Sari la conținut

Filtru activ


lorin

Postări Recomandate

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o schema pentru un filtru activ high si low pass?

Am niste sateliti mici pentru casa, si vreau sa ii tai cu 24db/octava la 100-120hz, ca sa nu ii mai chinui si asa sub 100hz nu redau nimic.

La fel si pentru subwoofer, as vrea intre 25/30hz - 100/120hz.

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cerinta ta necesita munca de proiectare. Cat esti dispus sa platesti ? Timpul meu nu e moaca. :cool: :giggle:

Daca cauti ceva gratis, sunt o sumedenie de scheme de filtre active pe net. Ia o schema de aia, posteaz-o aici iar dupa aceea iti arat eu ce ar trebui sa-i faci (atat cat ma pricep).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te-a pus nimeni sa o proiectezi tu sau cineva special pentru mine.Stiu ca sunt destule pe net, insa mai trebuiesc si facute de cineva ca sa vezi cum se comporta....cam aia era ideea!

In sfarsit, am gasit ceva chiar foarte bun se poate inchide!

Editat de lorin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e nevoie sa construiesti filtrele active ca sa vezi cum functioneaza se pot simula cu precizie suficienta cu software free. (Octave, LTspice, Tina-TI)

Eu prefer LT spice, are un editor simplu si o gramada de modele si tutoriale. Octave e echivalentul free al Matlab si e pentru calcule matematice dar are si extensii pentru filtrare de semnal.

 

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock