .

Editat de DanielBull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schema am vazut ca a fost postata mai sus.

In ceea ce priveste sursa de alimentare, daca folositi difuzoare de min.4 Ohm, un transformator cu un secundar de 10V, 5A; o punte redresoare de 10A si un filtraj de 10000uF - 16V, este cea mai optima alegere.

Link spre comentariu

Nu m-am uitat acum in datasheet , totusi cred ca acei 7,5 A se refera la curentul maxim care il suporta capsula (acel Peak Current).

Plus ca , acei 40W se obtin doar pe sarcina de 2ohmi cu 10% distorsiuni.

Pe o sarcina de 4ohmi obtineti 2x25W tot cu 10% distorsiuni. In concluzie , traful recomandat de donpetru este arhisuficient , deoarece sigur nu veti folosi ampul pentru a asculta la putere maxima cu 10% distorsiuni.

Editat de Mircea Radulescu
Link spre comentariu

Apropo, cat costa acest circuit integrat TDA8560Q ?

Ca sa lamurim odata pentru intotdeauna mitul casetofoanelor auto de 4x45W sau 2x40W cat are declarati in datasheet acel TDA, o sa achizitionez un integrat TDA8560Q si o sa-l testez pe o sarcina test de 4 Ohm, cea mai comuna in astfel de aplicatii. Rezultatele le voi atasa intr-un mesaj separat aici:

http://www.tehnium-a...icatoare-audio/

Deci, pana la Craciunul de peste doua saptamani, sper sa gasesc timp liber pentru un asemenea test. Vreau foarte mult sa fac lucrul asta deoarece sunt o gramada de utilizatori care inca mai cred lucruri imposibile. Dar, inainte de toate sa achizitionez acel TDA, poate gasesc un kit gata facut ca sa mai scutesc din timpul necesar construirii kitului.

Acei 7,5A reprezinta capabilitatea maxima in curent pe care o suporta pe o iesire circuitul integrat. Facand o comparatie, e ca si cum intr-un etaj final folosim tranzistoare cu un curent de colector de 20A, dar in regim nominal de functionare etajul respectiv este incarcat cu 5A. Deci, e ca si cum am spune ca in structura acelui circuit integrat s-au folosit tranzistoare finale cu un curent de colector maxim admis de 7,5A. In realitate, veti vedea ca curentul printr-o impedanta de 4 Ohm este mai mic. Si acel curent de 7,5A nu are nicio treaba cu curentul absorbit de TDA la puterea nominala.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock