Jump to content
Sign in to follow this  
jack_roby2008

Amplificator la "metru"

Recommended Posts

La c?t de for?o?i s?nt trz finali, m?car 15mA de c?ciul? le-ar trebui, dar cum fiecare ??i ia c?t ?i trebuie ?i e greu s?-i convingi pe to?i s? consume la fel dac? nu ?mperechezi o g?leat? de trz, apar diferen?e ?ntre ei. Eu procedez altfel, reglez tens b-e la 500-550mV, tipic clasei AB.

Mai bine vezi curentul prin finali cat este, nu tensiunea Ube ca asta te poate duce in eroare.

Parerea mea e ca nu are rost sa faci un amplificator audio clasa B alimentat cu o tensiune prea mare, ca disipa aiurea mult si radiatoare sunt pe masura. Asta nu am spus-o numai eu, au spus-o persoane cu mai multa experienta in audio ca mine.

Edited by ionut90

Asta cu curentul e mo?tenire de la l?mpi, care func?ioneaz? altfel ?i la care e singurul criteriu, dar e alt? discu?ie.

Clasa B nu e greu de abordat, dar implic? sortarea trz ?i ?mperecherea lor, s?nt firme care au lucrat sau lucreaz? astfel de amplifuri. De exemplu, toate seriile vechi de la Crest s?nt ?n clas? B, conform reglajelor.

Nu e nici o problem? s? se treac? un amplif prin cele trei clase de func?ionare, doar din superdiod?, dac? construc?ia lui permite.

Salutare tuturor,

Stiu ca a trecut ceva de cand am postat, insa acum vin cu rezultate si anume: imaginea 1077 reprezinta functionarea in regim de subwoofer cu formele tensiunii de alimentare de la retea si a curentului absorbit, iar imaginea 1076 este puterea debitata pe o rezistenta de 600W/2Ohm (atat am avut curajul si la tensiunea de iesire se mai putea fara probleme - alimentare amplificator +- 75Vcc).

Am pus si un mic filmulet cu un volt-ampermetru pe alimentarea de la retea : http://www77.zippysh...liSkc/file.html

Mentionez ca au fost folosite doar 13 perechi de transzistori finali - deocamdata  :giggle:

post-4600-0-45441600-1467132567_thumb.jpg

post-4600-0-89302100-1467132578_thumb.jpg

Edited by jack_roby2008

Rezultatele partiale sunt promitatoare. Remarc acuratetea formei de unda pentru tensiune

la circa 630W, dar si o distorsiune pe curent destul de mare, dupa mine mai mare de 7%. 

Probabil este de la sonda de curent neconforma.

Scopemeter-ul tine cont de defazajul undelor si de aceea in loc de 30,45V*21,10A=663W,

da un rezultat de 630W. De fapt sunt si ceva neconcordante vizibile la calcule:

- Puterea calculata dupa tensiune pe 2 Ohmi este,  (30,45) * (30,45) / 2 = 463,6W

- Puterea calculata dupa curent tot pe 2 Ohmi este, (21,10) * (21,10) * 2 = 890 W

Ar fi trebuit sa fie egale, de aceea eu cred ca rezistenta de sarcina echivalenta este de circa 1,45 Ohmi.

Cu aceasta valoare se potrivesc ambele puteri la circa 650W.

Incercati sa o remasurati, trecind un curent continuu prin ea, prin raportul dintre tensiune si curent.

Dupa mine frecventa aplicata este de circa 80Hz, deoarece asa arata oscilograma.

Remarc si eu ca si @zal lipsa unei compensari interne de frecventa care sa reduca faza la

frecvente periculoase. De aceea, dupa oscilograma, pe virful sinusoidelor parca se vad

oscilatii de inalta frecventa. Este greu de remarcat datorita aparatului de masura execrabil.

Pe vremuri ati postat un alimentator cu convertor de mare putere care s-a sters partial de pe internet.

Oricum nu avea valori si nici date tehnice.

Cu ce redresor ati facut alimentarea acum si ce putere are transformatorul de retea.

In legatura cu numarul de perechi, puteti pune cite doriti, ca sa obtineti o putere mult mai mare.

Poate de la 2500W in sus la +/-100V.

Filmuletul postat a la DJ spune ca se consuma putere cind se reda muzica. Dupa mine se

obtine o putere de virf chiar mai mare de 800W. Datorita calitatii slabe a sunetului din inregistrare 

nu pot sa imi dau seama de fidelitate.

Succes !

@gsabac

Edited by gsabac

Acest gen de structura cu amplificare mare in bucla deschisa este lenta, mai precis amplificarea e mare doar la frecvente mici si avand multi poli problema cu defazajul e dificil de rezolvat.

Uzual se face din doua etaje fiecare cu reactia lui, preamplificator si amplificator, pentru puteri de genul asta in amplificator se intra cu caa 1 w asta poate oferi o banda la -3dB si de100, kHz, daca sunt tranzistoare bune si o margine de faza rezonabila, in principiu etajul final poate fi facut stabil fara compensare pentru castiguri mai mari de10.

In general clasa A-B, B se foloseste pentru full range cu 100kHz la -3 e un full range bun, inca mai are destul castig in bucla la 40kHz pentru a putea compensa neliniaritatea intrinseca.

Structura comuna pentru amplificatoarele astea este cu doi poli Gm adica un amplificator de transconductanta full bridge total simetric la intrare si Rm un amplificator de transimpedanta la iesire tot simetric, Rm este polul dominanat si este destul de departe de Gm fapt ce ii confera o margine de faza suficienta.

Pentru etajul final se folosesc la intrare tranzistoare de 1-2a la 160v ft 100 MHz driveri pentru finali o pereche de finali, si perechile de finali pana la 50 admitand ca castigul in curent este 50 de obicei cam pe acolo este.

Preamplificatorul poate fi orice amplificator de calitate de caa 5w.

Am construit pe vremuri asa ceva intai cu tht apoi cu smd prefinalii finalii i-am pus culcati pe radiator placuta am facut-o din cablaj subtire si am lipit-o pe radiator solutia asta ofera o egalzare termica foarte buna intre toate componentele si o fuctionare optima a polarizarii cu superdioda pentru o gama de temperatura extinsa, ale mele erau de jucarie 100w cu cate o perche de finali si prefinali de 4a la 200v, dar aveau castig la -3dB la 300 kHz, cu configuratia asta se poate obtine -3 la 100 kHz si pentru 1000w.

Am costruit si cu D mosfet similare numai ca la astea prepolarizarea mai ales in regim de temperatura variabila e mai dificil de realizat.

Edited by cavit

Rezultatele partiale sunt promitatoare. Remarc acuratetea formei de unda pentru tensiune

la circa 630W, dar si o distorsiune pe curent destul de mare, dupa mine mai mare de 7%. 

Probabil este de la sonda de curent neconforma.

Scopemeter-ul tine cont de defazajul undelor si de aceea in loc de 30,45V*21,10A=663W,

da un rezultat de 630W. De fapt sunt si ceva neconcordante vizibile la calcule:

- Puterea calculata dupa tensiune pe 2 Ohmi este,  (30,45) * (30,45) / 2 = 463,6W

- Puterea calculata dupa curent tot pe 2 Ohmi este, (21,10) * (21,10) * 2 = 890 W

Ar fi trebuit sa fie egale, de aceea eu cred ca rezistenta de sarcina echivalenta este de circa 1,45 Ohmi.

Cu aceasta valoare se potrivesc ambele puteri la circa 650W.

Incercati sa o remasurati, trecind un curent continuu prin ea, prin raportul dintre tensiune si curent.

Dupa mine frecventa aplicata este de circa 80Hz, deoarece asa arata oscilograma.

Remarc si eu ca si @zal lipsa unei compensari interne de frecventa care sa reduca faza la

frecvente periculoase. De aceea, dupa oscilograma, pe virful sinusoidelor parca se vad

oscilatii de inalta frecventa. Este greu de remarcat datorita aparatului de masura execrabil.

Pe vremuri ati postat un alimentator cu convertor de mare putere care s-a sters partial de pe internet.

Oricum nu avea valori si nici date tehnice.

Cu ce redresor ati facut alimentarea acum si ce putere are transformatorul de retea.

In legatura cu numarul de perechi, puteti pune cite doriti, ca sa obtineti o putere mult mai mare.

Poate de la 2500W in sus la +/-100V.

Filmuletul postat a la DJ spune ca se consuma putere cind se reda muzica. Dupa mine se

obtine o putere de virf chiar mai mare de 800W. Datorita calitatii slabe a sunetului din inregistrare 

nu pot sa imi dau seama de fidelitate.

Succes !

@gsabac

Am folosit un transformator toroidal potent, dar din pacate nu ii stiu puterea reala, doar ce stiu este grosimea conductorului din infasurarea primara ce are diamterul de 2mm si secundarul este dublu. Din pacate nu stiu ce sa zic de acuratetea sondei deoarece a venit la kit si ultima calibrarea a fost facuta in iulie 2015. Sonda a fost setata la 40mV/1A daca imi amintesc bine. Posibil sa fie si rezolutia aparatului de masura.

Oscilatiile care le vedeti posibil va referiti la tensiunea de la retea si daca da, atunci aveti dreptate deoarece chiar sunt armonici in reteaua JT din care sunt racordat! Filmuletul asa presupune, valori de varf ce se pot masura intr-o functionare normala.

Voi repeta testul insa defazajul a fost indus de mine prin modificarea locului de unde incepe afisarea, a se vedea si cursorii. 

Edited by jack_roby2008

Acest gen de structura cu amplificare mare in bucla deschisa este lenta, mai precis amplificarea e mare doar la frecvente mici si avand multi poli problema cu defazajul e dificil de rezolvat.

Uzual se face din doua etaje fiecare cu reactia lui, preamplificator si amplificator, pentru puteri de genul asta in amplificator se intra cu caa 1 w asta poate oferi o banda la -3dB si de100, kHz, daca sunt tranzistoare bune si o margine de faza rezonabila, in principiu etajul final poate fi facut stabil fara compensare pentru castiguri mai mari de10.

Pentru etajul final se folosesc la intrare tranzistoare de 1-2a la 160v ft 100 MHz driveri pentru finali o pereche de finali, si perechile de finali pana la 50 admitand ca castigul in curent este 50 de obicei cam pe acolo este.

Etajul prefinal este de tip triplu darlington cu tranzistori de acelasi tip ca si cei prefinali, adica MJL21193/4. Momentan acesta este amplificatorul realizat de mine fizic, iar schema este facuta din inspiratie + ajutor din partea lui Corb Romeo si nu vreau sa zic ca am descoperit gaura din covrig, insa cand o voi gasi in arhiva o voi publica pt critici sau eventuale imbunatatiri. Scopul amplificatorului este de a lucra in frecvente joase ce nu depasesc 250 Hz.

Pentru frecvente din astea nu cred ca merita efortul o punte de 4 c2m0040120d alimentata direct de la retea poate da si 5kw sintetizat, si la astea poti da purtatoare calumea si 1MHz si tot ramai cu 90% randament cu cu 1MHz suna divin si la 1 kHz si cred ca iese oricum mai ieftin.

Problema cu atiti finali este chiar wiringul in mod cest cu asa lungime de sarme nu este stabil la frecventa mare.

Am vazut unul american asa lung, dar erau mai multe insumate cu rezistente de 0,1 ohm.